13°

Majówkowe vademecum na długi weekend – grillowanie, ogniska i bezpieczeństwo

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

Majówkowe vademecum na długi weekend – grillowanie, ogniska i bezpieczeństwo

O czym warto pamiętać w majówkę, by cieszyć się beztroskim i legalnym wypoczynkiem?

Majowy weekend to idealny czas na pikniki w plenerze, grillowanie i biesiadowanie przy ognisku. Straż Miejska, Policja, WOPR oraz pracownicy Lasów Miejskich przypominają o przestrzeganiu zasad, aby cieszyć się beztroskim i legalnym wypoczynkiem.


Grillowanie na balkonach i tarasach

Ogólnopolskie przepisy nie zakazują grillowania na balkonach czy tarasach, ale wspólnoty czy zarządcy mogą wprowadzić własne ograniczenia. Warto pamiętać, że dym może może być uciążliwy dla sąsiadów. Poszkodowani, mogą wezwać na pomoc Policję tylko ona, w odróżnieniu od straży pożarnej czy miejskiej, może wejść do domu i skontrolować sytuację. W takim przypadku funkcjonariusze nie mogą zakazać samego grillowania, ale mogą nałożyć mandat (do 500 zł) za zakłócanie porządku. 

Osobom, którym przeszkadza grillowanie ich sąsiadów na balkonie, z pomocą przychodzą też przepisy kodeksu cywilnego. Mowa o art. 144. Przepis ten ma bronić ich przed immisjami, czyli negatywnymi działaniami z nieruchomości sąsiednich (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. akt VI ACa 879/2005).

– Zgodnie z nim, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponadprzeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych – mówi st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Szczecin. – Gdy postępuje wbrew tej regule, sprawa ma szanse znaleźć finał w sądzie.

A częste rozpalanie grilla w okresie letnim może być uznane za działanie zakłócające korzystanie z sąsiedniego mieszkania. Zgodnie z nim właściciel nieruchomości nie może przeszkadzać sąsiadom swoim uciążliwym zachowaniem. Sąd może zatem uznać, że byt częste grillowanie za płotem, albo tuż pod czyimś oknem wyczerpuje znamiona takiej uciążliwości i może zakazać grillowania. Jednak żeby tak się stało, potrzebna jest sprawa w sądzie. Pozywający musi wtedy wykazać, że grillowy dym rzeczywiście trafia na jego działkę czy balkon i szkodzi zdrowiu, albo po prostu przeszkadza.


Grill za miastem

Pamiętajmy, że każdy samorząd może w dowolny sposób regulować zasady wykorzystania parków. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy w wybranym przez nas miejscu mozna grillować, na szczęście coraz częściej można spotkać tablice informacyjne przy wejściu do parków.


Ogniska tylko w wyznaczonych miejscach

Rozpalanie ognisk dozwolone jest wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Takie stanowiska najczęściej otoczone są kamieniami często też zarządcy terenu instalują tam ławki i stoliki. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat nawet do 5 tys. zł., a stworzenie poważnego zagrożenia pożarowego to nawet 10 lat więzienia. Zabronione jest palenie śmieci lub liści. Organizujący ognisko na prywatnej działce musi usytuować je nie mniej niż 4 metry od granicy swojej działki, 10 metrów od pola uprawnego i aż 100 metrów od lasu. Za niestosowanie się do tych przepisów grozi mandat w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Podobnie jak w przypadku grilla, nasz sąsiad też może w sądzie domagać się odszkodowania kiedy wykaże, że nasze częste siedzenie przy ogniu, w jakikolwiek sposób jest dla niego uciążliwe.


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Organizując pikniki czy korzystając z miejsc rekreacyjnych, pamiętajmy o ciszy nocnej oraz o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W niektórych miejscach w Szczecinie, wybrane odcinki bulwarów pozwalają na picie alkoholu, ale bez naruszania porządku.


Miejsca rekreacyjne w Szczecinie

Szczecin oferuje blisko dwadzieścia polan rekreacyjnych, w jego lewobrzeżnej części obszary te skoncentrowane są w okolicach Jeziora Głębokiego i Lasu Arkońskiego, np. Polana Sportowa, polany przy Jeziorze Głębokim i Miodowej. Na Prawobrzeżu popularnością cieszą się praktycznie wszystkie polany: dwie nad jeziorem Szmaragdowym, w Parku Leśnym Klęskowo, czy przy ulicy Tczewskiej nad rzeką Płonia. Można tam rozpalić grilla czy ognisko zgodnie z regulaminem. Do dyspozycji mieszkańców są tu m.in. ławeczki i zadaszone wiaty.

Pełna lista polan rekreacyjnych znajduje się na stronie ZUK.


O czym pamiętać, aby majówka przebiegała beztrosko, bezpiecznie i zgodnie z prawem:

  • na terenie polan rekreacyjno-wypoczynkowych zabrania się rozpalania ognia poza miejscem wydzielonym na palenisko,
  • ognisko trzeba też koniecznie po sobie dogasić,
  • gałęzie i drewno, które chcemy wykorzystać na ognisko, powinny być suche; należy zbierać je z ziemi, nie wolno łamać ani rąbać żywych drzew,
  • można korzystać z drewna na ognisko dostarczonego przez Zakład Usług Komunalnych,
  • grilla na wysokich nóżkach ustawiamy z dala od roślin,
  • samochody przy polanach możemy parkować wyłącznie w przeznaczonych do tego celu miejscach,
  • nie można wjeżdżać autami do lasu, na samą polanę, rozjeżdżać trawników.

 

Zabrania się także:

  • śmiecić,
  • myć i czyścić na polanach samochodów,
  • parkować w niedozwolonych miejscach,
  • biwakować,
  • jeździć konno,
  • hałasować,
  • puszczać psów luzem.

 

Przestrzegajac tych zasad, możemy miło i bezpiecznie cieszyć się majowym biesiadowaniem.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!