18°

Gdzie w Szczecinie można rozpalić ognisko? Lista polan i miejsc rekreacyjnych

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Lasy miejskie, a szczególnie leśne polany, to idealne miejsca do spędzania wolnego czasu, który przed nami. Aby jednak  być tam zawsze mile widzianym gościem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Na terenie Lasów Miejskich szczecinianie mają do dyspozycji 15 polan rekreacyjnych. Są one wyposażone w infrastrukturę, która ułatwia i uprzyjemnia odpoczynek na łonie natury. Na większości z nich znajdziemy zadaszone wiaty z wyznaczonymi paleniskami, stoły piknikowe, ławki, kosze na śmieci oraz przenośne toalety.

To bardzo ważne, aby z wszystkich tych rzeczy  korzystać zgodnie z przeznaczeniem (np. nie używać drewnianych elementów do rozpalenia ogniska, co niestety nie jest rzadkością) i nie niszczyć ich. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu szczecińscy leśnicy przygotowali dodatkowe paleniska oraz ławy, m.in. na Polanie Czerwonej. Obecnie, takich wyznaczony palenisk, jest na wszystkich polanach łącznie 35.

 

 

Jakie zasady panują na polanach leśnych? 

- Przede wszystkim na terenie lasów, także polan, obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognia poza wyznaczonymi miejscami - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta, -  Te miejsca to TYLKO I WYŁĄCZNIE betonowe lub kamienne okrągłe paleniska. Przepis ten dotyczy również rozpalania grillów. Niestety, w wielu miejscach możemy zobaczyć pozostałości po nielegalnych ogniskach, ale nie należy się nimi sugerować i rozpalać  tam kolejnych ognisk.

Bardzo duży problem stanowią również śmieci, które całymi górami są pozostawiane na polanach. Oczywiście użytkownicy mają do dyspozycji kosze, a w takich okresach jak majówka odpady są zbierane nawet kilka razy dziennie, ale to nie rozwiązuje sprawy. Wystarczy wspomnieć,  że tylko od początku tego roku na terenie Lasów Miejskich zebrano prawie 50 ton śmieci! To nie tylko szpeci i szkodzi środowisku, ale też oddala nas od tego, czym powinien być odpoczynek w otoczeniu przyrody.

 

 

- Stąd apel do szczecinian, aby starali się zabierać ze sobą wszystko to, co przynieśli do lasu - dodała Paulina Łątka. 

Jeśli planujemy ognisko, warto pamiętać o zaopatrzeniu się w drewno. Oczywiście nie jest dozwolone wycinanie i  niszczenie drzew oraz krzewów. Możemy wykorzystywać tylko to, co znajduje się na ziemi.


Oto miejsca, gdzie odpoczniemy w majowy weekend:


PRAWOBRZEŻE:

1. Polana Widok

2. Polana Słoneczna

3. Polana „Nad Płonią”

4. Park Leśny „Klęskowo”

 

LEWOBRZEŻE:

1. Polana Sportowa

2. Polana Miodowa

3. Polana Czerwona

4. Polana Wołczkowska

5. Polana Kupczyka Mała

6. Polana Sosnowa

7. Polana „Nad jez. Głębokie”

8. Polana „Bagienna Olszyna”

9. Polana Harcerska

10. Polana Goplana

11. Polana Biała

Na stronie zuk.szczecin.pl dostępne są lokalizacje wszystkich polan oraz szczegółowy regulamin korzystania z nich. Naruszenia regulaminu będą zgłaszane Policji oraz Straży Miejskiej.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!