23°

Pamięć i wspomnienia. Zaproszenie na spotkanie do Dąbia

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

Pamięć i wspomnienia. Zaproszenie na spotkanie do Dąbia

Jakie historie przywieźliśmy w walizkach? Spotkanie „Pamięć i wspomnienia” już 22 lipca w Dąbiu.

Jak pamiętamy miejsca, z których przybyli nasi rodzice i dziadkowie? Jakie historie kryją się w walizkach, przedmiotach, fotografiach, które osadnicy przywieźli na Ziemie Zachodnie? Jaką pamięć zastali oni tutaj, na ziemiach, które dopiero mieli oswajać? Jak to wpływa na nas dziś?
Właśnie teraz, w 80. rocznicę zakończenia wojny i początku wielkiego eksperymentu migracji ludności w tej części Europy, Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i Miejska Biblioteka Publiczna zachęcają do rozmowy o tym, co tak naprawdę tworzy mapę naszej wspólnej pamięci.

 

– Zapraszamy na spotkanie, które nazwaliśmy „Pamięć i wspomnienia”. Otwiera ono nasz cykl rozmów literacko-historycznych z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej – zapowiada Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” – Spotykamy się w Dąbiu, w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, co jest też symboliczne ze względu na chronologię zdobywania w 1945 roku obszarów wchodzących obecnie w granice Szczecina. Dąbie było pierwsze, dlatego też jest pierwszym przystankiem dla naszych rozmów.

 

zdjęcie przedstawiające grupę osób, oswajanie miasta, wiadomości szczecin, fot. g. iłowiecka

 

 


– Tych, którzy nie mogą dołączyć do spotkania, zapraszamy przed ekrany, bo będzie ono transmitowane online na portalu wszczecinie.pl – dopowiada Krzysztof Lichtblau z Miejskiej Biblioteki Publicznej, który poprowadzi rozmowę – Warto, bo będą z nami niezwykłe rozmówczynie. 


Spotkanie „Pamięć i wspomnienia”
Wtorek, 22 lipca, o godz. 18:00
Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dziennikarskiej 39 w Dąbiu.

Wydarzenie jest bezpłatne.

W rozmowie udział wezmą:
•    Weronika Fibich – artystka i kuratorka zdarzeń performatywnych, od lat związana z Ośrodkiem Teatralnym KANA w Szczecinie. W swojej twórczości łączy teatr, dokument i działania w przestrzeni publicznej, podejmując tematy (nie)pamięci i tożsamości pogranicza.
•    Brygida Helbig – pisarka i literaturoznawczyni pochodząca ze Szczecina, autorka książek o tematyce migracyjnej i tożsamościowej, nominowanych do Nagrody Nike. Łączy doświadczenia polsko-niemieckie i aktywnie działa na rzecz dialogu między kulturami – obecnie pełni rolę pisarki miejskiej Szczecina w ramach kilkumiesięcznego stypendium przyznawanego przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
•    Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – dziennikarka i muzealniczka, inicjatorka i twórczyni Centrum Dialogu Przełomy – miejsca opowiadającego o powojennej historii Pomorza Zachodniego. Autorka wielu reportaży i wystaw o losach mieszkańców regionu, świadków historii i przełomowych wydarzeniach.

 

grafika do pamięć i wspomnienia, wiadomości szczecin



Kolejne rozmowy o historii lokalnej z zaproszonymi autorami i twórcami planowane są we wrześniu i w październiku w innych filiach MBP w osiedlach, które wchodzą obszar rewitalizacji. 

Organizator: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, punkt sąsiedzki „u Krysi”
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!