19°

Nowa część ulicy Sosabowskiego latem zostanie otwarta dla ruchu kołowego

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Planowany termin zakończenia II i III etap przebudowy ulicy Szafera to luty 2025, ale już latem tego roku duża część inwestycji zostanie udostępniona dla ruchu kołowego, tramwajowego.

Jak już informowaliśmy pierwsze tramwaje na pętli Os. Zawadzkiego od strony ul. Żołnierskiej spodziewane są na przełomie czerwca i lipca. Jest też nowa ważna wiadomość dla kierowców. W tym samym czasie zostanie otwarty dla ruchu kołowego liczący 1200 metrów nowy odcinek ulicy Sosabowskiego łączący dotychczasową ulicę Sosabowskiego z ulicą Szafera. To szeroka arteria z dwoma pasami jezdni w każdą stronę przedzielona dwukierunkowym torowiskiem. Ponieważ będzie to nadal plac budowy, kierowcy otrzymają do dyspozycji po jednym pasie jezdni w każdą stronę.

- Powodem przedpremierowego otwarcia nowej części ulicy Sosabowskiego jest planowana na początek lata budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Żniwnej, a to z kolei wiąże się z koniecznością zamknięcia fragmentu ulicy Szerokiej. Otwarcie nowej części ulicy Sosabowskiego pozwoli utrzymać komunikację między os. Zawadzkiego i Krzekowem a zachodnimi obszarami Szczecina - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie

II i III etap przebudowy ulicy Szafera (od skrzyżowania z ul. Romera i ul. Modrą do ul. Sosabowskiego) to kolejna bardzo ważna inwestycja drogowa i tramwajowa w Szczecinie, która znacząco poprawi  komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego. Długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry, dzięki czemu linie tramwajowe, które kończyły bieg na nieistniejącej już pętli Krzekowo zostaną wydłużone do pętli na os. Zawadzkiego.

 

 

Nowe jezdnie i torowiska w 80 procentach przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

- Torowisko między pętlą na os. Zawadzkiego a ulicą Żołnierską jest już praktycznie gotowe. Stoją lampy oświetleniowe, są już słupy i sieć trakcyjna. Wzdłuż jezdni powstają drogi rowerowe, trwają prace brukarskie, nasadzenia zieleni i humusowanie skarp. Gotowe są wszystkie mury oporowe - zaznaczył Wojciech Jachim. 

II i III etap przebudowy ulicy Szafera rozpoczął się 20 lutego 2023. Projekt jest realizowany na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, a rolę inwestora zastępczego pełni Spółka Tramwaje Szczecińskie.

W ramach inwestycji powstają:

  • dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami
  • trzy przystanki autobusowo-tramwajowe
  • jeden przystanek tramwajowy
  • dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie dwupasmowa dwukierunkowa arteria połączy ulicę  Krzywoustego (przez 26 Kwietnia, Taczaka i Sosabowskiego i przebudowaną Szafera) z al. Wojska Polskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla Os. Zawadzkiego.

Wartość kontraktu:102 mln zł brutto. Połowę tej kwoty gmina Szczecin otrzymała z rządowego programu Polski Ład. Wykonawca: Konsorcjum firm TORMEL Sp. z o.o. i STANLED I Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia: luty 2025.

 

 

 

Wielka odmiana ul. Szafera

I etap przebudowy ulicy Szafera zakończył się w 2021 roku. Inwestycja objęła odcinek od Al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Romera – długość ok. 1,2 km. Powstały drogi o dwóch dwupasmowych jezdniach z torowiskiem tramwajowym dwukierunkowym,

zabudowanym umożliwiającym poruszanie się autobusów komunikacji miejskiej.  Wzdłuż jezdni zbudowano chodniki i drogi rowerowe..

Nowa pętla tramwajowo-autobusowa przy ul. Szafera w pobliżu hali widowiskowo-sportowej ma cztery perony tramwajowe długości 90 metrów każdy. Przy pętli powstał parking na 141 samochodów.

I etap przebudowy ul. Szafera został wykonany w ramach projektu „Budowa nowych tras tramwajowych w Szczecinie”. Koszt: 125 mln zł brutto. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

 

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!