Ekologiczne ciepło dla Szczecina

Robert Duchowski

W Szczecinie powstanie wkrótce nowe źródło ciepła i energii elektrycznej – jednostka kogeneracyjna zasilana gazem ziemnym, dzięki której zmniejszy się ilość węgla kamiennego używanego do wytwarzania ciepła dla naszego miasta.
Inwestycja będzie realizowana przy udziale Miasta Szczecin, które ma przystąpić do odpowiedzialnej za nią spółki New Cogen, należącej do grupy kapitałowej E.ON.
Gmina Miasto Szczecin chce przystąpić do spółki New Cogen poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Prezydent Miasta wystąpił do Rady Miasta Szczecin o zgodę na przystąpienie do Spółki. Decyzja ma zapaść na listopadowej sesji Rady Miasta.
W przypadku zgody radnych, kapitał zakładowy New Cogen będzie podniesiony z 12 mln zł na 18 mln zł, a Gmina Miasto Szczecin będzie w posiadaniu 33,3% udziałów w Spółce, reszta udziałów pośrednio nadal należeć będzie do koncernu E.ON.
- Wspólna realizacja przedsięwzięcia zapewni Szczecinowi bardziej ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej oraz pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla kamiennego w produkcji ciepła w ciepłowni rejonowej „Dąbska” – należącej do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, będącej również spółką Miasta Szczecin i koncernu E.ON - mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Zaangażowanie miasta w ten projekt jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, w której duży nacisk kładzie się na inwestycje proekologiczne.
Wysokosprawna kogeneracja oparta na paliwie gazowym jest technologią prośrodowiskową, wspieraną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie energii pierwotnej niż w przypadku rozdzielnej produkcji ciepła i prądu oraz pozwala znacznie obniżyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Dzięki modernizacji szczecinianie oddychać będą czystszym powietrzem. Każdego roku emisja dwutlenku węgla będzie mniejsza o około 69,6 tys. ton.
- To jakby trwale usunąć ze szczecińskich ulic 15 000 samochodów osobowych. Dzięki kogeneracji zmniejszy się także roczne zużycie paliwa używanego do produkcji ciepła i prądu o ok. 132 tys. GJ - mówi Paulina Łątka.- To równowartość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania ok. 6,5 tys. średniej wielkości mieszkań.
Prace rozpoczną się w 2021 r. i potrwają około 2 lat. Obejmą wykonanie nowej instalacji, która będzie współpracować z istniejącym systemem ciepłowniczym oraz siecią energetyczną. Realizacja inwestycji finansowana będzie przy współudziale środków z NFOŚiGW.