Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Kontrapunkt: Punkt Wyjścia i Punkt Zwrotny

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Kontrapunkt: Punkt Wyjścia i Punkt Zwrotny

   Do 1 czerwca trwa 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT. W maju zapraszamy m.in. na spektakle w dwóch sekcjach: Punkcie Wyjścia i Punkcie Zwrotnym.

   W pierwszym z nich znalazły się spektakle skierowane do widza dziecięco-młodzieżowego – „Pradawne drzewo” inspirowane mitologią słowiańską, „Trojanki” na podstawie klasycznej greckiej tragedii, „Tata”, który opowiada o ojcu idealnym, a zarazem konfrontuje się ze stereotypami czy historia o przyjaźni dla najnajów „Kulka”.

   Punkt Zwrotny to przedstawienia dla dorosłej części publiczności, które zmieniły postrzeganie współczesnego teatru. W tegorocznej edycji zobaczymy projekty założyciela legendarnego Vivarium Studio, reżysera i scenografa Philippe’a Quesne’a. Jego „Farm Fatale” i „MAULWÜRFE Koncert Kretów” zabiorą widzów do tajemniczego świata pozbawionego ludzi, który zachwyca i pobudza do refleksji.

    

   11.05 – Kulka (Tomasz Maśląkowski)

   Historia przyjaźni. Nieoczywista, bo opowiedziana bez słów – językiem muzyki, form plastycznych i ruchu. Jej bohaterami są dwaj muzycy grający na ukulele. Ich występy, zabawy i wygłupy wydają się beztroskie, a więź silna i trwała. Ale pewnego dnia to się zmieni. Czy przyjaciele poradzą sobie z tą sytuacją? Wiek: 1+
    

    

   12.05 – Trojanki (Konrad Dworakowski)

   Troja upadła. W niewoli Greków pozostały tylko kobiety. Opłakujące poległych obrońców miasta mierzą się z pierwszym dniem po wojnie, złorzecząc oprawcom, bogom i losowi. Ale wojna trwa, wojna jest wieczna. Nie ma w niej zwycięzców, nikogo nie czyni szczęśliwym. Głos oddany trojańskim kobietom jest jedynym aktem sprawiedliwości, jaki możemy uczynić. Wiek: 16+

    

   19.05 – Pradawne drzewo (Honorata Mierzejewska-Mikosza)

   Spektakl inspirowany mitologią słowiańską. Historia niezwykłego drzewa, które stanowi centrum świata, jest świetną okazją do pokazania dawnych zwyczajów związanych ze zmiennością pór roku, zwrócenia uwagi na piękno, ale i kruchość Natury. Tradycje i elementy kultury ludowej prezentowane są w nowoczesnej odsłonie, operującej bogatymi środkami teatru formy. Wiek: 5+

    

   25.05 – Tata (Tomasz Maśląkowski)

   Tytułowy bohater to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Wszechwiedzący, niezłomny i niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet... znika. Wiek: 5+

    

   25.05 – MAULWÜRFE Koncert Kretów, Philippe Quesne

   Mając za sobą światowe tournée, muzyczny zespół gigantycznych kretów wychodzi ze swoich jaskiń, aby ponownie koncertować po tym ponurym świecie. Na ich muzykę wpływają wszelkiego rodzaju podziemne dźwięki, miękka muzyka elektroniczna i punkowa melodia głosu. Krety grają na basie, gitarze, perkusji i hipnotyzującym thereminie, by oczarować publiczność i zachęcić do tańca i zabawy.

    

   26.05 – Farm Fatale, Philippe Quesne

   Pięcioro strachów na wróble, poetów i muzyków, żyje w świecie, z którego zniknęli już ludzie. To, co zostało, zdaje się przypominać gospodarstwo wiejskie. Strachy prowadzą stację radiową, oddają się filozoficznym rozważaniom i z rozbrajającym humorem ożywiają miniony świat wspomnieniami i archiwalnymi nagraniami. To słodko-gorzka kronika ekologicznego zagrożenia, w którego obliczu zdolność do podziwiania piękna natury staje się aktem oporu.
    

   Organizatorem 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT jest Teatr Lalek "Pleciuga" i Teatr Współczesny w Szczecinie.

   Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu: kontrapunkt.pl.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!