Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT : Znajdź swój punkt widzenia!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT : Znajdź swój punkt widzenia!

   Przed nami 57. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT. Ten największy i najstarszy festiwal teatralny w regionie wraca po dwuletniej przerwie, a po raz pierwszy w roli organizatorów wystąpią dwa miejskie teatry – Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Współczesny w Szczecinie.

   Tegoroczna odsłona Festiwalu to pierwsza edycja, która powstała w formie biennale, dzięki której Festiwal zyskał większe możliwości, otwierając się na międzynarodowe produkcje. To także pierwszy raz, kiedy KONTRAPUNKT potrwa półtora miesiąca, sprawiając, że wiosna w Szczecinie będzie stać pod znakiem teatru. Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu odbędą się w dniach 19 kwietnia – 1 czerwca.

   Łączymy nasze doświadczenie, a także zupełnie odmienny charakter, by pokazać najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje skoncentrowane na formie… ale nie małej formie - mówią Tomasz Lewandowski i Jakub Skrzywanek  - dyrektorzy 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT. - Podczas tegorocznego KONTRAPUNKTU zobaczymy spektakle reprezentujące różne przestrzenie teatru: od teatru lalek, poprzez performensy w przestrzeni publicznej, sztuki wizualne, po teatr dramatyczny. Chcemy docenić różnorodność, jednocześnie troszcząc się o to, by każdy mógł odnaleźć na scenie coś, co go porusza – dlatego tegoroczny KONTRAPUNKT rusza pod hasłem „Znajdź swój punkt widzenia!”.

   W tym roku, po raz pierwszy w historii Festiwal został podzielony na sekcje. W Międzynarodowym Konkursie Formy, do którego ze wsparciem kuratorskim Agaty Kołacz i Henryka Mazurkiewicza zaproszonych zostało osiem spektakli (cztery z Polski i cztery zagraniczne). Tematycznie skupiają się one wokół wątków odchodzenia, ale też ciała i jego kondycji, w tym cielesności wykraczającej poza normatywne kanony.

   Dokonując wyboru, zastanawialiśmy się, jak spektakle zostały przygotowane, kogo i co reprezentują, za kim i za czym stoją. Każdy z nich wyraża inny sposób myślenia o tym, czym jest teatr. Skonfrontujemy polski teatr, dla którego najważniejsze jest słowo, z międzynarodowymi spektaklami, które redukują wypowiedzi. Sprawdzimy, jak wpływa to na formę. Przedstawienia oceni piątka artystek i artystów reprezentujących różne punkty widzenia: nie tylko teatr, ale też literaturę, sztuki wizualne, film. Obrady jury będą jawne i staną się swego rodzaju spektaklem – otwartą debatą z udziałem mediatora – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.

   W skład Jury Międzynarodowego Konkursu Formy wejdą: Inga Iwasiów, Katarzyna Kozyra, Anna Smolar, Piotr Jacoń i Marek Waszkiel.

   Jednak to nie wszystko. Festiwalowa publiczność będzie mogła również zobaczyć spektakle w dwóch kolejnych sekcjach: Punkcie Wyjścia i Punkcie Zwrotnym. W pierwszym z nich znajdą się spektakle skierowane do widza dziecięco-młodzieżowego. Z kolei Punkt Zwrotny to przedstawienia, które zrewolucjonizowały myślenie o współczesnym teatrze. Tegorocznym bohaterem sekcji jest reżyser i scenograf Philippe Quesne, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców, założyciel legendarnego Vivarium Studio. 

   Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zabranie także Premier. W tym roku publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl pt. „GIselle, tańcz!” w reżyserii Anny Obszańskiej oraz „Gong!”, czyli familijną sztukę lalkową, hołdująca wartościom olimpijskim. Co ciekawe, ten spektakl powstaje w kooperacji z Fundacją Moniki Pyrek.

   Jak mówią organizatorzy 57. Edycji Festiwalu KONTRAPUNKT, teatr jest miejscem, w którym najważniejsze są otwartość, wolność wypowiedzi, ale też chęć dialogu. Dlatego też w ramach wydarzenia przygotowany został szereg darmowych wydarzeń, które będą odbywać się w przestrzeni miejskiej. To między innymi społeczne otwarcie, zainspirowane obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, za pośrednictwem którego Szczecin zostanie ożywiony w sześciu różnych zaskakujących lokalizacjach.

   Przed nami ponad pięćdziesiąt wydarzeń: spektakle, koncerty i wystawy. Jesteśmy przekonani, że wspaniały i poruszający teatr wypełni miasto pięknem i nadzieją – dodają Tomasz Lewandowski i Jakub Skrzywanek  - Do zobaczenia na widowni szczecińskich scen!

   Szczegółowy program 57. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT znajduje się w załączniku poniżej.

   Załączniki

   • 57.-Międzynarodowy-Festiwal-Teatralny-KONTRAPUNKT-_PROGRAM.pdf

    application/pdf

    Pobierz
   • 57.-Kontrapunkt_ulotka.pdf

    application/pdf

    Pobierz

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!