17°

TSR 2024: Straż miejska zadba o bezpieczeństwo

Natalia Mróz

Natalia Mróz

TSR 2024: Straż miejska zadba o bezpieczeństwo

Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do Stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować finał regat The Tall Ships Races 2024. Impreza organizowana była w Szczecinie już trzy razy ( w roku 2007, 2013 oraz 2017). Trzykrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. W tym roku, kolejny raz piękne, położone nad Odrą Wały Chrobrego wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą.

Straż miejska przypomina i apeluje do wszystkich uczestników, gości, turystów: w celu zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uniknięcia przykrych niespodzianek np. po powrocie z imprezy i stwierdzenia braku pojazdu ( bo został np. odholowany przez lawetę ) prosimy o uważne zapoznawanie się z obowiązującą organizacją ruchu, zwracanie uwagi na postawione nowe znaki na czas trwania imprezy i korzystanie ( jeśli to możliwe) z komunikacji transportu publicznego.

 Finał regat to wydarzenie o charakterze morskim, które zbliży mieszkańców i turystów do żeglarskiego świata. Cumujące po obu stronach Odry imponujące żaglowce zadbają o morski klimat. Wydarzenie będzie także ogromnym rodzinnym świętem, które będzie obfitowało w ciekawe aktywności – strefy: Food Truck, Craft Beer Zone, Sportu i Dziecięca oraz wesołe miasteczka w tym Holiday Park z największym kołem młyńskim w Polsce. Cztery sceny po obu stronach Odry, parada załóg, zwiedzanie jednostek, jarmark, muzyka, taniec, śpiew. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zabezpieczenie tak wielkiej imprezy przez wszystkie zaangażowane służby, w tym Straż miejską Szczecin wiąże się z wieloma aspektami ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego. Niestety związane jest to, jak to zwykle bywa przy imprezach masowych, z różnego rodzaju potencjalnymi zagrożeniami, jak :

1.       Zakłócanie porządku publicznego na terenie imprezy.

2.       Nieprawidłowe parkowanie pojazdów na terenach wokół imprezy.

3.       Spożywanie alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi (ogródki piwne).

4.       Możliwość popełniania wybryków o charakterze chuligańskim  oraz niszczenie urządzeń użyteczności publicznej.

5.       Zagrożenie terrorystyczne.

 W tym celu będą podjęte następujące działania:

 

CELE DZIAŁAŃ:

 

      1. Zapewnienie porządku publicznego w miejscu imprezy

      2. Ograniczenie w maksymalnym stopniu nieprawidłowe parkowanie w obrębie miejsca imprezy

      3. Zapobieganie wybrykom chuligańskim popełnianym przez grupy młodzieży, szczególnie  związanych z wykroczeniami społecznie uciążliwymi

      4. Ujawnianie i ujmowanie sprawców przestępstw i wykroczeń, w tym nieletnich sprawców  czynów karalnych lub zagrożonych demoralizacją

      5. Zapobieganie i egzekwowanie przepisów Prawa o Ruchu Drogowym szczególnie zakaz ruchu

      6. Zapobieganie i egzekwowanie przepisów dot.  niszczenia urządzeń użyteczności  publicznej

     7. Wspieranie działań służb ochrony na barierach zamykających ruch kołowy.

 

 

SIŁY I ŚRODKI

 

  • 245 strażników miejskich/102 patrole- w systemie rotacyjnym
  • SIŁY I ŚRODKI - przeznaczone do dyspozycji dyżurnego SM
  • 64 strażników miejskich/32 patrole- w systemie rotacyjnym
  • 3x łódź motorowa SM / 3 strażników z referatu Wodnego SM- w systemie rotacyjnym
  • radiowozy- codziennie 29-30, do patrolowania pozostałej części miasta-6-7

 

 ZADANIA DO SŁUŻBY:

1. Podejmowanie interwencji po ujawnieniu wykroczenia lub ujęcie sprawcy przestępstwa. 

2. Obserwacja terenu na wyznaczonym odcinku oraz informowanie sztabu o wszelkich spostrzeżeniach mających wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny.

3. Udzielanie niezbędnych informacji oraz pomocy  uczestnikom imprezy np. o punktach  medycznych, informacyjnych, izbie dziecka, itp. lub zwracać się do sztabu o informacje.

4. Zwracanie uwagi i reagowanie na osoby posiadające niebezpieczne przedmioty, w tym  szklane pojemniki /butelki/.

5. Zapewnienie doraźnej ochrony przedstawicielom władz samorządowych i państwowych przebywających na odcinkach patrolowania.

6. Reagowanie na nieprawidłowe parkowanie, włącznie z odholowaniem pojazdów wyczerpujących  znamiona art. 130a  Prawo o Ruchu Drogowym ( patrole wyznaczone do holowania).

7. Obserwacja miejsc sprzedaży alkoholu pod kątem zakupu przez nieletnich.

8. Niedopuszczenie do spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a w szczególności w miejscu odbywania się imprezy.

9. Kontrola punktów handlowo – gastronomicznych pod kątem publicznego odtwarzania muzyki w rejonie imprezy- dotyczy właścicieli punktów, którzy nie mają na to zgody a wystawiają  głośniki na zewnątrz obiektów.

10.Egzekwowanie od ochrony ogródków piwnych przestrzegania zakazu wynoszenia alkoholu poza miejsce wyznaczone do spożywania.

11. Na koniec działań obowiązkowa kontrola rejonu – sprawdzenie czy nie znajdują się na nim osoby potrzebujące pomocy medycznej czy transportu do Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

 

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!