18°

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina rozdane

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina rozdane

Poznaliśmy kolejnych laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Do zasłużonego grona dołączyło 9 kolejnych wyróżnień.

Już po raz 8 przyznane zostały Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina. Przez te wszystkie lata przyznano ponad 60 nagród, w tym Nagrodę im. Ludomira Mączki, którą otrzymali kapitanowie: Wojciech Jacobson, Henryk Widera, Maciej Krzeptowski, Jerzy Andrzej Knabe, Jerzy Radomski, Jerzy Szwoch, Zygmunt Kowalski.

- Spotykamy się po raz ósmy i bardzo się cieszę z obecności tak wielu przedstawicieli świata żeglarskiego. Gratuluję wszystkim nominowanym i wyróżnionym – mówił podczas sobotniej gali prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Szczecin w sposób naturalny wiąże się z żeglarstwem i jego historia. Mamy swoje osiągniecia nie tylko wyczynowe, które reprezentuje obecna tu Agnieszka Skrzypulec. Bardzo mnie cieszy, że praca sportowa, którą w Szczecinie wykonujemy, przynosi efekty. Mamy także reprezentacje osób niepełnosprawnych, którą opiekuje się dr Marek Lickendorf, która daje możliwość zasmakowania żeglarstwa osobom z niepełnoprawnościami. Mamy wiele regat, wydarzeń i rejsów. Przed nami bardzo żeglarski rok, po raz kolejny będziemy gościć największe żaglowce świata – finał regat the Tall Ships Races. Dopełnieniem tego wszystkiego będzie modernizacja przejętych ostatnio nabrzeży i przywrócenia im reprezentacyjnego charakteru. Działamy i inwestujemy w rozwój szczecińskiego żeglarstwa.

 

Nagrody zostały wręczone w 9 kategoriach. Spośród 71 Kapituła wybrała 27 nominacji, wśród których znaleźli się laureaci. Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Oprócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate). O to laureaci:

Żeglarz Roku
Agnieszka Skrzypulec-Szota

Za zwycięstwo w Żeglarskich Mistrzostwach Polski Kobiet w Sopocie i zdobycie Mistrzostwa Europy w klasie 505 w Quiberon we Francji, w parze z Holgerem Jess oraz bardzo dobre starty w regatach krajowych i zagranicznych w barwach Yacht Klub Polski Szczecin.

 

Rejs roku Nagroda im. Wyszaka  

Rejs na Grenlandię, s/y „Wild Thyme”, kpt. Piotr Maras

Za organizację i poprowadzenie rejsu arktycznego na jachcie „Wild Thyme” do Grenlandii, z zawinięciem do portów Danii,  Norwegii, Islandii, wraz z grupą szczecińskich kapitanów jachtowych oraz żeglarzy. 

W trakcie rejsu żeglarze przekroczyli koło podbiegunowe północne i dotarli powyżej 71. stopnia szerokości geograficznej północnej.

 

Regatowiec Roku Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego

Jakub Guźlecki

Za bardzo dobry żeglarski sezon 2023 i liczne sukcesy regatowe w klasie IQ FOIL Juniorów, w tym, czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy, ósme miejsce w Mistrzostwach Świata, trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Sprint, drugie w Długodystansowych Mistrzostwach Polski i trzecie miejsce w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Popularyzator Żeglarstwa Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski

Katarzyna Wolnik-Sayna

Za popularyzację żeglarstwa polskiego na falach radiowych, w tym w audycji „Radiowa szkoła pod żaglami” oraz organizację szeregu spotkań ze znanymi żeglarzami, w ramach projektu „Żaglonauci”.      

 

Wydarzenie żeglarskie

Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów w klasie ILCA6

Za organizację Mistrzostw Świata Juniorów w klasie ILCA6 w Dziwnowie i promocję polskiego oraz międzynarodowego żeglarstwa, na najwyższym poziomie.

 

Nagroda kota Umbriagi

Stefan Geszke

Dla utalentowanego młodego żeglarza regatowego, startującego w klasie Optimist B i jego sukcesy regatowe - zajecie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 11, dziewiątego miejsca w rankingu Pucharu Polski PSKO 2023 i pierwszego miejsca w grupie chłopców w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.

 

Trener roku Nagroda im. Teodora Czarneckiego  

Robert Siluk

Za wybitne osiągniecia w szkoleniu adeptów żeglarstwa regatowego oraz ich premiowane starty w Mistrzostwach Polski w klasie Laser Standard, Mistrzostwach Polski Juniorów, Meczowych Mistrzostwach Polski, Ekstraklasie Żeglarskiej i innych regatach, w sezonie żeglarskim 2023; w tym: za pierwsze miejsce Tadeusza Kubiaka w Mistrzostwach Polski w klasie Laser Standard ILCA 7 i pierwsze miejsca Filipa Jarosiewicza w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców oraz Mistrzostwach Polski Juniorów.

 

Żeglarska Nagroda Specjalna

Wyprawa Bałtyk 100

Dla komandora Piotra Owczarskiego i jego załogi – za rejs kajakami wzdłuż polskiego wybrzeża morskiego dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski, na trasie Świnoujście – Krynica Morska i przepłynięcie wodami Bałtyku 480 kilometrów, w ciągu 19 dni.    

 

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki

Mirosław Lewiński   

Za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nieodkrytych lądów. Za znaczący dorobek żeglarski, w tym poprowadzenie w latach 2010-2014 jachtu „Ulysses” w rejsie dookoła świata, płynąc śladami Władysława Wagnera oraz wskazywanie młodym adeptom żeglarstwa drogi za horyzont, ku wielkiej wodzie.


Sobotnia Gala była także okazją do integracji środowiska żeglarskiego.- Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy- mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
 

Gali towarzyszyły prezentacje filmów ukazujące żeglarskie zmagania, wspólne rozmowy oraz koncert muzyczny.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!