Różany Ogród Sztuki 2025. Muzyka, ruch i sztuka. Program na czerwiec

Robert Duchowski

Rozpoczynamy już 18. edycję cyklu - Różany Ogród Sztuki, który niezmiennie przyciąga szczecinian. Startujemy w Dzień Dziecka! Kolejna dobra wiadomość - wraca Różanka Dzieciom, czyli warsztaty edukacyjne dla dzieci i ich rodziców.
Nasz pełnoletni już cykl zaczynamy... 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka.
O godz. 11.00 zapraszamy na Teatralny Dzień Dziecka na polanie. W programie wyjątkowy spektakl, który zabierze najmłodszych w pełną przygód i niespodzianek podróż z Dziobkiem – bohaterem znanym z książek Katarzyny Brzozowskiej.
- Przygody Dziobka stają się przygodami widzów, inspirując dzieci do odkrywania świata na własnych zasadach - mówi Tomasz Kuczyński ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. - Wystąpią: Adrianna Janowska-Moniuszko, aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, oraz Kasia Brzozowska, autorka książek „Stukoszelest” i „Dzióbek”. Po spektaklu zaplanowano tworzenie kolorowych baloników w scenerii z baniek mydlanych.
O godz. 12.00 rozpocznie się koncert „Spotkanie z akordeonem”. Przed publicznością wystąpią uczniowie klasy akordeonu Bogdana Górnika – nauczyciela w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego.
Niedzielne koncerty
W każdą niedzielę o godz. 12:00 zapraszamy na koncerty plenerowe – od klasyki, przez jazz, po muzykę rozrywkową. Na scenie wystąpią m.in. uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego, Euromusic oraz lokalni artyści. W repertuarze m.in. The Voices of Jazz, Barwy perkusji i koncert specjalny Szczecin kolebką bigbitu.
Potańcówki
Różankowe potańcówki wracają w najlepszym stylu – 8 i 22 czerwca w godzinach 17:00–20:00. Czeka nas taneczna mieszanka hitów polskich i światowych, a 22 czerwca – specjalna edycja z okazji Dnia Ojca.
Różanka Dzieciom
Szczecińska Agencja Artystyczna otrzymała dofinansowanie w ramach programu "Edukacja kulturalna 2025" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu wsparciu przygotowujemy cykl warsztatów edukacyjno-kulturalnych dla dzieci, które odbędą się podczas XVII edycji Różanego Ogrodu Sztuki.
Warsztaty odbędą się w trzy czerwcowe soboty (14, 21 i 28 czerwca) w godz. 11:00 - 14:00. Tematyka? Od poezji i malarstwa, przez ogrodnictwo, po działania ekologiczne – wszystko w zielonej scenerii Różanki.
Wracają poranne zajęcia Jogi na Różance, które bardzo spodobały się szczecinianom. Zapraszamy 14, 21 i 28 czerwca w godz. 10:00-10:45. To bezpłatna okazja, by zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie na świeżym powietrzu.
Różana Czytelnia
Nasza strefa wolnych książek działa codziennie. Można poczytać na miejscu, zabrać coś ze sobą lub zostawić książkę dla innych.
28 czerwca świętujemy 30-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie – z ogłoszeniem wyników plebiscytu na szczecińską książkę 80-lecia, spotkaniami autorskimi i animacjami dla najmłodszych.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Lokalizacja: Różany Ogród Sztuki, ul. Pawła Jasienicy, Szczecin
Organizatorem cyklu jest Szczecińska Agencja Artystyczna.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, ZWiK.
PROGRAM CZERWIEC 2025
Różany Ogród Sztuki 18. edycja
Serdecznie zapraszamy na koncerty plenerowe w każdą niedzielę o godz. 12:00 do Różanego Ogrodu.
Na scenie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, uczniowie Szkoły Muzycznej Euromusic w Szczecinie, a także artyści szczecińskiej sceny muzycznej. W repertuarze standardy muzyki klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej.
Południowym koncertom towarzyszyć będą wystawy plenerowe.
Z wielką radością informujemy, że wracają warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych sobotę 14.06, 21.06, 28.06.2025 w godzinach 11:00-14:00 na polanie ogrodu Różanego. Zapraszamy!
Joga na Różance – wraca ma na celu szerzenie profilaktyki zdrowia i motywacji do ruchu. Bezpłatne zajęcia jogi, które są doskonałą okazją do zrelaksowania się, poprawy kondycji fizycznej, w tym zwiększenia zakresu ruchów w stawach, zmniejszenia bólu i sztywności w ciele oraz poprawy siły i elastyczności mięśni. Zapraszamy w soboty do Ogrodu Różanego z własną matą do ćwiczeń.
14.06.2025 godz.10:00-10:45
21.06.2025 godz.10:00-10:45
28.06.2025 godz.10:00-10:45
Różankowe potańcówki. Uwielbiane przez szczecinian taneczne spotkania pod chmurką wracają! Podczas tegorocznych edycji będziemy bawić się zarówno w rytmach rodzimej muzyki rozrywkowej jak i światowych hitów. Na parkiecie spotykamy się w niedzielę - 8.06 i 22.06.2025 w godz. 17:00-20:00.
Różana Czytelnia, czyli plenerowa strefa wolnych książek. Każdy kto odwiedzi Różany Ogród będzie mógł zostawić, wziąć lub poczytać książkę na miejscu. Nasz projekt jest częścią ogólnopolskiej akcji "uwalniania książek", który wielu osobom daje szansę na obcowanie z książką, bez konieczności jej zakupu.
ZAPRASZAMY do Różanej Czytelni każdego dnia!
Partnerem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna, ZWiK
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Program
1 czerwca, niedziela
godz.11:00
Teatralny Dzień Dziecka na polanie
Wyjątkowy spektakl, który zabierze dzieci w pełną przygód i niespodzianek podróż, w której głównym bohaterem jest Dzióbek. Przygody, które przeżywa Dzióbek stają przygodami widzów, inspirują dzieci i dają im impuls do odkrywania świata na własnych zasadach.
Występują: Adrianna Janowska- Moniuszko - aktorka Teatru Współczesnego, Kasia Brzozowska - autorka książek dla dzieci „Stukoszelest” i „Dzióbek”.
W programie tworzenie kolorowych baloników w scenerii z baniek mydlanych.
godz. 12:00
Spotkanie z akordeonem
W koncercie wystąpią uczniowie klasy akordeonu Bogdana Górnika nauczyciela w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego.
W programie usłyszymy między innymi utwory J. S. Bacha, G. F. Haendla, J. Kuhnau, C. Czernego, W. Siemionowa w wykonaniu solistów oraz zespołu akordeonowego.
8 czerwca, niedziela
godz. 12:00
The Voices of Jazz
Młodzi i utalentowani uczniowie Wokalistyki i Instrumentalistyki Jazzowej zaprezentują brzmienia swingu, soulu funku, interpretacje utworów polskich z repertuaru Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej, Anny Marii Jopek oraz kompozycji zza oceanu: Michaela Jacksona, Kennego Garreta, Sergio Mendeza, Carlosa Antoniego Jobima, Georga Sheringa. Uczniowie kształcą się pod kierunkiem Jolanty Szczepaniak – Przybylińskiej oraz Krzysztofa Kołłątaja w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie.
godz. 17:00-20:00
Różankowa potańcówka
Taneczna zabawa kręcić się będzie wokół przebojów z rodzimego podwórka. Nie zabraknie szlagierów ze złotej polskiej epoki lat 60-80, ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych.
14 czerwca, sobota
godz. 11:00-14:00
Warsztaty edukacyjne w ramach projektu dofinansowanego z MKiDN w ramach programu Edukacja Kulturalna 2025 – Różany Ogród Sztuki – XVII edycja.
Natura w poezji – kwiaty w literaturze. Czytanie i analiza wierszy oraz fragmentów literatury ekologicznej, skupiających się na motywach kwiatowych i ich symbolice. Dyskusja o roli natury w literaturze i emocjach, jakie wywołuje.
15 czerwca, niedziela
godz. 12:00
Barwy perkusji
Młodzi artyści z zespołu Szczecin Young Percussion, wykonają przede wszystkim repertuar solowy, odkrywając przed publicznością piękno melodycznych instrumentów perkusyjnych. To najmłodsze pokolenie szczecińskich perkusistów, kształcących się w klasie perkusji Dariusza Jagiełło i Antoniny Kadur w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie.
Wysłuchamy utworów takich kompozytorów jak : Wolfgang Amadeusz Mozart, Ney Rosauro, Eckhard Kopetzki, Arthur Lipner, Alice Gomez, Bernard Maseli, Claudio Santangelo, Pat Metheny, Eric Sammut, Mark Glentworth, Emmanuel Sejourne, Michael LaRosa.
21 czerwca, sobota
godz. 11:00-14:00
Warsztaty edukacyjne w ramach projektu dofinansowanego z MKiDN w ramach programu Edukacja Kulturalna 2025 - Różany Ogród Sztuki – XVII edycja.
Malowanie natury – akwarela w ogrodzie. Nauka malowania akwarelą motywów roślinnych i kwiatowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak uchwycić subtelność natury, wykorzystując różne techniki malarskie.
22 czerwca, niedziela
godz. 12:00
Koncert pt. „Szczecin kolebką bigbitu” ma na celu przypomnienie piosenek, które powstały w latach 60., były i są bardzo popularne, nadal świeże i do dzisiaj wykonywane. Utwory m.in. Kasi Sobczyk, Heleny Majdaniec, Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Stana Borysa wykona szczeciński artysta Andrzej Szpak-The Voice Senior, Opole 2024; Małgorzata Sitek – uczestniczka The Voice Senior; Swietlana Lewicka - Grand Prix Festiwalu Mireille Matieu we Wrocławiu i Tomasz Szpak.
godz. 17:00-20:00
Różankowa potańcówka z okazji Dnia Ojca, czeka Was popołudnie pełne radości, wspólnego świętowania i przede wszystkim – tańców przy najlepszej muzyce! Zagramy hity retro, klasyki disco i trochę biesiady – coś dla każdego pokolenia!
28 czerwca, sobota
godz. 11:00-14:00
Warsztaty edukacyjne w ramach projektu dofinansowanego z MKiDN w ramach programu Edukacja Kulturalna 2025 - Różany Ogród Sztuki – XVII edycja.
Budowanie schronień dla owadów. Warsztaty budowy hotelików dla owadów zapylających z wykorzystaniem prostych materiałów. Dyskusja o roli owadów w ekosystemie i ich potrzebach.
Historia róż – od ogrodów do symboliki. Wykład i praktyczne warsztaty dotyczące znaczenia róż w historii, sztuce i tradycjach różnych kultur. Tworzenie dekoracji i instalacji różanych.
godz. 12:00-16:00
obchody 30-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, podczas, których ogłoszone zostaną wyniki "Plebiscytu na szczecińską książkę 80-lecia". W programie spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci.
29 czerwca, niedziela
godz. 12:00
EUROMUSIC - zespół grający gitarowe przeboje grup The Ventures i The Shadows. Wiecznie atrakcyjna i miła dla ucha muzyka mająca początki w latach 60., stanowiąca również ilustracje do wielu filmów. Wykonawcami są uczniowie Szkoły Muzycznej Euromusic w wieku od lat 9 do 40 - których muzyczną edukację rozpoczynał i prowadzi Ryszard Klemens Wiercimak oraz Przemysław Igiel.