17°

Odkryj z nami tajemnice wieży Quistorpa

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Odkryj z nami tajemnice wieży Quistorpa

Do wyjątkowych poszukiwań fragmentów wieży Quistorpa zapraszamy wszystkich miłośników historii. Zapewniamy dobrą atmosferę, niezbędne narzędzia i solidną dawkę wiedzy historycznej.

Okazją do spotkania będą prace przygotowawcze związane z realizacją projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół wieży Quistorpa.

- Zanim jednak na dobre ruszy realizacja projektu chcemy dokładnie przyjrzeć się i zinwentaryzować to co kryją jeszcze okolice wieży - mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. – Przypuszczamy, że wiele unikatowych fragmentów samej wieży może ciągle zalegać pod warstwami ziemi, mchu i roślinności, dlatego już dziś chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego poszukiwania ostatnich świadków historii tego miejsca.

Znalezione relikty architektoniczne (cegły, detale, płytki posadzkowe, czy fragmenty rzeźb i innych elementów dawnego wystroju wieży) zostaną nie tylko ocenione i zinwentaryzowane przez specjalistów, ale również wyeksponowane na miejscu w specjalnych koszach już po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu SBO.

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców i pasjonatów historii do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu –– dodaje Michał Dębowski.

Podczas wydarzenia będzie również okazja do zapoznania się z historią wieży oraz planowanymi działaniami związanymi z realizacją projektu SBO. Wszyscy uczestnicy wezmą również udział w krótkim instruktarzu, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Zalecamy zabrać ze sobą wygodne ubrania i obuwie oraz rękawice robocze.

UWAGA! Prosimy o nieprzynoszenie ze sobą wykrywaczy metali oraz jakichkolwiek innych urządzeń technicznych służących poszukiwaniom zabytków. Wszystkie niezbędne sprzęty będą dostępne na miejscu.


Termin wydarzenia: 11 maja 2024 r. (sobota), start: godz. 10.00
Miejsce: przed ruinami wieży Quistorpa
Organizatorzy: Zakład Usług Komunalnych, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Partnerzy: Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn, Stowarzyszenie Denkmal Pomorze.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!