21°

Długi weekend wykorzystaj na zwiedzanie

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Długi weekend wykorzystaj na zwiedzanie

Przed nami kilka wolnych dni, w trakcie których można wybrać się na wycieczkę po Szczecinie i okolicach. Polecamy wypady nad wodę oraz korzystanie z infrastruktury, która czeka na turystów.

 

Niezależnie o tego, czy wybierzemy rowery, kajaki czy wycieczki piesze, to możemy być pewni, że Szczecin i otaczające go tereny zaskoczą nas swoim pięknem. To właśnie teraz jest najlepszy moment na zwiedzanie Szczecina od strony wody.

- Przypominamy, że mamy gotowe narzędzia i infrastrukturę, które sprawią, że wodna wycieczka będzie jeszcze ciekawsza - powiedziała Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. 

Buszując wśród wodnej roślinności można odkrywać nowe lądy, odwiedzić wodne zakątki, żeglować do Ziemi Umbriagi, Morza Sargassowego, Meduzostanu, Svante czy Przylądka Czterech Szkieletów.

Wybierając się na wodną eskapadę warto zainstalować sobie aplikację Explore Oder, która posłuży nam jako przewodnik i mapa po odkrywanym terenie.

- Znajdziemy tam propozycję gotowych tras po Międzyodrzu, Jeziorze Dąbiu czy samym Szczecinie. Trasy mają od 5 do 20 km i wiodą przez najciekawsze miejsca - dodała Celina Wołosz. 

Będąc na wodzie można zaplanować sobie odpoczynek w jednym z 9 zakątków wodnych, gdzie na wodniaków czekają pomosty, miejsca do cumowania i odpoczynku.

 

 

 Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Kwadrat – niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.

Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.

Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.

Trzebuskie Łęgi – zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Chełszcząca – zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

- Pamiętajmy o tym, aby po opuszczeniu miejsca postojowego pozostawić po sobie porządek - zaznaczyła Celina Wołosz. -  Dotyczy to zarówno żeglarzy oraz pieszych/rowerzystów, którzy korzystają z zakątków ulokowanych wzdłuż tras rowerowych. Miejsca te służą wypoczynkowi i bezpieczeństwu, dlatego też zwracamy uwagę na to, aby koła ratunkowe i inne rzeczy pozostawały na swoich miejscach.

Aplikacja Explore Oder to także propozycje gotowych tras rowerowych ciągnących się od Szczecina przez trasę wokół Jeziora Dąbskiego, aż po Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry i trasy transgraniczne. A jeśli zdecydujemy się jednak na pozostanie w mieście, to warto wybrać się na spacer z aplikacją Explore Szczecin, gdzie czeka na nas 10 propozycji spacerów z audio przewodnikiem.

Korzystanie zarówno z aplikacji jak i zakątków wodnych jest całkowicie bezpłatne. Aplikacje dostępne są w sklepach internetowych Google Play oraz App Store.

 

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!