21°

Żłobek przy Pszczelnej: ruszył przetarg. Zobacz wizualizacje

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Żłobek przy Pszczelnej: ruszył przetarg. Zobacz wizualizacje
PSZCZELNA_ZLOBEK-(2).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(3).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(4).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(10).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(11).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(14).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(15).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(19).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(20).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(21).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(16).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(17).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(18).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(9).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(12).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(13).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(5).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(6).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(7).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(8).jpg
PSZCZELNA_ZLOBEK-(1).jpg

Do 10 maja br. firmy budowlane mają czas na składanie ofert w przetargu na wykonanie żłobka przy ulicy Pszczelnej. Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj-wybuduj.

 

- Mamy opracowany program funkcjonalno-użytkowy nowego żłobka, wobec czego przystępujemy do realizacji inwestycji. Pierwszym krokiem jest procedura przetargowa. Liczymy na duże zainteresowanie ze strony firm budowlanych i konkurencyjne dobre oferty. – mówi Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin ds. inwestycji i przedsiębiorczości.Nowa placówka będzie funkcjonalna, energooszczędna i bezpieczna, dzięki czemu kadra i przede wszystkim dzieci będą mogły w komfortowych warunkach spędzać tam czas. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2026 roku.

 

Układ funkcjonalny

Nowa 12-odziałowa placówka podzielona będzie na 3 odrębne bloki. Każdy z bloków to dwa połączone ze sobą zespoły składające się z czterech sal. Zespoły sal posiadają wspólną zmywalnią i rozdzielnię posiłków, a poszczególne sale osobne toalety i pomieszczenie na leżaki. Całość łączy pomieszczenie holu z szatnią. Każdy blok placówki, będący w stanie pomieść po 96 dzieci, przeznaczony będzie dla jednej grupy wiekowej (12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy). Obiekt nie posiada barier architektonicznych. Wszystkie sale są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwą zaletą podziału placówki na 3 odrębne bloki (każdy blok posiada osobne wejścia) jest zminimalizowane zagrożeń zdrowotnych związanych z kontaktem dzieci przy infekcjach. To duży atut na wypadek np. kolejnej pandemii. Wytyczne do opracowania koncepcji obiektu konsultowane były z przedstawicielami szczecińskiego środowiska architektów. Dzięki temu zadbano o jak najlepszą funkcjonalność nowego obiektu.

 

Sale sensoryczne i place zabaw

Dla dzieci dostępna będzie sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części, tworząc mniejszą salę SI oraz salę doświadczeń świata. W części zewnętrznej na poziomie parteru znajdują się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze dzieci mają do dyspozycji bezpieczny taras zabaw na dachu o powierzchni około 300m2 porośnięty zielenią. Na każdym z placów zabaw zainstalowane zostaną zabawki odpowiednie dla danej grupy wiekowej.

 

Zagospodarowanie terenu i pozostałe funkcjonalności

Obiekt posiadać będzie pełne zaplecze administracyjno-użytkowe. To pomieszczenia dla administracji placówki, pomieszczenia techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazynki, kuchnia. Od strony ulicy Kułakowskiego dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka z samochodu bezpośrednio na chodnik. Wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Od strony południowej planuje się zachowanie istniejących drzew. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wykonać ich inwentaryzację i poddać badaniom stateczności.

 

Rozwiązania proekologiczne i ograniczające koszty użytkowania

Nowa placówka wyposażona zostanie w rozwiązania przyczyniające się do zredukowania kosztów użytkowania. Zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz dach ekstensywny (zielony) z ekonomiczną i łatwą w utrzymaniu matą rozchodnikową. Obiekt wyposażony będzie ogrzewanie podłogowe, system wody szarej do spłukiwania toalet, bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody. Powierzchnie placów zabaw i chodników wykonane zostaną z nawierzchni przepuszczalnych, aby poprawić retencję wody.

 

Program funkcjonalno-użytkowy opracowała pracowania architektoniczna XYSTUDIO z Warszawy. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

 

Inwestycja realizowana w ramach programu Maluch+ dofinansowanego ze środków Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Wartość dofinansowania to 11 721 744,30 zł.

 

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!