24°

SDS 2.0: żurawie na placu budowy

Piotr Zieliński

Piotr Zieliński

SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy

Majestatyczne żurawie od kilku dni są nieodłączną częścią krajobrazu w rejonie Szczecińskiego Domu Sportu. Rzecz jasna nie mamy na myśli żywych ptaków, lecz stalowe, kilkunastometrowe konstrukcje niezbędne do prowadzenia prac budowlanych.

- Montaż żurawi wieżowych trwał kilka dni i przypominał zabawę klockami lego. Ogromne stalowe elementy konstrukcji obu urządzeń zostały dostarczone na plac budowy w kontenerach i tak jak klocki zostały następnie ze sobą połączone, element po elemencie. Po zmontowaniu maszyny osiągnęły wysokość 28 oraz 22 metrów, długość ich ramion wynosi 55 metrów, a udźwig to maksymalnie 8 ton. - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Tymczasem realizowane są już pierwsze prace przy budowie nowego obiektu. Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa ław i stóp fundamentowych hali sportowej. W najbliższym czasie rozpocznie się montaż kanalizacji podposadzkowej basenu. Równoległe prowadzone są roboty ziemne w rejonie hali basenowej i hali sportowej.

O inwestycji

W ramach inwestycji powstaje nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj.

Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt prac to blisko 109 mln zł brutto. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!