Ścianka biologiczna na Wapiennej

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Ścianka biologiczna na Wapiennej
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(7).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(10).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(6).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(5).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(4).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(1).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(2).jpg
2024_11_29_SCIANKA_WAPIENNA-(3).jpg

Czym jest ścianka biologiczna czynna? To pojęcie nie jest znane wielu osobom. Jednak dla drzew ma ono istotne znaczenie.

W trakcie robót związanych z wykonaniem chodnika wzdłuż ul. Wapiennej po geodezyjnym wytyczeniu przebiegu ciągu pieszego stwierdzono kolizję z rosnącym tuż przy nowo planowanym chodniku dębem szypułkowym. Kolizja polega na koniecznej ingerencji robót ziemnych w strukturę systemu korzeniowego oraz zbliżenie chodnika do pnia drzew.

- W celu zachowania drzewa bez uszczerbku w jego dobrej fizjologii konieczne jest miejscowe zawężenie chodnika i zabezpieczenie jego bryły korzeniowej - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - Zrealizowano to za pomocą wykonania tzw. ścianki biologicznie czynnej zabezpieczającej  drzewo oraz jego ewentualną ingerencję w nowo wybudowanej infrastruktury.

Ścianka biologiczna oprócz palisady (która zostanie wykonana w najbliższych dniach) zaopatrzona została w organiczne składniki odżywcze dla dębu (m.in mikoryza, kwasy humusowe) co pozwoli na szybką odbudowę korzeni, które zostały częściowo usunięte podczas realizacji robót.

O inwestycji

Inwestycja obejmuje przebudowę ul. Wapiennej (od ronda do skrzyżowania z ulicą Szczecińską) oraz fragmentu ul. Północnej (odcinek od ul. Chłodnej do ul. Szkockiej). Wybudowane zostaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, przebudowane i wybudowane zostaną zjazdy. Zmodernizowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej, wybudowane zostanie oświetlenie uliczne. Prace obejmą również budowę kanału teletechnicznego, przebudowę kolizyjnych odcinków sieci podziemnych tj. sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, gazowych, wodociągowych i teletechnicznych. Zagospodarowana zostanie zieleń.

Koszt inwestycji to ponad 6,4 mln zł brutto. Wykonawcą prac jest konsorcjum Firm TORMEL Sp. z o.o. i STANLED I Sp. z o.o.

Modernizacja układu drogowego dzielnicy Północ w Szczecinie

Cały projekt obejmuje przebudowę aż ośmiu ulic, o łącznej długości blisko 4,9 km:

  1. ul. Kredowa – od skrzyżowania z ulicą Wakacyjną;
  2. ul. Ostoi-Zagórskiego wraz z Rondem Kredowa;
  3. ul. Urlopowa;
  4. ul. Czesława Miłosza - przedłużenie;
  5. ul. Andersena od skrzyżowania ul. Miodowej (wraz ze skrzyżowaniem) do skrzyżowania z ul. Północną (bez skrzyżowania);
  6. ul. Północna od skrzyżowania z ul. Andersena (wraz ze skrzyżowaniem) do linii stanowiącej granice działek 1/25 i 1/26 obrębu 3065;
  7. ul. Północna od linii stanowiącej granice działek 1/25 i 1/26 obrębu 3065 do ul. Chłodnej (wraz ze skrzyżowaniem);
  8. ul. Wapienna od skrzyżowania z ulicą Północną do ul. Szczecińskiej (bez skrzyżowania).

Projekt „Modernizacja układu drogowego dzielnicy Północ w Szczecinie - dostosowanie do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych” jest współfinansowany ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Nadzór nad inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!