3Shape: innowacyjne technologie dentystyczne prosto ze Szczecina

Robert Duchowski

Robert Duchowski

3Shape: innowacyjne technologie dentystyczne prosto ze Szczecina
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Nazywana „Apple przemysłu stomatologicznego”, duńska firma 3Shape, która zatrudnia największy na świecie zespół zajmujący się opracowywaniem skanerów i oprogramowania dla segmentu stomatologicznego, świętuje swój okrągły Jubileusz. W tym roku minęło 15 lat odkąd pojawiła się na biznesowej mapie Szczecina – przez te lata zatrudniła ponad 600 pracowników.  

Firma produkuje dentystyczne skanery 3D oraz oprogramowanie CAD/CAM. Swoją działalność w Polsce rozpoczynała w podszczecińskich Dołujach zatrudniając kilkanaście osób. Obecnie zajmuje nowoczesny, ekologiczny budynek przy ul. Południowej w Szczecinie, złożony z dwóch, 5 kondygnacyjnych budynków biurowych oraz budynku dedykowanego produkcji z nowoczesnym centrum magazynowym, o łącznej powierzchni 17,2 tysięcy metrów, a w jej szeregach pracuje już ponad 600 pracowników. Na całym świecie łącznie 3Shape zasila prawie 2500 osób mieszkających na 5 różnych kontynentach, o 51 narodowościach, najwięcej ich jednak pochodzi z Polski i Danii.

- Rozwijamy się i mamy wiele planów odnośnie Szczecina. Bardzo dobrze tu się prowadzi biznes, mamy wykwalifikowaną dobrą kadrę, a bliskość granic, w tym bliskość do krajów skandynawskich jest dla firm z takim rodowodem kluczowa. – mówi Witold Sałandyk, prezes 3Shape Polska. – Zależy nam na tym, by zatrudniać coraz więcej pracowników, a także na tym, by nasza technologia trafiała w jak dalsze zakątki świata.  

 

500 tysięcy skanów dziennie na całym świecie

Jak wiele prężnie działających biznesów, także i firma 3Shape powstała z ambitnych pomysłów młodych ludzi. Założyło ją dwóch młodych i ambitnych absolwentów Politechniki Duńskiej i Kopenhaskiej Szkoły Biznesu - Tais Clausen i Nikolaj Deichmann, pracując nad technologią w jednopokojowym mieszkaniu w Danii z głową pełną marzeń o podbiciu branży stomatologicznej. To właśnie dzięki ich inwencji, obecnie w Szczecinie przy ul. Południowej kilkaset pracowników odpowiada za produkcję i sprzedaż najnowocześniejszych skanerów stomatologicznych na świecie.

- Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że trudno znaleźć stomatologa, który nie znałby naszych produktów – mówi Witold Sałandyk.  - Nasze skanery wędrują ze Szczecina do gabinetów dentystycznych w ponad 100 krajach, a dzięki nim dentyści dokonują około 500 tys. skanów uzębienia dziennie. Realnie wpływamy na jakość leczenia pacjentów na całym świecie, a tym samym na ich życie.

 

Na czym polega technologia 3Shape?

3Shape produkuje kilka rodzajów wewnątrzustnych, bezprzewodowych skanerów TRIOS, wielokrotnie nagradzanych prestiżową nagrodą Best of Class. Produkty te, lekkie, niewielkie i ergonomiczne, pozwalają zeskanować w trzech wymiarach stan uzębienia pacjenta i cyfrowo zarejestrować pole w ustach w postaci obrazu 3D. 

- Urządzenie to całkowicie wypiera konwencjonalne, stare metody pobierania wycisku z zastosowaniem mas, a tym samy ogranicza niedokładności i skraca cykl wykonywania badania. – tłumaczy Witold Sałandyk. – Sam pacjent nie jest narażony na szereg uciążliwości związanej z poborem, a jego komfort zdecydowanie rośnie. Korzystają na tym zwłaszcza dzieci, dla których tradycyjne wyciski, konieczność ich powtarzania, a także ogólny stres i niepokój, powodują, że badanie jest po prostu dla nich bardzo nieprzyjemne. 

Skaner pracuje szybko – całe badanie trwa poniżej dwóch minut, z bardzo dużą dokładnością, a obraz pola jamy ustnej powstaje na ekranie komputera w czasie rzeczywistym. Lekarz na bieżąco kontroluje proces skanowania, dlatego ma możliwość natychmiastowej korekty opracowania, czego efektem jest większa precyzja i dokładność odwzorowania. Z tym wiąże się  większa szczelność i trwałość prac protetycznych, ortodontycznych oraz w stomatologii zachowawczej.

Wśród produktów 3Shape są także skanery laboratoryjne, czyli rozwiązania stworzone dla laboratoriów dentystycznych, do których trafiają fizyczne wyciski z gabinetów stomatologicznych. Dzięki nim, technicy mogą zdigitalizować analogowy wycisk i wykorzystać potencjał drzemiący w nowoczesnych technologiach, aby zaoferować najlepsze możliwe rozwiązania na rzecz pacjentów. Dla samych laboratoriów to możliwość przygotowania większej liczby prac w krótszym terminie.

- Naszą pasją jest tworzenie nowych możliwości dla klinik i laboratoriów, a tym samym zapewnianie pacjentom możliwie najlepszych doświadczeń. Wierzymy, że każda placówka powinna mieć dostęp do narzędzi, które pozwolą im pewnie i skutecznie spełniać oczekiwania pacjenta. Od tego właśnie są nowe technologie – dodaje Witold Sałandyk.

 

Fot. Materiały 3Shape Poland

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!