Rok rejsów, wypraw i wielkich regat

Marta Kufel

Marta Kufel

Rok rejsów, wypraw i wielkich regat
cż_24-(5).jpg
cż_24-(6).jpg
cż_24-(7).jpg

2024 zapisał się w historii Centrum Żeglarskiego jako rok tolszipowy, w czasie którego znaleziono także czas na dalekie wyprawy i zbieranie nowych żeglarskich doświadczeń.

Organizacja czwartego już finału regat The Tall Ships Races w Szczecinie, nie byłaby możliwa bez Centrum Żeglarskiego, które odpowiada za całą logistykę i organizację postoju jednostek w porcie. Nie bez przyczyny do tego wydarzenia zaangażowano blisko 70 wolontariuszy, którzy już na kilka tygodni przed finałem rozpoczęli swoje działania. To oni dbali o to, aby jednostkom i załogom niczego nie brakowało przez cały czas pobytu w Szczecinie. Dzięki tym osobom możliwe było przeprowadzenie wszelkich zawodów dla załóg, spotkań czy wycieczek. To oni pilnowali, aby wszędzie być na czas, i aby naszym gościom niczego nie brakowało.

Przez 5 dni Szczecin był żeglarską stolicą Europy. Nasze doświadczenie i zaangażowanie jest doceniane w innych portach, a Sail Training International ze spokojem powierzył Szczecinowi organizację największego żeglarskiego wydarzenia w Europie kolejny już raz. The Tall Ships Races to także najważniejsze regaty tego roku, w których wystartowały nasze dwa jachty Dar Szczecina i Zryw. Dar Szczecina zwyciężył w swojej klasie – klasie D. Radości załogi nie było końca. Kapitan Wojtek Maleika po raz kolejny pokazał, że zupełnie obcy sobie ludzie, niemający zbyt dużego doświadczenia w żeglarstwie, potrafią stworzyć team, który pokona wszystkich rywali. Postawa Wojtka Maleiki została doceniona przez głównego organizatora regat, który podczas gali podsumowującej swoje działania w mijającym roku wyróżnił „Bola” tytułem Sail Trainer of Year.

Skoro jesteśmy już przy wyróżnieniach, to warto cofnąć się na początek roku, kiedy to zawodnicy i trenerzy Centrum Żeglarskiego zostali nagrodzeni przez Okręgowy Związek Żeglarski w Szczecinie i kapitułę Międzynarodowych Nagród Szczecina - mówi Celina Wołosz - rzecznik prasowa szczecińskiego Centrum Żeglarskiego. - Wyróżnienia i nagrody ZOZŻ otrzymali najlepsi zawodnicy i trenerzy, w tym zawodnicy i zawodniczki Centrum Żeglarskiego i Regatowej Reprezentacji Szczecina.

W gronie nagrodzonych znaleźli się: Antoni Jelonek, Stefan Geszke i Oliwia Piotrowska, Artur Burdziej z załogą, Filip Miller i Max Wrębel (RRS), Maksymilian Burdziej i Maciej Cymerman (RRS), Małgorzata Górnisiewicz (RRS) oraz Jakub Guźlecki (RRS). Byłym i obecnym pracownikom Centrum Żeglarskiego wręczono również medale 75-lecia ZOZŻ.

Cztery nagrody Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina powędrowały do Centrum Żeglarskiego. Nasz czołowy windsurfer Jakub Guźlecki otrzymał tytuł Regatowca Roku. Trenerem Roku został Robert Siluk, który w Centrum Żeglarskim zajmuje się szkoleniem Regatowej Reprezentacji Szczecina. Utalentowany Stefan Geszke otrzymał Nagrodę Kota Umbriagi, zaś wyprawa komandora Piotra Owczarskiego i jego załogi „Bałtyk 100” została doceniona Nagrodą Specjalną imienia Aleksandra Doby.

Sezon na wodzie, to intensywna praca trenerów i zawodników, którzy niemal co weekend startują w regatach w kraju i na świecie. Od maja do października w Centrum Żeglarskie zorganizowanych zostało kilkanaście wydarzeń regatowych, w których ścigali się zawodnicy klas Optimist, ILCA, Windsurfing, FINN, 420, Hansa 303 i nie tylko, bo to właśnie nasza przystań gościła także zawodników Pucharu Świata i World Match Racing Tour.

Centrum Żeglarskie przez cały rok szkoli młodych i przyszłych wilków morskich. W tym sezonie pod skrzydłami trenerów sekcji turystycznych i sportowych żeglarskie umiejętności zdobywało prawie 190 podopiecznych - informuje Celina Wołosz.

Najliczniejszą grupę stanowili sekcje osób z niepełnosprawnościami oraz turystyczna Carriny (po 25 uczestników). Sekcjowicze poza zajęciami na przystani przy ulicy Przestrzennej wypływali także na dalsze wody. Nasze Skippery wybrały się na obóz wędrowny przez Lubcznynę, Stepnicę do Świnoujścia, a sekcja kajakowa przepłynęła Parsętą do Kołobrzegu, czy przez Zalew Szczeciński z Wolina do Szczecina.

I tu warto wspomnieć o dokonaniach Morskiej Sekcji Zryw, która to oprócz planowanych rejsów i udziału w regatach The Tall Ships Races odbywała regularne zajęcia. Od maja do września Zryw odwiedził 7 krajów: Łotwę, Litwę, Finlandię, Estonię, Alandy, Danie, Szwecję i Niemcy. Do największych sukcesów należy zaliczyć udział w regatach Wielkich Żaglowców z finałem w Szczecinie - mówi Celina Wołosz.

Niesamowitą wyprawę na swoim koncie mają także kajakarze, którzy po wyspach Wolin, Uznam, Rugii, Bornholm, Møn (i wyspach duńskich) oraz opłynięciu polskiego wybrzeża od Świnoujścia do Krynicy Morskiej, w lipcu 2024 r. opłynęli  sporą część Archipelagu św. Anny w Szwecji. Uczestnikami tego morskiego spływu byli mieszkańcy Szczecina, Goleniowa, Nowogardu, Świnoujścia i Człuchowa (9 osób) – członkowie Bractwa kajakowego „Za linię horyzontu”.  Grupą dowodził Piotr Owczarski, instruktor kajakarstwa w Centrum Żeglarskim.  

Jak co roku wakacje na przystani Centrum Żeglarskiego spędziły dziesiątki młodych osób. W pięciu turnusach sportowych półkolonii opieką objętych zostały 132 osoby. W ramach wypoczynku zorganizowano różne spotkania i warsztaty. Było bardzo aktywnie i kreatywnie.

Nasi instruktorzy przeszkolili także blisko 150 osób, które uzyskały uprawnienia m.in nauczyciela żeglowania PZŻ, sternika motorowodnego, żeglarza jachtowego oraz holowania narciarza wodnego - dodaje Celna Wołosz. - Wszystkie przeprowadzone u nas kursy miały niemal 100% zdawalność.

To były intensywne i bardzo dobre miesiące. Przed nami kolejne wyzwania i plany na 2025 roku, rok jubileuszowy, do którego już teraz się przygotowujemy.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!