13°

Zmiany wodociągowe w Torowej Rewolucji

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Zmiany wodociągowe w Torowej Rewolucji
Powstańców_1.jpg
Powstańców_3-M.jpg
Zmiany wodociągowe w Torowej Rewolucji

Współpraca pomiędzy jednostkami i wykonawcą przynosi korzyści dla mieszkańców. Sprawne wprowadzenie ostatniej zmiany organizacji ruchu na ulicy Powstańców Wielkopolskich możliwe było dzięki użyczeniu przez ZWiK ponad 170 płyt drogowych. Nowości na drodze mogą być uciążliwe dla kierowców, szczególnie w pierwszych dniach, ale umożliwią zakończenie prac związanych z wymianą magistrali wodociągowej w ciągu al. Powstańców Wielkopolskich i przyspieszą wydajność na innym froncie robót.

Wykonawca zakończył już układanie magistrali DN 600 na odcinku od ul. Starkiewicza do pl. Szyrockiego. Na finiszu są również roboty na odcinku od ul. Starkiewicza do ul. Budziszyńskiej – tu prowadzone są prace związane z magistralą wodociągową DN 800. Równolegle rozpoczęto roboty przy montażu magistrali DN 600 w kanale technologicznym na wiadukcie przy ul. Budziszyńskiej (po stronie wschodniej). To kolejny krok przybliżający nas do pełnego zakończenia tego etapu inwestycji.

Przypominamy, że Torowa Rewolucja to nie tylko inwestycja w część tramwajową, ale kompletne, wielobranżowe zadanie, które łączy wiele aspektów.

- W ramach zadania „Przebudowa torowiska wraz siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości ul. Podwale – ul. Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska – Budziszyńska – do rozjazdów z pętlą Pomorzany" zaprojektowana została częściowa przebudowa magistrali i sieci wodociągowej - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Zakres wymiany magistrali i sieci wodociągowej początkowo obejmował wymianę rurociągów pod przebudowywanymi torowiskami oraz pod drogami ujętymi w projekcie.

Oznacza to, że zaplanowana w pierwotnym kształcie przebudowa elementów wodociągowych zakładała wymianę jedynie części infrastruktury. Magistrale znajdujące się w ciągu al. Powstańców Wlkp. budowane były w latach 70-tych XX wieku. W ostatnich latach, już po zatwierdzeniu projektu, zdarzały się w tym rejonie awarie. Aby uniknąć problemów w przyszłości, a jednocześnie wykorzystać fakt, że prowadzone są roboty ziemne zapadła decyzja o rozszerzeniu zakresu prac. Takie działanie jest zasadne ekonomicznie i eksploatacyjnie.

Dodatkowe prace to dodatkowy czas oraz  środki na realizację zadania, jednak całość przebudowy należy wykonać dokładnie i w formule docelowej tak, aby w najbliższych latach uniknąć awarii i ewentualnego rozkopywania nowych nawierzchni.

Decyzję o zmianach w projekcie poprzedziły specjalne analizy oraz badania, które wykazały wyeksploatowanie uszczelnień na połączeniach kielichowych. W rurociągu występowały znaczne ubytki, cechy i właściwości materiału miały obniżoną klasę wytrzymałości. Mogło to potencjalnie powodować awarie i aby tego uniknąć wprowadzone zostały kolejne elementy infrastruktury do wymiany.
 

Ustalony pomiędzy służbami ZWiK, Tramwajów Szczecińskich oraz Wykonawcą ZUE zakres prac zamiennych i dodatkowych obejmuje następujące odcinki:

- przebudowę magistrali wodociągowej na odcinku 750 m od ul. Budziszyńskiej do ul. Starkiewicza

- przebudowę magistrali wodociągowej odcinku 570 m od ul. Starkiewicza do posesji nr 12 w al. Powstańców Wielkopolskich (pl. Szyrockiego).

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!