Za nami Dni Skandynawskie 2024
Natalia Mróz
Tematy na czasie, biznes, edukacja, styl życia i …kolorowe ulice Szczecina! Dwa dni trwały obchody jubileuszowej edycji wydarzenia, które już od dekady zmienia nasze miasto.
10 lat wspólnych inicjatyw i projektów
Stolica Pomorza Zachodniego to doskonały port i węzeł logistyczny dla naszych sąsiadów z północy. Bliskość Szczecina doceniają nie tylko turyści, ale i przedsiębiorcy, gdyż ponad 170 firm z kapitałem skandynawskim prowadzi tu swoją działalność.
- Szczecin to naturalna brama pomiędzy Polską a Skandynawią. Miejsce, w którym projekty związane ze Skandynawią rozwijają się bardzo dobrze, co widać choćby w sektorze gospodarki. To także edukacja, kultura i inne projekty, które nas ze sobą łączą – podkreślał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Otwartość na innowacje i rozwój, a także świadomość znaczenia ekologii w życiu codziennym to pozostałe cechy wspólne obu partnerów. O randze wydarzenia, którego gospodarzem jest Szczecin świadczy fakt, iż w 10. edycji imprezy uczestniczyli ambasadorowie wszystkich krajów nordyckich.
- Dzielimy się wartościami, priorytetami i zadaniami. To taki wirtualny most między Polską a Skandynawią, bo daje możliwość na nawiązanie nowych kontaktów i relacji – powiedział Andreas von Beckerath, Ambasador Szwecji.
- Ta inicjatywa cementuje relacje z krajami nordyckimi. To partnerstwo jest dla nas bardzo ważne, więc takie spotkania, które tu zaplanowano są niezwykle ważne, bo mogą być owocne dla teraźniejszości i przyszłości – dodała Päivi Laine, Ambasador Finlandii.
AI wkracza w naszą rzeczywistość
„Sztuczna Inteligencja i edukacja przyszłości - między technologią a odpowiedzialnością społeczną” to temat przewodni tegorocznych Dni Skandynawskich. Podczas paneli dyskusyjnych eksperci rozmawiali o tym, jak technologia wpływa na przemysł i jego poszczególne sektory, jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą wdrożenie sztucznej inteligencji w procesach biznesowych, a także jak edukacja może dostosować się do nowych wymagań rynku pracy.
- Weryfikacja po AI jest konieczna i nie zmieni się to przez lata. Jako baza sztuczna inteligencja jest dobra, ale doszlifowanie, zindywidualizowanie projektów to już coś nad czym jako ludzie musimy czuwać i prędko się to nie zmieni – podkreślał Łukasz Roszak z Tietoevry Poland.
- Trzeba wiedzieć jak z tej technologii korzystać, bo często jej po prostu nie rozumiemy. Dlatego naszą odpowiedzialnością jest przygotowanie młodych ludzi do obcowania z AI – podsumowała Ewelina Świergiel z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Trolle, muminki i wikingowie na ulicach miasta
W części wydarzeń towarzyszących zaserwowano mieszkańcom liczne atrakcje kulturalne: wystawy, pokazy filmów i koncerty. Odbył się również rajd rowerowy, a także najbardziej widowiskowe wydarzenia, które przyciągnęły tłumy, czyli Parada Skandynawska i Piknik Skandynawski. Kolorowy korowód, którym dowodził sambowy zespół Bloco Pomerania przeszedł ulicami miasta z Placu Lotników do Szpinakowego Pałacu. Po zakończeniu barwnego pochodu uczestnicy parady przeszli na Jasne Błonia, gdzie relaksowali się na świeżym powietrzu. Dzięki sponsorom i partnerom Dni Skandynawskich do dyspozycji mieszkańców były leżaki, koce, przekąski, a także liczne atrakcje: zabawy z piłkami, gry, kolorowanki czy warsztaty muzyczne.