Test kładki nad ulicą Struga. Skoki, biegi i przysiady

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga
Test kładki nad ulicą Struga

Kładka pieszo-rowerowa nad ulicą Struga właśnie przeszła swój pierwszy poważny sprawdzian. Zanim piesi i rowerzyści będą mogli z niej skorzystać, musiała… zatrząść się pod nogami grup testerów.

Podskoki, przysiady i grupowe marsze – tak wyglądały testy nowej kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Struga. To dynamiczne testy wytrzymałości. Ich scenariusz zakładał symulowanie realnych sytuacji, z jakimi spotyka się konstrukcja w codziennym użytkowaniu.

- Do akcji wkroczyły grupy ochotników, które... chodziły, biegały, podskakiwały i wykonywały przysiady – zarówno w rytmie swobodnym, jak i synchronicznym - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - Wszystko odbywało się w różnych konfiguracjach – od 3 do 15 osób – i z kontrolowaną prędkością.

(zobacz wideo)

W czasie testów inżynierowie monitorowali zachowanie kładki przy pomocy akcelerometrów o wysokiej czułości (dokładność do 0,01 m/s²), dzięki którym możliwe było precyzyjne określenie m.in częstotliwości drgań własnych i poziomu tłumienia. Między próbami konstrukcja musiała się całkowicie „uspokoić” – drgania z poprzedniego testu musiały całkowicie zaniknąć, zanim rozpoczęto kolejny.

Dynamiczne próby obciążeniowe to jeden z ostatnich etapów budowy nowej kładki. Tego typu testy nie tylko pozwalają sprawdzić zachowanie konstrukcji w warunkach zbliżonych do codziennego użytkowania, ale są też wyraźnym znakiem, że inwestycja zbliża się do finału.

 

O inwestycji

Kładka będzie miała długość wynoszącą ponad 35 metrów i szerokość użytkową wynoszącą 4 metry. Zastosowane zostaną na niej detale kolorystyczne w postaci barw marki miasta Floating Garden 2050. W ramach prac zaplanowano m.in:

  • budowę kładki pieszo – rowerowej nad ulicą Struga wraz z pochylniami i schodami;
  • budowę/przebudowę chodników, ścieżek rowerowych, jezdni i przejść dla pieszych w celu
  • połączenia z istniejącą infrastrukturą;
  • wykonanie oświetlenia;
  • wykonanie kanalizacji deszczowej w celu odwodnienia kładki i pochylni;
  • przebudowę istniejącej infrastruktury drogowej kolidującej z planowaną inwestycją;
  • wykonanie zagospodarowania zieleni;
  • przebudowę i zabezpieczenie kolidujących sieci istniejącej infrastruktury podziemnej i
  • naziemnej;
  • wykonanie poidełka w pobliżu projektowanej kładki.

 

Termin wykonania zamówienia wynosi 17 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kładka zlokalizowana jest pomiędzy ul. Iwaszkiewicza i Outlet Parkiem. Realizacją inwestycji zajmuje się firma PORR S.A. Koszt prac to ponad 7,6 mln zł brutto.

Inwestycja jest realizowana w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nadzór nad inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Inwestycja objęta dofinansowaniem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!