18°

Szczecin: Wydarzenia, o których mówią wszyscy

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Szczecin: Wydarzenia, o których mówią wszyscy
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
zstw_podsumowania-(4).jpg
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
zstw_podsumowania-(12).jpg
zstw_podsumowania-(13).jpg
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie
Żegluga Szczecińska przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w Szczecinie

Na przestrzeni ostatnich lat miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia przeprowadziła największe i najbardziej skomplikowane eventy w naszym mieście, które odwiedziły miliony osób.


Świetlny festiwal w Szczecinie

Nie sposób jest zliczyć wszystkich uczestników imprez zorganizowanych w miejskiej przestrzeni. Ich obecność jest potwierdzeniem, że Miasto jako organizator staje na wysokości zadania i przygotowuje takie eventy, które mieszkańcy z chęcią odwiedzają. W ciągu ostatnich lat kalendarz szczecińskich wydarzeń wzbogacił się o nowe pozycje, które na dobre zagościły w naszym mieście.

Przykładem tego jest bez wątpienia, zainicjowany w 2019 roku, Festiwal Iluminacje Szczecin, który w pierwszej edycji ograniczał się do pokazu świetlnego przy Dźwigozaurach oraz ulicznego spaceru.

- Dzisiaj Iluminacje Szczecin to możliwość współpracy z lokalnymi artystami, light designerami, którzy aranżują przestrzenie miejskie i przy pomocy światła i kolorów zmieniają ich codzienny wygląd - mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystka Wydarzenia. 

 


Centrum wydarzeń Iluminacji Szczecin stanowi Park Żeromskiego, gdzie oprócz instalacji świetlnych pojawiają się także strefy konsumpcji i  wypoczynku.


Szczecin na sportowo

Wyzwaniem, któremu stawiliśmy czoła i możemy się nim chwalić była największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa 2019 roku, czyli Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej w 2019 roku. Szczecin przez 10 dni kwietnia gościł blisko 1000 sportowców, członków ekip i dziennikarzy. 

- Spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia zajęła się kompleksowa organizacją zawodów: od przygotowania procesu akredytacyjnego, obsługi transportów i zakwaterowania, po przygotowanie  trzech hal treningowych, hali rozgrzewkowej i hali zawodów. Przez tydzień gimnastyka sportowa była najważniejszą dyscypliną w mieście - dodaje Wołosz

Mistrzostwa były transmitowane w TVP Sport oraz w ponad 10 telewizjach europejskich.

Skoro jesteśmy już przy sporcie, to nie możemy pominąć projektu, która dzisiaj jest już marką samą w sobie, czyli Szczecińskiego Biegu Nocnego. Wydarzenie, które nie miało łatwego startu, bo po raz pierwszy zostało zorganizowane w dobie pandemii koronawirusa, dzisiaj ma już swoją piątą edycję, w której może wystartować 1500 zawodników. Nocny bieg ulicami miasta swoją atrakcyjnością przyciąga biegaczy z całego regionu i sąsiadujących województw.

 


Największy jarmark w regionie

Szczecinianie nie wyobrażają już sobie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia bez Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który to z weekendowego kiermaszu przerodził się w największy (ponad 80 stoisk) i najdłuższy (ponad 20 dni) w naszym regionie przedświąteczny jarmark z wystawcami z całej Polski, bogatym programem artystycznym i tysiącami odwiedzających. Każdego roku Jarmark przyciąga nie tylko nowych wystawców i klientów, ale także sponsorów i partnerów, którzy chcą uczestniczyć i współtworzyć to wydarzenie.


Szczecińska Domówka i Szczeciński Lokalny Solidarny, czyli jak walczyliśmy z pandemią

Rok 2020 okazał się najtrudniejszym czasem dla branży eventowej. Projektem organizowanym w czasie lockdownu była Szczecińska Domówka, czyli jeden z pierwszych w Szczecinie programów animacji online, w czasie którego organizowane były cykle programów i animacji dla dzieci i dorosłych.

- Dodatkowo kilka edycji odbyło się w terenie w placówkach Domów Dziecka - dodaje Wołosz

W ramach walki ze skutkami pandemii i pomocy lokalnym przedsiębiorcom funkcjonował program Szczeciński Lokalny Solidarny. Szczecińskie firmy mogły liczyć na darmową promocję i wsparcie przy prowadzaniu biznesów online, ale także na zakup voucherów. W ramach SLS odbyła się także publiczna zbiórka pieniędzy na wsparcie Kina Pionier oraz zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy online. 

- W ramach walki z pandemią, jako spółka, wspieraliśmy także zorganizowanie punktów szczepień przez które przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców oraz oddolne inicjatywy mieszkańców – szycie maseczek i ich dystrybucję - informuje Celina Wołosz. 

Pandemia i jej skutki nie zakłóciły działań Kina na Leżakach, które co sezon gromadzi tysiące mieszkańców przed plenerowym multipleksem. Projekt realizowany od czerwca do września, w ramach którego organizowane są letnie seanse filmowe pod chmurką w różnych dzielnicach miasta. Średnio w sezonie odbywa się 10 projekcji.


Serce Szczecina bije nad wodą

Od 2021 roku Szczecin zyskał nowe wydarzenie o charakterze żeglarskim – Żagle. W związku z odwołaniem przez STI the Tall Ships Races, podjęto decyzję o organizacji imprezy „zastępczej” o nazwie Żagle, będącej finałem Regat Bałtyckich na trasie Tallinn – Kłajpeda – Szczecin. Od tamtej pory wydarzenie odbywa się cyklicznie, w sierpniu – w środku sezonu wakacyjnego w zastępstwie czerwcowych Dni Morza. Podczas ubiegłorocznej edycji Żagle odwiedziło ponad 360 tys. osób.

Ostatnie lata pokazały nam, że serce Szczecina bije nad wodą, a Łasztownia jest tego najlepszym dowodem. W ciągu sezonu odwiedza ją ponad 900 tys. osób. W związku z rosnącą popularnością Łasztowni wprowadzono szereg działań mających na celu poprawę jakości przestrzeni i wydarzeń odbywających się na jej terenie.

- Całkowicie przearanżowano Food Port: zorganizowano miejsca do siedzenia, stoliki w portowej tematyce, zadaszenia. Rzeczą z której jesteśmy szczególnie dumni to sukcesywne powiększanie zielonych przestrzeni: co roku dostawiane jest dodatkowe 100-150m2 trawników - mówi Wołosz

Ponadto na terenie bulwarów zwiększono patrole służby ochrony i wprowadzone zostały dodatkowe patrole sprzątające, zaś od dwóch sezonów w okresie letnim kursuje komunikacja dodatkowa umożliwiająca podróż z centrum miasta na Łasztownię.

Pozostając w tematyce żeglarskiej, sukcesem ostatnich lat, którym może pochwalić nie Żegluga Szczecińska, a Centrum Żeglarskie jest Regatowa Reprezentacja Szczecina. To projekt, który powstał po to, aby wspierać najlepszych żeglarzy regatowych miasta, pomagać im w rozwoju sportowym i dać możliwość mierzenia się nie tylko z własnymi słabościami, ale także z zawodnikami za całego świata. Szeroka pomoc polega na wyposażeniu zawodników w sprzęt, organizację i dofinansowanie wyjazdów na regaty i zgrupowania oraz zapewnienie kadry trenerskiej do ciągłego szkolenia. Nasi zawodnicy bez wątpienia stanowią czołówkę regatowców klas ILCA 6 i 7 oraz windsurfingu.


25 tysięcy turystów w Centrum Informacji Turystycznej

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia od lat prężnie współpracuje z branżą turystyczną i hotelarską. Przeniesienie i stworzenie prężnie działającego Centrum Informacji Turystycznej w  nowoczesnym budynku zlokalizowanym w Centrum Miasta było jedną z najlepszych decyzji ostatnich lat. Każdego roku przez CIT przewija około 25 tys. turystów.

- W ramach aktywizacji mieszkańców w okresie maj-wrzesień organizowane są Miejskie Spacery z Przewodnikami, które odbywają się w 4 językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim - informuje Wołosz

Na przestrzeni 5 lat korzystając z możliwości jakie dają fundusze europejskie spółka zrealizowała kilkanaście projektów unijnych dzięki, które wpłynęły także na zacieśnienie relacji i współpracy z branżą turystyczną Euroregionu Pomerania.


Netto Arena - wydarzenia sportowe, artystyczne i targowe

Realizując zadania Gminy Miasta Szczecin od 2022 roku Żegluga Szczecińska rozpoczęła zarządzanie obiektem Hala Netto Arena, które obejmuje: utrzymanie techniczne obiektu, komercjalizacja powierzchni oraz organizacja wydarzeń.

- Przez ten czas spółce udało się przywrócić mecze siatkarek Chemika Police do hali, podpisać kolejną umowę z drużyna męskiej koszykówki King Wilki Morskie, która w 2023 roku została Mistrzem Polski oraz wynająć wszystkie przestrzenie biurowe, wyłonić operatora kawiarni i znaleźć operatora parkingu przy okazji wydarzeń na Netto Arena - zaznaczyła Wołosz

 

W okresie zimowym funkcjonuje lodowisko odwiedzane przez ponad 30 tys. osób, zaś wydarzenia sportowe, artystyczne i targowe są odwiedzane przez ponad 220 tys. osób rocznie. Z zasobów Netto Areny korzystano także w pierwszych miesiącach wojny na Ukrainie. To właśnie przy ulicy Szafera mieścił się magazyn Stowarzyszenia Migracja, które pomagało uchodźcom wojennym w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Po więcej szczegółów oraz kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące zapraszamy na stronę www.zstw.szczecin.pl

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!