13°

Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 2

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 2

Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w Szczecinie? Najlepiej oddadzą to liczby.
 

Zielone miasto

W 2023 roku po raz pierwszy do zasilania miejskich jednostek została wykorzystana energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Dzięki tej energii zostały oświetlone m.in. ulice i działały sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Działania te są realizowane w ramach programu Energia Miasta Szczecin, którego celem jest osiągnięcie przez miasto samodzielności energetycznej.

Dbałość o środowisko naturalne i zieleń to jeden z ważnych aspektów funkcjonowania miasta.  

- Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w ramach realizowanych przez Miasto nasadzeń, na terenie Szczecina pojawiło się ponad 1500 nowych drzew – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. - Do tego, w mieście zasadzono również niezliczoną ilość krzewów, sadzonek kwiatów i innej zieleni, które na co dzień cieszą oko.

Dodatkowo, 218 drzew w 7 różnych lokalizacjach zostało objętych specjalistyczną pielęgnacją w ramach realizacji projektu pn.  „Utrzymanie pomników przyrody na terenie Gminy Miasto Szczecin – etap IV”. Jest to kontynuacja działań realizowanych w latach 2020-2022, które obejmowały 447 sztuk drzew – pomników przyrody. 

Warto również dodać, że mieszkańcy Szczecina okazali ogromne serce zwierzakom, które trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Tylko w tym roku, nowy dom znalazło łącznie ponad 200 psów oraz blisko 250 kotów. Niestety, pomimo sporej liczby adopcji na własny kąt nadal czeka ponad 60 kotów i tyle samo psów. Dlatego pracownicy szczecińskiego schroniska nieustannie apelują do wszystkich zainteresowanych by rozważyli możliwość przygarnięcia czworonożnego przyjaciela właśnie z tego miejsca.

Jedną z ciekawszych inicjatyw, która z powodzeniem od 2018 roku funkcjonuje w naszym mieście jest również charytatywna Galeria „Szpargałek”. W mijającym roku, lubiany  przez szczecinian (i nie tylko!) Szpargałek, był otwierany aż 17 razy, dzięki czemu udało się uzbierać i przekazać potrzebującym organizacjom pomocowym prawie 65 tys. złotych!

Aktywność społeczna

Za nami też kolejna już, 11. edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mogli wybierać spośród 149 propozycji, wśród nich były 124 projekty lokalne i 25 w kategorii „Zielonego SBO”. Na zwycięskiej liście znalazły się ostatecznie 33 projekty, a do wydania jest łącznie 17 200 000 złotych (w tym 30% na działania w ramach tzw. „Zielonego SBO).

- W sumie w tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 26 tysięcy osób oddając ponad 50 tysięcy głosów -  mówi Marta Kufel.

Do niespotykanej dotąd sytuacji doszło w obszarze lokalnym Niebuszewo, gdzie dwa projekty znalazły się na pierwszym miejscu uzyskując najwyższą i jednakową liczbę głosów. Zgodnie z zapisami regulaminu, o tym, który projekt zasilił listę zwycięzców zdecydowało losowanie podczas posiedzenia Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.

W tym roku, odbyła się również 7. już edycja projektu “Zrobione w Szczecinie”. Tym razem, ten wyjątkowy certyfikat trafił w ręce 18 lokalnych przedsiębiorców – 9 w kategorii usługi oraz 9 w kategorii produkty. Od czasu pierwszej edycji, o przyznanie wyróżnienie starło się już ponad 320 szczecińskich podmiotów, spośród których ponad 100 otrzymało możliwość posługiwania się znakiem w swojej ofercie.

2023 rok obfitował również w aktywności na rzecz mieszkańców, wśród nich zrealizowane zostały m.in. 3 działania w ramach inicjatywy lokalnej oraz ogłoszonych zostało 88 otwartych konkursów ofert skierowanych do organizacji pozarządowych.

Oświata

We wrześniu tego roku, w 147 placówkach oświatowych rok szkolny 2023/2024 rozpoczęło ponad 55 000 uczniów i przedszkolaków. Na potrzeby przyjęcia wszystkich młodych mieszkańców Szczecina utworzono łącznie 2636 oddziałów. Zadanie było szczególnie wymagające w szkołach ponadpodstawowowych, bowiem był to już kolejny rok, gdy w rekrutacji do tego typu szkół brał udział tak zwany „podwójny rocznik”.

W szczecińskich szkołach w ostatnich latach dzieje się również w zakresie edukacji ekologicznej. Tylko w ostatnich miesiącach w 23 szczecińskich szkołach uruchomiony został projekt „Pij kranówkę”, w ramach którego w placówkach zamontowano 40 poidełek. Celem zadania jest nie tylko zmniejszenie ilości plastiku w naszym ekosystemie, ale przede wszystkim wzmocnienie prozdrowotnych nawyków u najmłodszych mieszkańców Szczecina.

Co więcej, w 5 szczecińskich szkołach, dzięki współpracy Miasta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzone zostały nowoczesne ekopracownie. Dzięki nim, młodzi mieszkańcy Szczecina mogą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii czy też meteorologii.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!