Sztuka lustrzanego odbicia. Wystawa grafiki warsztatowej w Open Gallery

Robert Duchowski

Blisko 50 grafik warsztatowych pięciu uznanych artystów zaprezentuje galeria Open Gallery podczas wystawy "Sztuka graficzna - obrazy z lustrzanego odbicia”. Miłośnicy sztuki wymagającej precyzji, pasji i doskonałego warsztatu znajdą je w pracach Marty Garbaczewskiej, Agnieszki Gewartowskiej, Wojciecha Koniuszka, Pawła Kwiatkowskiego i Ryszarda Szymańskiego. Wernisaż odbędzie się 15 maja br.
Wystawa stanowi rzadką okazję do obcowania z techniką, która na co dzień pozostaje poza głównym nurtem galerii czy muzeów. Proces tworzenia grafiki warsztatowej to sztuka z pogranicza rzemiosła i malarstwa – wymaga odpowiednich materiałów, technicznego zaplecza oraz doświadczenia. Artysta nie ogranicza się do pędzla czy ołówka – korzysta m.in. z dłut, kwasów trawiących metal, prasy graficznej. Proces twórczy obejmuje wykonanie projektu, przygotowanie matrycy (np. metalowej, drewnianej), nanoszenie obrazu w odbiciu lustrzanym, a następnie ręczne wykonanie odbitki na papierze. To praca, która wymaga nie tylko precyzji, ale też fizycznego wysiłku i doskonałej znajomości materiałów.
– Grafik to artysta o rękach rzemieślnika i duszy malarza – mówi kuratorka wystawy Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery – Chcieliśmy pokazać nie tylko efekty końcowe, ale też uświadomić widzom, z jak skomplikowanym procesem mają do czynienia. W świecie zdominowanym przez sztukę cyfrową grafika warsztatowa wciąż opiera się na bezpośrednim kontakcie z materiałem i fizycznym śladzie dłoni artysty.
Prezentowane prace powstały w technikach klasycznej grafiki warsztatowej: m.in. akwaforty, akwatinty, linorytu, litografii, kolagrafii czy miękkiego werniksu – każda z nich to osobny rozdział historii grafiki, wymagający innych umiejętności i narzędzi. - Grafika to technika, która nie wybacza błędów. Wykonanie jednej pracy potrafi zająć tygodnie, czasem miesiące. Tu każda linia musi być przemyślana, każda decyzja świadoma. To jednak sprawia, że są to unikatowe prace o niezwykłej precyzji i sile wyrazu – dodaje Monika Krupowicz.
Wystawę gościnnie otworzy wybitny historyk sztuki, były nauczyciel grafiki, a do niedawna zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie - Dariusz Kacprzak. Wernisaż odbędzie się w czwartek 15 maja o godz. 19:00, wystawę będzie można odwiedzić również w sobotę 17 maja podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Ekspozycja potrwa do 15 lipca.
Partnerem wystawy jest Fundacja Sięgajcie Gwiazd. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.