Słynna Aleja: Szczecińskie Kino Pionier

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Słynna Aleja: Szczecińskie Kino Pionier

Jaki wpływ na działalność kina miała pandemia, które momenty w historii Pioniera były kluczowe, jaka jest przyszłość małych kin i branży filmowej – między innymi o tym w rozmowie z przedstawicielami najstarszego kina na świecie. 

Wywiad z Jerzym Miśkiewiczem i Wandą Szewczyk znajdą Państwo na stronie projektu Słynna Aleja

https://slynnaaleja.szczecin.eu/aktualnosci/kino-pionier-wywiad/

Szczecińskie Kino Pionier, najstarsze kino na świecie, będzie głównym bohaterem tegorocznej odsłony projektu Słynna Aleja oraz Festiwalu Marek. Wokół tej Marki na al. Wojska Polskiego odbywać się będa różne wydarzenia, w tym m.in: quiz filmowy, warsztaty animacji poklatkowej i graffiti 3D. Kino Pionier będzie także atrakcją spacerów transgranicznych oraz patronem Kina na leżakach.

Kino Pionier znajduje się w centrum Szczecina, przy al. Wojska Polskiego 2. Oficjalnie rozpoczęło działalność 26 września 1909 od pokazu filmów krótkometrażowych. Założycielem kina był Otto Blauert, rok później przejął je Albert  Pietzke. Początkowo funkcjonowało jako „Helios”, później, do 1945,  nosiło nazwę „Welt-Theater”. Od grudnia 1945 r. przez pięć lat działało jako „Odra” (później nazwę kina zmieniono na „Pionier”). Pierwszym  wyświetlanym po wojnie  filmem był Iwan Groźny w reż. Siergieja  Eisensteina. Jesienią 2009 roku, podczas realizacji  dokumentu pt.  „W starym kinie - Pionier 1909”, natrafiono na dokumenty potwierdzające prawdziwy wiek kina - 1907 rok. Pionier oficjalnie jest najstarszym kinem na świecie, co potwierdzono także wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa. Brytyjski magazyn „Total Film Magazine” zamieścił ranking 30 najlepszych kin świata. Na pozycji 19. sklasyfikował szczecińskie kino Pionier. To jedyny polski przedstawiciel w tym rankingu.  Jego twórcy podkreślają, że to najstarsze kino na świecie z zaledwie 82. miejscami na widowni, a także z kinokawiarnią, gdzie można przyjść na lampkę wina, obejrzeć niemy film z akompaniamentem pianina. Kino Pionier należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas  i Sieci Kin Studyjnych,

O projekcie Słynna Aleja. Aleja Wojska Polskiego to jedna z najbardziej znanych ulic w Szczecinie. Jej fragment, pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów, stał się osią procesu rewitalizacji Śródmieścia. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, Miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni i przywrócić jej dawne znaczenie. Projekt Słynna Aleja zakłada realizowanie wspólnych przedsięwzięć z udziałem najbardziej znanych szczecińskich marek, zlokalizowanych w obrębie Alei. Za tymi markami stoi wieloletnia działalność, tradycja i historia związana ze Szczecinem. Należą do nich: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Sylwia Majdan, Cukiernia Koch,sklep i bar rybny Seamor oraz pizzeria Piccolo. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja projektu, w której Marką wiodąca była Galeria Ewy i Henryka Sawki.

Program realizują: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia -  organizator wydarzeń, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy,  Szczecińskie TBS. Partnerem strategicznym jest Szczecińska Energetyka Cieplna.

Więcej na: 

slynnaaleja.szczecin.eu

fb.com/slynnaaleja

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!