Część alei Powstańców Wielkopolskich zamknięta dla ruchu kołowego
Robert Duchowski
Dziś przed południem zamknięty dla ruchu kołowego został odcinek al. Powstańców Wielkopolskich między Placem Szyrockiego a ulicą Milczańską. Wcześniej na Pomorzany przestały kursować tramwaje.
W piątek wieczorem z al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku zajezdni zjechały ostatnie tramwaje linii 11 i 12. Pętla Pomorzany została wyłączona z użytku.
Dziś przed południem z ruchu kołowego został wyłączony odcinek między Placem Szyrockiego a Milczańską. Ograniczenie nie dotyczy mieszkańców posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku.
Zmiany w organizacji ruchu mają związek z rozpoczęciem remontu alei Powstańców Wielkopolskich. W alei powstaną nowe jezdnie, chodniki, torowiska, infrastruktura podziemna (m.in. nowe wodociągi), oświetlenie, trakcja tramwajowa. Zostaną przebudowane wiadukty. Dodatkowym elementem będą drogi i pasy rowerowe. Zakończenie modernizacji całej alei planowane jest na lipiec 2025 roku.
Komunikacja zastępcza – autobus 811 i tramwaj 4
Między Pomorzanami a centrum Szczecina jeździ autobus zastępczy 811. Kursuje między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki - przez Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.
Od dziś komunikację tramwajową między centrum a Placem Szyrockiego obsługują tramwaje dwukierunkowe. W tym celu w weekend została zbudowana tzw. przeplotka na Placu Szyrockiego, czyli rozjazd umożliwiający zmianę torowiska i kierunku jazdy. Tramwaje oznaczone numerem 4 jeżdżą po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego).
Wyłączenie pętli Pomorzany i części al. Powstańców Wielkopolskich oznacza kaskadę zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w wielu rejonach Szczecina. Linia 11 kursuje na trasie Dworzec Niebuszewo – pl. Rodła – Ludowa. Kursowanie linii 12 zostało zawieszone.
Szczegółowe informacje na temat zmian w rozkładach jazdy szczecińskich autobusów i tramwajów znajdują się na stronie ZDiTM.
https://www.zditm.szczecin.pl/pl
Pomorzany - objazdy dla ruchu kołowego
W związku z wyłączeniem dużej części al. Powstańców Wielkopolskich zostały wytyczone następujące objazdy:
- ul. Milczańską do ul. Mieszka I,
- ul. Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego,
- ul. Szpitalną - Połabską - Boczną - Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego.
- ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.
By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym.
- W pierwszych dniach nowej organizacji ruchu nasi pracownicy będą pomagać kierowcom w korzystaniu z objazdów – zapowiada Martyna Kiełbasa z firmy ZUE, która jest wykonawcą robót.
Nowa stacja BikeS na Pomorzanach
BikeS powiększył obszar działania na Pomorzanach i utworzył tymczasową wirtualną stację przy skrzyżowaniu ulic Frysztackiej i Ruskiej. Wirtualną to znaczy, że stacja nie ma stojaka ani słupka z tablicą informacyjną, ale jest widoczna w aplikacji Roovee, można na niej zostawiać rowery i z niej wypożyczać bez dodatkowych opłat. Punktem orientacyjnym dla lokalizacji stacji jest znajdujący się przy skrzyżowaniu sklep spożywczy ABC. Rowery można zostawiać w promieniu 30 metrów.
Za kilka miesięcy będzie łatwiej
W drugim etapie przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich z ruchu kołowego zostanie wyłączony odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany.
Dojazd do Pomorzan poprawi się jesienią. W listopadzie planowane jest ponowne otwarcie dla ruchu tramwajowego i kołowego ulic wzdłuż Odry, łączących Dworzec Główny PKP z pętlą Pomorzany. Nieco wcześniej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej.
Z dużą pomocą Unii
Planowana w dwóch osobnych turach przebudowa ul. Kolumba i al. Powstańców Wielkopolskich rozpoczęła się w listopadzie 2021 i miała zostać zakończona po 24 miesiącach. Terminu tego nie udało się utrzymać ze względu na liczne niespodziewane kolizje podziemne z rurociągami, kablami oraz zmiany projektowe. Kontrakt został przedłużony do lipca 2025.
II etap Torowej rewolucji objął w sumie osiem zadań i 23 km kluczowych dla funkcjonowania miasta torowisk. Wartość inwestycji: 592,5 mln zł, z czego 356,2 mln zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Wnioskodawcą i beneficjantem projektu jest Gmina Miasto Szczecin, a za jego realizację odpowiada spółka Tramwaje Szczecińskie (jako inwestor zastępczy).