18°

Świętuj rocznicę polskiego Szczecina ze Stowarzyszeniem "Oswajanie miasta"

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

Świętuj rocznicę polskiego Szczecina ze Stowarzyszeniem "Oswajanie miasta", fot. Grażyna Iłowiecka

Mozaika, rozmowy o historii i wspomnieniach, wystawy i performatywne czytanie wspomnień. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zaprasza do świętowania.

 

Powojenne początki polskiego Szczecina

Lipiec 1945 roku był dla miasta symbolem wielkiego eksperymentu społeczno-kulturowego – w krótkim czasie wysiedlono dotychczasowych mieszkańców, by w ich miejsce przyjąć nowych, często z odległych, bardzo różnych od siebie stron. W tym roku mija 80 lat od zakończenia II Wojny Światowej i przejęcia Szczecina przez polską administrację. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” także zaprasza szczecinian do wspólnego uczczenia tej rocznicy.

 

Mozaika

Jednym z głównych punktów tegorocznego programu będzie odsłonięcie nowej mozaiki. Powstanie ona w ramach warsztatów mozaikowych, podczas których można będzie nauczyć się tej techniki i dołożyć własny fragment do powstającego dzieła. Mozaika powstanie pod okiem Karoliny Gołębiowskiej – szczecińskiej artystki i społeczniczki, znanej z zaangażowania w projekty łączące sztukę z historią miasta.

 

– Projekt mozaiki powstał w oparciu o zdjęcia archiwalne powojennego Szczecina przedstawiające grupę nowych mieszkańców. W swojej formie łączy historię z teraźniejszością – tłumaczy artystka.

 

grafika do artykułu o świętowaniu urodzin miasta ze Stowarzyszeniem Oswajanie Miasta

 

 

– Miejsca na warsztaty rozeszły się błyskawicznie, ale każdy kto będzie mijał nasz punkt sąsiedzki „u Krysi” przy ul. Edmunda Bałuki 17 od 30 czerwca do 4 lipca w godzinach 16:00-20:00, będzie mógł zajrzeć i zobaczyć jak powstaje nowa szczecińska mozaika – zaprasza Marcin Chruśliński ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”.

 

Spotkania z autorami, performatywne czytanie i wystawa

Warsztaty mozaikowe to dopiero początek. W tym roku mieszkańcy będą mogli także wziąć udział w cyklu rozmów z autorami i twórcami o historii Ziem Zachodnich, które odbędą się w szczecińskich bibliotekach w różnych, także tych dalekich od centrum miasta miejscach. Zaplanowano również wyjątkowe performatywne czytanie pamiętników dawnych i obecnych mieszkańców, a także wystawę „Pomniki pamięci” Grażyny Iłowieckiej, która zaprosi do dzielenia się rodzinnymi pamiątkami i historiami. Szczecińską opowieść dopełni rozproszona wystawa zdjęć Pawła Kuli „Granica – ślad w krajobrazie”, dokumentująca dawne linie podziałów, które dziś stają się miejscem refleksji i spotkania.

 

– Ta rocznica to dla nas przede wszystkim okazja, żeby włączać mieszkańców w dalsze odkrywanie wspólnej historii – kawałek po kawałku, jak w mozaice. Chcemy, żeby każdy, kto weźmie udział w tych działaniach, poczuł że Szczecin to także jego miejsce i jego opowieść – mówi Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia "Oswajanie miasta".

 

Cały program realizowany jest dzięki wsparciu Gminy Miasto Szczecin i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich – od dzieci po seniorów, nowych mieszkańców i tych, którzy są tu od pokoleń. Wszystkie szczegóły będzie można znaleźć na profilu Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” na Facebooku.
 

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!