11°

Myśl strategicznie. Szczecin 2035 – działania operacyjne

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Myśl strategicznie. Szczecin 2035 – działania operacyjne

Rozpoczął się kolejny etap prac nad Strategią Rozwoju Miasta. Po wykonaniu kompleksowej diagnozy i partycypacji mieszkańców przyszedł czas na działania operacyjne, czyli warsztaty z udziałem przedstawicieli magistratu.  


Jaki ma być Szczecin w 2035 roku?


To pytanie, które jest kluczowe w pracach nad dokumentem. Co ważne, odpowiedzi udzielą szczecinianki i szczecinianie, bo po raz pierwszy w historii naszego miasta prace nad strategią mają charakter wewnętrzny. Oznacza to, że dokument powstanie przy współudziale mieszkańców w magistracie, a nie w zewnętrznej firmie konsultingowej.

- Działania operacyjne, które właśnie wystartowały mają na celu przełożenie wyników badań opinii społecznych na poziom konkretnych wniosków i zaleceń - tłumaczy Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. 

Głównym zadaniem urzędników jest przeanalizowanie i wybór adekwatnych spostrzeżeń i rozwiązań proponowanych przez mieszkańców oraz uzupełnienie ich o własną wiedzę ekspercką w taki sposób, aby sformułować rekomendacje stanowiące merytoryczny wkład do dalszych etapów prac nad strategią. Prace w tym obszarze potrwają do końca roku.



Co o Szczecinie sądzą jego mieszkańcy?


We wrześniu głos na temat przyszłości Szczecina zabrali mieszkańcy. Każdy mógł wypełnić prosty kwestionariusz za pośrednictwem strony internetowej strategia2035.szczecin.eu lub podczas dyżuru w Urzędzie Miasta. Niezależnie od ankiet odbywały się warsztaty strategiczne, czyli spotkania z wieloma grupami interesu. Zróżnicowany dobór uczestników miał zapewnić szerokie spojrzenie na Szczecin z wielu perspektyw.

Zdecydowana większość uważa, że Szczecin rozwija się i powinien pozostać miastem o wysokiej jakości życia, z obszernymi terenami zielonymi, małą gęstością zabudowy, spokojnym tempem życia oraz przestrzenią do rekreacji nad Odrą. Jednocześnie miasto powinno dążyć do uzyskania większej rozpoznawalności w Polsce i Europie, a także do przyciągania nowych mieszkańców.

- Co ważne mieszkańcy oczekują, że Szczecin wypracuje strategię rozwoju, która wyróżni nasze miasto na tle innych ośrodków w Polsce, np. w zakresie technologii, portu lub przemysłu - mówi Dariusz Sadowski. - To cenne wskazówki, które są i będą brane pod uwagę w całym procesie tworzenia Strategii Rozwoju Miasta.


Przypomnijmy, że Strategia Rozwoju Miasta to dokument, który określa i wytycza działania Szczecina na najbliższą dekadę. Jednocześnie będzie kontynuacją wygasającej wraz z końcem przyszłego roku dotychczas obowiązującej strategii, a przy tym stanie się niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o dotacje czy dofinansowania rozmaitych projektów z funduszy pomocowych czy środków unijnych.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!