Legendarny samochód w szczecińskim muzeum

Natalia Mróz

Natalia Mróz

W muzeum techniki można już oglądać stoewera R-150 z 1935 roku. Samochód dołączył do siedmiu stoewerów na wystawie.

 

Żona niedawnego właściciela samochodu Jutta Barckmann, jest wnuczką Bernhardta Stoewera juniora, jednego z założycieli szczecińskiej fabryki samochodów. Stoewery R-150 były produkowane w latach 1934-1935. Powstało 1150 tych aut.

Model R-150 od swojego poprzednika R-140 różnił się inną skrzynią biegów i tylną osią. Pierwsze R-150 miały silniki o pojemności 1355 cm³, które montowano jeszcze w stoewerach R-140, kolejne dostały silniki 1466 cm³.

Stoewery R-140 i R-150 zastąpiły model V-5, dumę fabryki braci Stoewerów. Stoewer V-5 wyprzedzał swoje czasy; był pierwszym niemieckim samochodem produkowanym seryjnie wyposażonym w przedni napęd i niezależne zawieszenie kół przedniej i tylnej osi.

Nasz nowy stoewer, to dwudrzwiowy kabriolet z czterocylindrowym, rzędowym silnikiem o pojemności 1466 cm³. Rozpędzał się do 90 km/godz. Jego starszy brat R-140 był o 5 kilometrów wolniejszy.

– O Szczecinie, fabryce samochodów dziadka, niewiele mówiło się w naszym domu – mówi Jutta Barckmann. – Pewnie dlatego, że moja mama nie chciała wspominać Szczecina. Zmieniło się to w latach dziewięćdziesiątych, kiedy odezwał się do mnie pan Bauer.

Manfried Bauer, szczecinianin z urodzenia, stworzył Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach w Hesji, niedaleko granicy francuskiej. Dziś jego zbiory można oglądać w naszym muzeum.

– Rozmowy z Manfriedem sprawiły, że zaczęłam szperać w historii rodziny – opowiada pani Jutta. – No i szybko zapragnęłam jeździć samochodem z fabryki dziadka. W 2001 roku kupiliśmy stoewera R-150. Kiedy przyszła pora się z nim rozstać – zarówno ja, jak i mąż – nawet nie pomyśleliśmy, żeby sprzedać auto na wolnym rynku. Chcieliśmy, żeby wrócił do Szczecina, koniecznie do waszego muzeum. Bardzo się cieszę, że tysiące ludzi podziwiają w muzeum auta, które nazywają się tak, jak nazywał się mój dziadek, mama…

Stoewer R-150, który wrócił do Szczecina przeszedł w latach 2002-2004 gruntowną renowację; naprawy blacharskie, lakiernicze, tapicerskie i mechaniczne. Po remoncie, właściciel auta Manfred Barckmann przejechał stoewerem 5000 km, biorąc udział w rajdach i zlotach zabytkowych pojazdów.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!