Regatowy piątek za nami
Piotr Zieliński
Choć nieco brakowało nam dzisiaj słońca, to atmosfera podczas finału regat The Tall Ships Races była zdecydowanie gorąca.
Finał regat The Tall Ships Races 2024 oficjalnie rozpoczęty. Tuż przed południem na Nabrzeżu Starówka odbyło się powitanie jednostek Dar Szczecina oraz Zryw, które na swoich pokładach gościły Reprezentację Szczecina. Była to też okazja do symbolicznego otwarcia finału regat, którego dokonał Piotr Krzystek Prezydenta Miasta Szczecin.
- Jesteście naszymi ambasadorami, kultywujecie wieloletnią i wielopokoleniową tradycję, dzięki czemu morskie tradycje Szczecina są wciąż żywe. Takie wydarzenia jak finał regat The Tall Ships Races to nie tylko święto żeglarzy i marynarzy, ale również nas mieszkańców Szczecina. Miasta z morską historią, gdzie żeglarstwo każdy ma głęboko zakorzenione w duszy - mówił Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.
Majestatyczne żaglowce zacumowane przy szczecińskich nabrzeżach to widok, który na każdym robi niesamowite wrażenie. Dar Młodzieży, Gorch Foch, Fryderyk Chopin, Pascal Flores, ekwadorski Guayas i wiele innych jednostek przepłynęło tysiące mil morskich, by rzucić cumy właśnie w Szczecinie. Do wielu z nich, by zobaczyć pokład z bliska, ustawiały się długie kolejki mieszkańców miasta i turystów.
W piątek zainaugurowana została VII edycja Festiwalu Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. W tym roku w festiwalu bierze udział: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin z Grupą Taneczną „ Aplauz”, Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Błotnicy z Mażoretkami, Wzorcowa Dziecięca Orkiestra Dęta „ Aleksandrija” - Ukraina, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Śmiglu z Mażoretkami „ Iris”, Orkiestra Dęta OSP w Kole z Grupą Taneczną „Grawitacja”, Orkiestra Dęta Mszana Górna z Grupą Taneczną „ MargoDance Team”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Grójec, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „ Kujawia” z klubu 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy z Mażoretkami Super Stars z Płot. Orkiestry swoje umiejętności zaprezentowały licznej widowni podczas przemarszu ulicami Szczecina, na placu Solidarności oraz w Teatrze im. Heleny Majdaniec.
Pełną parą ruszyły strefy animacji. Wszystko, co z wodą związane, można było odnaleźć w strefie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Fabryki Wody. Naszpikowane atrakcjami były również strefa dziecięca przy pomniku Mickiewicza. Szalona zabawa czekała na każdego w wesołych miasteczkach. Otworzyły się jarmarki, stoiska z pamiątkami i rękodziełem. Napełnić brzuch można było w jednym z licznych punktów z gastronomią. Na słodko i słono, gorąco lub zimno – każdy mógł znaleźć coś dla siebie i poskromić małego głodna.
Towarzyszyła nam również muzyka. O morskich przygodach śpiewali muzycy na scenie szantowo-folkowej. Na scenie szczecińskiej zagrali m.in. Rożanek, Ethno Flow oraz Konrad Słoka&Chango. Muzyczną kulminacją wieczoru był koncert na scenie głównej, gdzie spotkali się ambasadorzy szczecińskiej kultury oraz jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych ostatniej dekady. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie & zespół Ørganek. Podczas koncertu usłyszeć było można również solistów oraz specjalny mini-set przygotowany przez Chór Politechniki Morskiej wspólnie z Bloco Pomerania.
Jutro słońce ma już wyjrzeć zza chmur. Zapraszamy na Wały Chrobrego, nadodrzańskie bulwary i Łasztownię. Czeka nas kolejny fantastyczny dzień. Niech klimat żeglarskiej przygody udzieli się również i Wam!