Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Za nami XLI zwyczajna sesja Rady Miasta

   Sylwia Cyza-Słomska

   Sylwia Cyza-Słomska

   Za nami XLI zwyczajna sesja Rady Miasta

   Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, radni zajęli się między innymi uchwałami związanymi z miejscowymi planami zagospodarowania, zmianami w budżecie Miasta oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. W trakcie posiedzenia, odbyła się również prezentacja Raportu o Stanie Gminy Miasto Szczecin za 2021 rok oraz głosowanie nad udzieleniem absolutorium prezydentowi Miasta.

   Absolutorium

   Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Szczecin, radni udzielili wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Miasta za wykonanie budżetu za 2021 rok. Głosowanie poprzedziła dyskusja na temat wykonania budżetu Szczecina i Raportu o Stanie Miasta, czyli dokumentu przedstawiającego najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania Szczecina w minionym roku. W kontekście finansów należy pamiętać, że był to kolejny rok pandemii ze wszystkimi jej konsekwencjami. To właśnie covid-19 oraz decyzje podatkowe rządu odcisnęły wyraźne piętno na finansach Szczecina.

   Rok 2021 zamknął się deficytem w wysokości 257,1 mln zł, przy planowanym deficycie 526,4 mln zł. Realizacja planu dochodów ukształtowała się na poziomie 3 245,4 mln zł, co stanowi ponad 102% planowanych rocznych wpływów. Natomiast wydatki poniesiono w wysokości 3 502,5 mln zł, tj. 94,6% planu rocznego.

   Ostatecznie wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Piotrowi Krzystkowi przyznało 19 radnych z Koalicji Samorządowej i Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszona Edyta Łongiewska-Wijas.

   - Powinniśmy wszyscy pochylić się nad problemami finansowymi Szczecina i walczyć o to, aby jego finanse były stabilne. Możemy pochwalić się najlepszym TBS-em. Mamy wspaniałą filharmonię, długo wyczekiwany stadion, aquapark w budowie. Wróciliśmy nad wodę, co jest naszą szansą na realizację celów biznesowych. – podsumował Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

   Plany miejscowe

   Radni uchwalili miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego m.in. dla obszarów „Pogodno – Wincentego Pola”, „Żelechowa - Bandurskiego, Gaińskiej” oraz przystąpiono do sporządzenia planu dla osiedla „Gumieńce - ul. Cukrowa”.

   Szczeciński Budżet Obywatelski

   Kolejnym ważnym tematem dla mieszkańców naszego miasta jest z pewnością regulamin kolejnych edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, które odbędą się już na nowych  zasadach. W regulaminie pojawił się m.in.  nowy podział środków: 70% puli zostanie przeznaczone na projekty lokalne, a 30% na– „Zielone SBO” – czyli projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.

   Zmiany dot. pomników

   Pomnik "Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia" przy ul. Emilii Gierczak decyzją radnych, zostanie zlikwidowany. Pozostałe dwa posowieckie obeliski, które wciąż stoją w Szczecinie na razie pozostaną na swoim miejscu. W mieście powstanie za to jeden zupełnie nowy pomnik.

   Monumenty z Cmentarza Centralnego, czyli pomniki "Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Sowieckich" oraz "Uczestników Wojny Ojczyźnianej” nie są objęte ustawą dekomunizacyjną. Są one bowiem są częścią wyposażenia kwatery wojennej. Dlatego projekty uchwał dot. likwidacji tych pomników zostały odesłane do wnioskodawcy, który ma uzupełnić dokumentację.

   Radni zgodzili się również na postawienie nowego pomnika, na terenie Parku Kasprowicza, obok Teatru Letniego. Monument upamiętni szczecińską wokalistkę Helenę Majdaniec, która była jedną z największych gwiazd bigbeatu.

   Szczegółowe informacje TUTAJ.

    

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!