Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Za nami Dni Skandynawskie 2022

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Za nami Dni Skandynawskie 2022

   To było 6 dni wypełnionych spotkaniami, wydarzeniami i kulturalnymi atrakcjami pod hasłem „well-being w biznesie i życiu”. Tegoroczna imprezy podkreślała coraz bliższe relacje i częstsze przedsięwzięcia z krajami nordyckimi.

   Dobry klimat dla biznesu

   Naturalna bliskość, wynikająca z położenia to zaledwie przyczynek do wspólnych działań, bo do efektywnego rozwoju biznesu niezbędny jest sprzyjający klimat inwestycyjny. W Szczecinie można na niego liczyć, bo w naszym mieście działa ponad 160 firm z kapitałem skandynawskim. Dużą rolę w mieście i regionie odgrywają kontakty handlowe i branża logistyczna, ale kluczowa, jeśli chodzi o inwestycje skandynawskie, jest branża offshore.

   - To my jesteśmy na tym szlaku łączącym Skandynawię z Europa Środkowo-Wschodnia i to sąsiedztwo ma wpływ na wiele przestrzeni, głównie na gospodarkę, która sprawia, że z roku na rok widzimy coraz większy rozwój - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

   Well-being, czyli jak to się robi w Skandynawii

   Odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym to klucz do osiągnięcia równowagi dla mieszkańców Skandynawii. Nieprzypadkowo to właśnie z tamtych rejonów wywodzi się słynne w ostatnich latach hasło „hygge”.

   - Mamy wiedzę i doświadczenia, a dzielenie się informacjami w tak postępowym obszarze jak Szczecin to największa wartość tego wydarzenia – powiedział Juha Ottman, Ambasador Republiki Finlandii.

   Do tego dochodzą ekologiczne rozwiązania i aktywny wypoczynek m.in.: na niezwykle popularnych wśród naszych sąsiadów z Północy weekendowych wypadach za granicę. Do Szczecina przyciąga ich historia, portowy charakter miasta, przystępne ceny i oczywiście lokalizacja. Zresztą oprócz turystów w naszym mieście można spotkać wiele osób ze Skandynawii, które mieszkają tu na stałe. To m.in. studenci medycyny, a także żołnierze służący w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim NATO, którzy Szczecinie żyją z całymi rodzinami.

   Wyzwania przyszłości

   Wokół ciągle rozrastających się projektów powstają łańcuchy dostaw i usług. Będą one wykorzystywać nie tylko duże, międzynarodowe korporacje, ale także lokalne podmioty gospodarcze. Dlatego, aby rozwijać biznes i przyciągać nowych inwestorów władze miasta stworzyły specjalny program – Zachodniopomorskie Offshore 2027. Wsparciem tych działań zajmuje się Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, która ma swoje biuro m.in. w Szczecinie, a zrzesza 400 firm.

   - Musimy nadal spłynąć na zielonej fali, na recyklingu. Powinniśmy ciągle skupiać się na sektorze energetycznym, który jest jeszcze ważniejszy niż wcześniej. Szczecin jest na czele tych zmian – podsumował Carsten Nielsen, przewodniczący Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!