To już pewne - Urząd Regulacji Energetyki zajmie się awariami w PGE

Darek Sadowski

Skierowany w ub. miesiącu przez prezydenta Szczecina, wniosek o wszczęcie kontroli dot. wykonywania działalności koncesjonowanej PGE w zakresie wytwarzania ciepła, spotkał się z pozytywną reakcją URE. Instytucja zapewnia, że podjęła działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności awarii w elektrociepłowniach Pomorzany i Szczecin.
Przypomnijmy. Elektrociepłownia Pomorzany oraz Elektrociepłownia Szczecin to dwa największe źródła ciepła na terenie Szczecina, zabezpieczające w 50% dostawy ciepła dla mieszkańców. Od 8 stycznia do 12 lutego br. miały miejsce bezprecedensowe, powtarzające się awarie w obu źródłach ciepła, które doprowadziły do ograniczenia dostaw ciepła do odbiorców, czym poważnie zakłóciły bezpieczeństwo energetyczne na obszarze Szczecina.
W miarę swoich możliwości SEC minimalizował skutki awarii. W tym celu uruchomione zostało rezerwowe źródło Ciepłowni Rejonowej Marlicza, zwiększono też moc Ciepłowni Rejonowej Dąbska. W najchłodniejszych dniach pełną parą pracował też miejski Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. SEC na bieżąco regulował sieć, dostosowując ją do zmieniających się parametrów w źródłach.
Awaria w Elektrociepłowniach PGE to najlepszy przykład na to, jak istotne są różnorodne źródła, z których miasto można czerpać ciepło. Przypomnijmy, że dzięki przystąpieniu do spółki New Cogen, należącej do grupy kapitałowej E.ON, w 2023 roku Szczecin zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się tym samym ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła dla naszego miasta. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne.