Szczecinianie startują do walki z odpadami

Robert Duchowski

Blisko stu mieszkańców Szczecina zaangażowało się w działania Inicjatywy na rzecz przyszłości bez odpadów, która ruszyła przy otwartym przez IKEA Domu Jutra. To dostępna dla wszystkich inicjatywa, której celem jest wspólne wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów i zmieniać Szczecin na bardziej zielony.
Prace nad projektem rozpoczęły się już w lipcu. To wtedy IKEA poprosiła mieszkańców Szczecina o opinię i wsparcie. Firma zapytała ich, z jakimi problemami w zakresie gospodarki odpadami borykają się najbardziej. Odzew był ogromny.
Jakie mamy problemy z odpadami?
Mieszkańcy mówili przede wszystkim o słabym dostępie do informacji i wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów, wielu przyznawało, że nie rozumie podziału odpadów na pięć frakcji. „Podział wprowadzono zbyt szybko, nic dziwnego, że ludzie się gubią”, „pojemniki opróżniane są za rzadko“, „za małe otwory na odpady segregowane”, „opakowania, które nie wiadomo, gdzie wyrzucić” - to tylko kilka wątków, które wyliczali szczecinianie. Część z nich zastanawiała się też, czy segregowanie ma w ogóle sens i zauważali, że nie wiedzą, czy ostatecznie wszystkie śmieci nie lądują w jednym miejscu zmieszane na wysypisku.
Nie ma problemów - są wyzwania
Na podstawie wypowiedzi i uwag mieszkańców określono wyzwania, z jakimi będą mierzyć się zespoły biorące udział w inicjatywie. Wyzwania sformułowano w formie pytań projektowych, takich jak „Jak sprawić, by śmietniki nie pozwalały na błędną segregację?”, „Jak sprawić, by śmietniki w altanach były funkcjonalne i pozostawały cały czas czyste, bezzapachowe i nieulegające przepełnieniu?”, „Jak sprawić, aby każdy z mieszkańców mógł zawsze sprawdzić co się stało z jego śmieciami?” , „Jak sprawić, by segregowanie odpadów nie wymagało żadnej wiedzy od wyrzucającego?”
Oprócz tematu segregowania odpadów, w ankietach mieszkańcy poruszali też problemy, z jakimi mierzą się we własnych domach - „mam za małą kuchnię”, „odpady bio mi pleśnieją”, „nie mam miejsca na pięć pojemników” - pisali. Dlatego też jedno z wyzwań inicjatywy brzmi: „Jak moglibyśmy umożliwić segregowanie odpadów w funkcjonalny i estetyczny sposób, pomimo braku miejsca w domu?”.
Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że chcą żyć bardziej świadomie i bardziej ekologicznie. Wśród wyzwań znalazły się więc takie, które dotyczą ograniczenia generowanych przez nas odpadów, m.in. zakupów bez zbędnych opakowań, niemarnowania żywności czy naprawiania urządzeń zamiast zakupu nowych.
Wspólne szukanie skutecznych rozwiązań
Następnie zaproszono mieszkańców do udziału w zespołach projektowych, które już teraz pracują nad wybranymi przez siebie wyzwaniami. Członkowie zespołów szukają nowych pomysłów i rozwiązań metodą design thinking. Pomagają im eksperci, w tym przedstawiciele miasta i biznesu. Zespoły działają po okiem przewodników, którzy prowadzą je przez cały projekt i na każdym etapie pomagają w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań. Do projektu zgłosiło się już ponad 90 osób.
- Bardzo cieszymy się z tak dużej frekwencji. – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Szczecin. – To znak, że nasi mieszkańcy chcą działać na rzecz zielonej przyszłości miasta i są zainteresowani tym, co się w Szczecinie dzieje. Włączyliśmy się jako Miasto Szczecin w tę Inicjatywę, bo chcieliśmy wesprzeć mieszkańców w działaniach, a rozwiązania pomóc wprowadzić w życie.
W trakcie pracy nad rozwiązaniem wyzwania oraz planem jego wdrożenia, zespoły mogą korzystać z komfortowej, zielonej przestrzeni IKEA Dom Jutra albo pracować bez wychodzenia z domu - online. Cały proces rozłożony jest na kilka miesięcy, tak, aby uczestnicy mogli spokojnie i komfortowo pogodzić współtworzenie z codziennymi obowiązkami.
Inicjatywa ruszyła, ale można jeszcze dołączyć
Przed uczestnikami pięć warsztatów zdalnych, wspólne szukanie rozwiązań, budowanie prototypów i testy rozwiązań. I oczywiście cała moc dyskusji, kreatywnego podejścia do wyzwań i szukania nowych spojrzeń. Prace w pierwszej turze zaczęły się we wrześniu i zakończą w listopadzie. Wszyscy ci, którzy nie zdecydowali się wziąć udziału w projekcie teraz, będą mieli jeszcze okazję popracować nad wyzwaniami. Przewidziano bowiem drugą turę prac inicjatywy, do której rekrutacja rozpocznie się w grudniu.
Co zyskują uczestnicy, którzy wezmą udział w projekcie? Oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskują doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec w marcu 2021 roku, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie i bezpłatnie w duchu open-source, aby każdy mógł z nich czerpać i inspirować się na rzecz zielonej przyszłości.
Więcej o Inicjatywie można znaleźć tutaj:
http://inicjatywa.domjutra.online
---
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i siedemnaście Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.