Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Standardy zieleni dla Szczecina (prezentacja)

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Standardy zieleni dla Szczecina (prezentacja)

      Już dzisiaj, na posiedzeniu radnych miejskich z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zaprezentowany zostanie dokument dotyczący standardów zieleni w Szczecinie.

      Na zlecenie Gminy Miasto Szczecin opracowany został dokument pn. „Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin". Zadanie powierzono Polskiemu Towarzystwu Dendrologicznemu, zrzeszającemu naukowców i ekspertów w zakresie ochrony środowiska. W pierwszej kolejności dokument zaprezentowany będzie szczecińskim radnym, a następnie opublikowany na stronie urzędu miasta.

      - Celem opracowania standardów było wskazanie kierunków spójnego i jednolitego uporządkowania zielonych przestrzeni miejskich oraz elementów małej architektury, dostosowując jej wykorzystanie do funkcji terenu - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Uwzględniając funkcjonalność oraz rodzaje terenów zieleni wyznaczono strefy i kategorie terenów zieleni przypisując im priorytetowe działania. Są to strefy: zieleni ekologicznej, arterii komunikacyjnych, zieleni historycznej, zieleni reprezentacyjnej, strefa zieleni towarzyszącej zabudowie miejskiej, zieleni terenów przemysłowych, magazynowych i portowych.

      W dokumencie przedstawiono rozwiązania zalecane dla jednostek prowadzących bieżące utrzymanie i eksploatację zieleni w mieście, a także dla projektantów i wykonawców nowych inwestycji realizowanych na terenie Szczecina. Wskazano konkretne i alternatywne rozwiązania do lokalnej walki ze zmianami klimatycznymi, które będą sukcesywnie wdrażane na terenie Miasta

      Standardy są uporządkowanym zbiorem kierunków i sposobów prowadzenia pielęgnacji drzew i krzewów w okresie od posadzenia rośliny do osiągnięcia fazy senilnej tj. fazy, w której roślina osiąga zmierzch życia biologicznego.

      - Dokument zawiera ponadto usystematyzowany katalog gatunków drzew i krzewów  przewidzianych do nasadzeń w trudnych warunków miejskich i panujących w naszym regionie warunków klimatycznych - mówi Andrzej Kus. 

      Jako jeden z głównych kierunków rozwoju terenów zieleni wskazano doprowadzenie do  zwiększenia zasobów zieleni poprzez zagospodarowywania nowych miejskich przestrzeni, podniesienie jakości pielęgnacji zieleni miejskiej oraz polepszenie warunków wzrostu i utrzymania dla nasadzeń drzew i krzewów, co przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców

      Opracowane Standardy utrzymania i rozwoju terenów zieleni tworzą celowe narzędzie służące nie tylko do realizacji głównych zamierzeń Miasta w zakresie szeroko rozumianej gospodarki zielenią, ale również do realizacji mniejszych zadań poprawiających lokalną estetykę Miasta jak np. tworzenie łąk kwietnych, klombów, zespołów kompozycji przy obiektach użyteczności publicznej itp.

      Załączniki

      • STANDARDY UTRZYMANIA, OCHRONY_ROZWOJU_TERENÓW_ZIELENI_SZCZECINA.PDF

        application/pdf

        Pobierz

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!