Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      SBO 2019: Więcej spotkań, ułatwienia dla mieszkańców

      Sylwia Cyza-Słomska

      Sylwia Cyza-Słomska

      SBO 2019: Więcej spotkań, ułatwienia dla mieszkańców

      Za nami kolejna już edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. I kolejna ewaluacja, z której wnioski posłużą zmianom w tegorocznej edycji.

      Z każdą kolejną edycją SBO wnioski z nich płynące służą udoskonalaniu, upraszczaniu i uatrakcyjnianiu budżetu partycypacyjnego mieszkańcom.

      - Świadomej partycypacji społecznej i korzyści z niej płynących wciąż się uczymy - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – To trudny proces, który jest dla nas wyzwaniem choćby ze względu na malejące zainteresowanie mieszkańców. Mimo, że jest to trend ogólnopolski mamy nadzieję, że zmiany, które planujemy wprowadzić sprawią, że mieszkańcy chętniej będą angażowali się w ten proces.

      Więcej na projekty

      W tym roku mieszkańcy będą mogli zdecydować na co wydać aż 9 milionów złotych z przyszłorocznego budżetu miasta.  Kwota przeznaczana na kolejne edycje SBO jest sukcesywnie zwiększana o 1 milion, aż do roku 2020 kiedy osiągnie kwotę 10 milionów złotych.

      - Ma to nie tylko zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestniczenia i współdecydowania o inwestycji realizowanych z tej puli, ale również ma  dawać możliwość realizacji coraz śmielszych pomysłów – dodaje Daniel Wacinkiewicz.

      Spotkania, rozmowy, warsztaty

      W tegorocznym harmonogramie miasto planuje przynajmniej 3 rodzaje spotkań projektowych dla mieszkańców. Pierwsze już na etapie wymyślania wniosków, drugie po złożeniu propozycji, ułatwiające rozmowy na temat szczegółów projektów, przedstawienie swoich propozycji mieszkańcom i radom osiedli i kolejne umożliwiające promocję projektów.

      Kolejnym udogodnieniem ma być utworzenie infolinii telefonicznej dla mieszkańców, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy pracowników urzędu miasta w pisaniu, składaniu bądź formułowaniu projektów.

      Więcej narzędzi

      Projektodawcy będą mogli również liczyć na skorzystanie z dwóch nowych funkcjonalności systemu informatycznego za pomocą którego wprowadzane są wnioski do systemu. Mieszkańcy będą mogli w łatwy i przejrzysty sposób oznaczyć lokalizację swojego pomysłu na mapie i sprawdzić czy ich pomysł jest możliwy do realizacji na danym terenie, a także skorzystać z szacunkowego cennika by łatwiej określić wartość inwestycji.

      - Kolejnym narzędziem będzie również aktualizowany co dwa miesiące, ogólnodostępny dla mieszkańców monitoring stanu realizacji poszczególnych projektów realizowanych w ramach SBO – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych.

      Każdy może się zaangażować

      W realizację i promocję SBO będą również zaangażowane organizacje pozarządowe, zaproszone do współpracy szkoły oraz rady osiedli.

      Nowy harmonogram

      W związku z realizacją wielu nowych elementów w tegorocznej edycji SBO zmienia się również harmonogram prac.  Start działań, czyli m.in. warsztaty i spotkania z mieszkańcami, przewidziane są już na marzec br., głosowanie na projekty planowane jest po wakacjach.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!