Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Nowy park na osiedlu Zawadzkiego

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wszystkie atrakcje nowego parku na osiedlu Zawadzkiego są już dostępne dla mieszkańców.

   W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, pusta jeszcze niedawno, polana między blokami na osiedlu Zawadzkiego, zmieniła się nie do poznania. To teraz pięknie zagospodarowane miejsce do zabawy i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców.

   Do dyspozycji najmłodszych oddany został duży, kolorowy i pełen atrakcji plac zabaw. Są tu domki, drabinki, linarium, zjeżdżalnie, trampoliny czy huśtawki i to w kilku wydaniach, a nawet „podniebna deskorolka”.

   Jeśli Psie Pole, to nie mogło zabraknąć na nim miejsca dla czworonogów. Okoliczne pieski mogą korzystać z ogrodzonego wybiegu z urządzeniami do zabawy i nauki. Są także piesuary, a poza wybiegiem, również poidełko – zarówno dla psów, jak i ludzi.

   Podstawą parku jest oczywiście zieleń. Oprócz rozległych trawników mamy efektowną rabatę bylinową. Wkrótce podobna, jeszcze większa i równie kolorowa, powstanie na kolejnym fragmencie terenu. Są też pnącza, które z czasem pokryją drewnianą pergolę. Wysiana została także łąka kwietna, która czasowo pozostanie ogrodzona, aby nasionka miały szansę wykiełkować.

   Jest też mnóstwo nowych krzewów i drzew. Tych ostatnich jeszcze przybędzie, ponieważ kolejne nasadzenia zaplanowane są jesienią. Łącznie będzie ich ok. 300, a wśród nich takie gatunki jak: kasztanowce czerwone, ambrowce, robinie kuliste, graby, brzozy, magnolie, jabłonie ozdobne, grusze, lipy, bzy, derenie czy złotokapy.

   Gatunki roślin są dobrane nieprzypadkowo – dominują te miododajne, które przyciągną pożyteczne owady, motyle i ptaki. Dla tych najmniejszych żyjątek ustawione zostały nawet specjalne domki.

   Teren parku przecinają nowe alejki, przy których ustawione zostały ławki, kosze na śmieci i latarnie. Jest też specjalny tor do jazdy na rolkach. Nad wszystkim góruje wieża dla jaskółek z projektu SBO. Są też tablice z regulaminem parku, na którym obowiązuje m.in. zakaz śmiecenia, niszczenia sprzętów, wyrywania roślin czy spożywania alkoholu – o czym przypominamy.

   Prace wykonała firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak, ich koszt to ok. 3,9 mln zł.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!