Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Miasto wprowadza dalsze oszczędności

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Miasto wprowadza dalsze oszczędności

   Kolejny rok bez miejskiej imprezy sylwestrowej oraz mniej świątecznych iluminacji na ulicach. To kolejne kroki, które podejmie Miasto w celu pozyskania oszczędności przed nieuchronnie nadchodzącymi przyszłorocznymi gigantycznymi podwyżkami m.in. za prąd.

   Od wielu miesięcy polscy samorządowcy głośno sygnalizują trudną sytuację finansową ich miast. Nie inaczej jest w Szczecinie, gdzie za sprawą decyzji władz rządowych, a w konsekwencji spadku dochodów z PIT oraz stale rosnących kosztów funkcjonowania miasta, konieczne jest wprowadzanie kolejnych niezbędnych cięć i oszczędności.

   Pomimo niewątpliwie skomplikowanej sytuacji, władze Miasta starają się szukać oszczędności tam, gdzie będą one możliwie najmniej dotkliwe dla mieszkańców Szczecina. Stąd też decyzja o tym, by kolejny rok z rzędu odstąpić od organizacji miejskiego sylwestra. Dzięki takiemu podejściu, możliwe będzie zaoszczędzenie łącznie kilkuset tysięcy złotych, które zazwyczaj pochłaniało tego typu wydarzenie.

   Dodatkowo, w celu ograniczenia kolejnych wydatków, podjęto również decyzję o zmniejszeniu ilości tradycyjnego świątecznego oświetlenia ulic i skwerów. Działanie to pozwoli na zatrzymanie w miejskiej kasie kolejnych sporych środków, które zostaną spożytkowane na inne bieżące zobowiązania Miasta.

   Szukanie kolejnych oszczędności oraz możliwych do wprowadzenia cięć wydatków jest spowodowane m.in. ekstremalnymi podwyżkami za zakup energii elektrycznej na potrzeby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Jedyna firma, która stanęła do tego przetargu, zaoferowała swoje usługi na rok 2023 za cenę umowną brutto 37 819 568,78 zł, czyli… o blisko 25 milionów złotych więcej niż w tym roku. Niestety to kolejna olbrzymia podwyżka cen za energię elektryczną dla miejskiej jednostki. Szacuje się, że w Tramwajach Szczecińskich wzrost kosztów za energię elektryczną wyniesie około 32 mln - z 8 milionów za rok 2022 do 40 milionów za rok 2023. Prawdopodobnie to jednak nie koniec takich informacji, bowiem kolejne miejskie spółki i jednostki są w trakcie przygotowań do ogłoszenia swoich zamówień.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!