Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Jeśli nic się nie zmieni odczujemy to wszyscy. Podwyżki będą nieuniknione

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Jeśli nic się nie zmieni odczujemy to wszyscy. Podwyżki będą nieuniknione

   To stanowisko Skarbników Miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, którzy zebrali się na specjalnym seminarium w Szczecinie. Samorządowcy wskazują, że jeszcze nie jest za późno i można zminimalizować negatywne skutki inflacji i zmian w przepisach podatkowych. Rozwiązaniem jest wprowadzenie pakietu ustaw ratunkowych, czyli Sanacja Finansów Państwa Polskiego. 

    

   - Stabilizacja systemu podatkowego praktycznie nie istnieje. Brak pełnej rekompensaty w obszarze wpływów z podatku PIT spowoduje, że wszystko odbije się na naszych mieszkańcach – mówi Krzysztof Mączkowski, Przewodniczący Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich

   Skarbnicy podkreślali, że w obliczu fundamentalnych zmian w systemie podatkowym niezbędne jest podjęcie tematu głębokich reform mechanizmów finansowania samorządów. Natychmiastowe uzdrowienie finansów naszego państwa to konieczność. Niezależny raport pod kierownictwem prof. Stanisława Mazura z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który – wg pierwszych znanych tez – także ostrzega przed skutkami polityki finansowej rządu. Co nas czeka?

   - W wielu samorządach obniżenie wpływów z PIT uniemożliwi przygotowanie budżetu na rok 2023, z powodu niemożności zbilansowania wydatków i dochodów bieżących. Dotknie to szczególnie wszystkich metropolii, które są ośrodkami rozwoju państwa.

   - Niemożność właściwej realizacji zadań własnych gmin ze względu na wyraźny spadek dochodów własnych bieżących (np.: cięcia w komunikacji miejskiej, mniej remontów i inwestycji, mniej wydarzeń kulturalnych, obniżenie dotacji klubom i stowarzyszeniom, nieoświetlanie ulic i parków)

   - Spadek lub wręcz wstrzymanie nakładów inwestycyjnych, z uwagi na wyraźny spadek dochodów własnych

    

   Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest pakiet ratunkowy ustaw, czyli Sanacja Finansów Państwa Polskiego. Dlatego w obliczu kryzysu włodarze polskich miast 21 lipca złożyli w Senacie konkretne, gotowe rozwiązania, których wprowadzenie zależy wyłącznie od dobrej woli rządzących. 5 września br. planowane jest „wysłuchanie publiczne” projektów podczas posiedzenia trzech komisji senackich.

   - System finansowania jednostek samorządu terytorialnego wymaga całkowitego przemodelowania. Potrzebna jest zupełnie nowa ustawa, która na nowo ustali model transferu pieniędzy między budżetem państwa a budżetami samorządów, w szczególności tych największych miast  – mówi Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta Szczecin.

    

   Główne założenia Sanacji Finansów Państwa Polskiego:

   Odbudowa systemu zasilania finansowego JST:

   - Podwyższenie procentowych udziałów JST we wpływach z PIT

   - Wprowadzenie mechanizmu indeksacji części oświatowej subwencji ogólnej

    

   Pakiet działań doraźnych, czyli m.in.:

    - Obniżenie stawki VAT na usługi dot. transportu publicznego i gospodarki odpadami

    - Zmiana metody podziału subwencji rozwojowej (rekompensującej ubytki dochodów z PIT)

    - Zwaloryzowanie kwoty subwencji oświatowej na 2022 rok o wskaźnik bieżącej inflacji

    

   - Już teraz mieliśmy duży problem, żeby zbilansować nasze budżety. Przyszły rok rysuje się jako jeszcze trudniejszy, bo dochody spadają a wydatki rosną. Czeka nas naprawdę trudny czas – podsumowała Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańsk.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!