Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   Czytanie samorządowego pakietu ustaw ratunkowych w Senacie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Czytanie samorządowego pakietu ustaw ratunkowych w Senacie

   Podczas poniedziałkowego (5.09 br.) posiedzenia trzech senackich komisji odbędzie się czytanie senackiego projektu ustaw stworzonych na podstawie pakietów ratunkowych, które w lipcu samorządowcy złożyli w Senacie. Podczas dyskusji przedstawiony zostanie także raport „O stanie finansów miast po wprowadzeniu zmian podatkowych w Polsce”, w którym przeanalizowano stan finansów 12 miast należących do Unii Metropolii Polskich. W posiedzeniu będą brali udział przedstawiciele UMP, Związku Miast Polskich oraz krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

   Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej obejmą pierwsze czytanie projektów ustaw przygotowanych przez komisje senackie w odpowiedzi na propozycje pakietów ratunkowych złożonych przez samorządowców 21 lipca br. w Senacie (tzw. Sanacja Finansów Publicznych Państwa Polskiego), czyli:

   Pierwsze czytanie projektu ustawy o wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2022 (druk senacki nr 787).

   Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 788).

    

   Brak rozwiązań to kryzys

   Samorządowcy cały czas podkreślają, że odrzucenie proponowanych rozwiązań sprawi, że długofalowe skutki kryzysu odczuwalne będą nie tylko dla mieszkańców, ale również i dla instytucji, które w założeniu mają mieszkańcom służyć. W obliczu systematycznego ograniczania dochodów samorządów na realizowanie usług podstawowych dla mieszkańców po prostu nie będzie pieniędzy.

    

   Nawiązując do tych projektów niezbędne będzie również zareagowanie na ostatnią propozycję rządowego projektu nowelizacji ustawy o dochodach JST, ponieważ po wejściu w życie rządowej noweli ustawy o dochodach JST, ustawa senacka nie będzie w pełni działała zgodnie z intencjami projektodawców.

    

   Finanse po zmianach podatkowych

   31 lipca br. złożono w Senacie raport „O stanie finansów miast po wprowadzeniu zmian podatkowych w Polsce” autorstwa J. Adamka, prof. dr hab. Beaty Zofii Filipiak, prof. UEK dr hab. Stanisława Mazura, prof. dr hab. Leszka Patrzałka, prof. dr hab. Krzysztofa Surówki.

   Co zawiera raport i na jakie kluczowe problemy zwraca uwagę?

   Podnosi problem oceny samodzielności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (JST) w szczególności dużych miast i oceny jej z punktu widzenia „respektowania zasady adekwatności środków do zadań”

   Wskazuje błędne decyzje rządu w stosunku do jednostek samorządu terytorialnego
   od roku 2019, które podważyły system finansów samorządowych.

   Skutki zmian wprowadzonego nowego systemu podatkowego Polski Ład akcentowane
   są przede wszystkim jako korzyści dla podatników, ale już nie konfrontowano
   ich z dostępnością, cenami i jakością usług publicznych świadczonych na rzecz tych samych podatników na poziomie JST.

   Pozytywnie opiniuje postulaty pilnych zmian w finansach publicznych w przygotowanym przez Unię Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich Programie Sanacji Finansów Publicznych, który został złożony na ręce senatorów w dniu 21.07 br.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!