Wystawa Natalii Romnik "Kryjówki. Architektura przetrwania" nagrodzona
Marta Kufel
Wystawa Natalii Romik „Kryjówki. Architektura przetrwania” otrzymała Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Okrzyknięto ją również Wydarzeniem Architektonicznym 2022 roku. „Kryjówki” pokazywane były w ubiegłym roku między innmi w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Wyjątkowy projekt Natalii Romik stanowił artystyczny hołd dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Zagłady. Wówczas wykorzystywali oni szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby schronić się przed nadchodzącym zagrożeniem. W hali głównej szczecińskiej TRAFO Trafostacji Sztuki i w warszawskiej Zachęcie prezentowane były lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy.
Części artystycznej towarzyszyła wystawa prezentująca ciekawy proces badawczy przeprowadzony przez Natalię Romik i zespól badaczy. „Kryjówki” będzie można ponownie zobaczyć wiosną 2024 roku w Jüdisches Museum we Frankfurcie nad Menem. Jej kuratorami są Stanisław Ruksza i Kuba Szreder. Za współpracę naukową „Kryjówek” odpowiadała Aleksandra Janus.
W uzasadnieniu przyznanej nagrody, Jurty podkreśliło ogromny walor artystyczny, naukowy i poznawczy projektu. Zdaniem komisji, autorzy wystawy potrafili opowiedzieć o tragedii i cudzie przetrwania w nieludzkich czasach hitlerowskiej okupacji w sposób, który zmuszał odbiorców do refleksji i wzbudzał w nich ogromne emocje. Odlewy fragmentów autentycznych kryjówek, przetworzone artystycznie, zamieniły się w piękne przedmioty. Jednocześnie nabrały one charakteru cennych eksponatów muzealnych, symboli przetrwania.
Więcej informacji na temat przyznanej nagrody znajduje się na stronie internetowej: https://www.nagroda-architektoniczna.pl/nominations/wystawa-natalia-romik-kryjowki-architektura-przetrwania/
Szczegóły dotyczące samej wystawy dostępne są na stronie internetowej TRAFO: https://trafo.art/natalia-romikkryjowki-architektura-przetrwania/.