Wspólne Brzmienia 2022

Marta Kufel

W ubiegły poniedziałek potężna energia wypełniła złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wszystko za sprawą spotkania zespołu Organek z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.
Wspomiany wieczór był zwieńczeniem dziewiątej edycji projektu, do którego chór każdego roku zaprasza artystów z różnych kręgów muzycznych. Tegoroczna fuzja rockowych dźwięków z chóralnym śpiewem spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że artyści zamiast jednego koncertu zagrali dla szczecińskiej publiczności aż dwa razy. I obydwa widowiska zakończyły się owacjami na stojąco!
- Cała paleta emocji, począwszy od euforii, przez ekscytację, skończywszy na ogromnym wzruszeniu, wypełniła wczoraj Filharmonię w Szczecinie - mówi chórzystka Klaudia Nowak. - I już wiemy, że te emocje będą nam towarzyszyć jeszcze bardzo długo.
Dziewiąta edycja Wspólnych Brzmień była niezwykle różnorodna repertuarowo - pojawiły się największe przeboje Organka, single z zeszłorocznej płyty oraz utwory z niezwykłego albumu "Ocali nas miłość", zrealizowanego we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Na potrzeby projektu, do przeważającej większości utworów, napisane zostały partie chóralne, które wzbogaciły i podkreśliły charakter wybranych kompozycji. Aranżacje przygotowali Tomek Lewandowski z zespołu Organek oraz Przemysław Skuz.
- Współpraca z tak wybitnymi muzykami to niezwykła satysfakcja, która podczas koncertu zaowocowała eksplozją najpiękniejszych, prawdziwych emocji, którymi podzieliliśmy się z publicznością - mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka i pomysłodawczyni wydarzenia. - To była naprawdę niezwykła edycja, po raz pierwszy zaśpiewaliśmy w zasadzie we wszystkich utworach. Nie zabrakło też muzycznych niespodzianek.
Taką właśnie niespodzianką i wyjątkowo mocnym akcentem okazał się utwór "Niemiłość", zaśpiewany w duecie przez Tomasza Organka oraz Darię Psekho, chórzystkę z objętego wojną Chersonia. Poruszające wykonanie, poprzedzone zostało przemówieniem Organka oraz symbolicznym wniesieniem ukraińskiej flagi przez solistkę.
- Ten wieczór był niesamowity - napisał w swoich mediach społecznościowych Tomasz Organek. - Prawie sto osób na scenie, wyprzedane bilety i fantastyczna atmosfera. Nasze piosenki nabrały powagi i blasku, niektóre zabrzmiały wprost majestatycznie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i chęć podjęcia tego ogromnego wysiłku.
Wspólne Brzmienia to autorski projekt Chóru Politechniki Morskiej, który coraz swobodniej czuje się w przestrzeni rozrywkowej i towarzystwie, cieszących się dużą popularnością, artystów polskiej sceny muzycznej. Doroczne wydarzenie jest, bez wątpienia, mocnym punktem szczecińskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych. Obecnie wszyscy żyją jeszcze wciąż niesamowitą atmosferą minionego wieczoru, ale fani i sympatycy chóru z niecierpliwością wypatrują przyszłorocznej, dziesiątej edycji projektu.