Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   22°

   Koniec sezonu 2023/24 w Kanie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Koniec sezonu 2023/24 w Kanie

   Teatr Kana zaprasza na wyjątkowe wydarzenia zamykające sezon 2023/2024.

   1 czerwca o 19:00 odbędzie się akcja performatywna "DEKARBONIZACJA" w reżyserii Olesji Nezhywej, która bada pamięć kulturową przez pryzmat procesu uwęglania. Oprócz tego 6 i 7 czerwca zobaczymy autorski spektakl Bibianny Chimiak "Niecierpki", opowiadający o kondycji psychicznej i granicach wytrzymałości w pełnym czarnego humoru monodramie, nominowanym do "Bursztynowego Pierścienia" 2023. 
     

   - 14 czerwca o 19:00 zapraszamy na spektakl "Światy Możliwe" w reżyserii Krzysztofa Popiołka, poruszający tematykę ery kosmicznej i kryzysu wyobraźni - informuje Adam Rosiński z Ośrodka Teatralnego Kana. - Sezon zakończymy 23 czerwca o 19:00 teatralną mikropowieścią "non inclusive", autorstwa Tosi Brzozowskiej, Marcina Brzozowskiego i Kacpra Stich Pawlickiego, opowiadającą o relacji ojca i córki oraz ich podróżach, które badają wpływ współczesnej turystyki na doznania i relacje międzyludzkie. 

    

   Repertuar: CZERWIEC 2024

   Ośrodek Teatralny Kana

    

   sobota, 1.06, godzina 19.00

   „Dekarbonizacja” - akcja performatywna w reż. Olesji Nezhywej

   bilety: 40/30 zł

   Teatr Kana

    

   Węgiel jest substancją złożoną z fragmentów, podobnie jak zbiorowa pamięć ludzka. Węgiel powstaje w wyniku procesu uwęglania, który zamienia fragmenty roślin w torf. Proces ten nie różni się zbytnio od procesu kształtowania się pamięci długotrwałej u ludzi i społeczeństwa – tzw. konsolidacji pamięci przejścia z pamięci krótkotrwałej w pamięć długotrwałą. Proces konsolidacji pamięci można uznać za podobny do procesu uwęglania – oddzielne historie i wspomnienia tworzą długotrwałą pamięć wydarzenia.


   Tak skamielina staje się raczej archiwum pamięci niż paliwem kopalnym. W podobny sposób badamy pamięć kulturową. Wyodrębniamy pojedyncze cytaty, pisma, inskrypcje, teksty, które po analizie stają się tekstami pamięci, tekstami sztuki.  Co łączy górnika i balerinę? Czy górnik ma coś z antycznego bohatera? A jego płuca, czy są podobne do płuc mieszkańców Londynu z roku 1952?


   Performują: Eliza Hołubowska, Marta Grygier, Adam Rosiński
   Muzyka: Patryk Zakrocki
   Technika, oświetlenie: Piotr Motas, Krzysztof Nowik
   Wsparcie: Grażyna Iłowiecka
   Opieka artystyczna: Weronika Fibich

    

   czwartek, 6.06,  godzina 18.00
   piątek, 
   7.06, godzina 19.00

   „Niecierpki” - autorski spektakl Bibianny Chimiak

   bilety: 40/30 zł

   Teatr Kana
    

   Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych”, podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym. 

   Tytułowe Niecierpki to rośliny, których nazwa w wielu językach związana jest z niecierpliwością lub nietolerancją dotyku (np. gatunek Impatiens noli-tangere od łac. noli me tangere – "nie dotykaj mnie"). Historie w spektaklu charakteryzują się podobną „niecierpliwością”, nagromadzoną podskórnie do granic wytrzymałości - wystarczy jeden impuls, by dotrzeć do punktu krytycznego. Spektakl zbudowany na subtelnościach, drobnych gestach, mrocznej, ale i pełnej czułości atmosferze, ze sporą dawką czarnego humoru i odrobiną dreszczyku.

   (...) precyzyjne i delikatne, wysmakowane i poetyckie, ale też śmieszne i budzące dreszczyk, to smutna magia na uniwersalne, a przy tym współczesne tematy.

   (AD Liskowacki – Kurier Szczecinski)

   Czułam się jak w teatrze w dzieciństwie i zarazem jak w galerii sztuki. Magiczna godzina w Kanie.

   (Inga Iwasiów)

    

   piątek, 14.06, godzina 19.00

   „Światy Możliwe” - spektakl Teatru Kana w reż. Krzysztofa Popiołka

   bilety: 40/30 zł

   Teatr Kana

   Czwórka przedstawicieli gatunku ludzkiego podejmuje próbę uratowania świata. Stawka toczy się o wszystko, a miejscem akcji jest Planeta Ziemia, ten przedziwny escape room.

   Wydarzenia ostatnich lat postawiły ludzkość w stan permanentnego kryzysu. Druga dekada XXI wieku to nieustanne, powracające pytania o możliwości globalnego przetrwania na błękitnej planecie. Pandemia, wojny, kryzys ekonomiczny, katastrofa klimatyczna, groźba światowego kryzysu żywnościowego, pandemia nienawiści – świat w ostatnich latach, zdaje się, przyspieszył.

   Ale katalog pytań o przetrwanie należałoby poszerzyć co najmniej o kryzys wyobraźni i o to, jak mogłaby wyglądać opowieść na mroczne czasy. Wyśmialiśmy wszystkie pozytywne końce, happy endy, utopie. Krytycyzm XX wieku zabił w nas to, co pozytywne. Co wobec tego możemy? Jak nie stracić poczucia sprawczości Jak robić teatr w czasach wojny? O czym opowiadać, kiedy wojna dzieje się tuż za naszą granicą? Czy raz opowiedzianą opowieść da się zmienić? I czy wpływając na kształt opowieści z przeszłości, da się wpłynąć na bieg przyszłych zdarzeń? Czy da się jeszcze pomyśleć ten świat inaczej?

   A kiedy przyjdzie dzień decyzji: zostać czy lecieć? I może ważniejsze pytanie: dokąd? „Mam nadzieję, że następna planeta nie da się tak załatwić”, mówi jedna z postaci.
    

   Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

    

   niedziela, 23.06, godzina 19.00

   non inclusive” - teatralna mikropowieść Tosi Brzozowskiej, Marcina Brzozowskiego i Kacpra Stich Pawlickiego

   bilety: 40/30 zł

   Teatr Kana

   non inclusive - teatralna mikropowieść o relacji 46-letniego ojca i 18-letniej córki oraz ich relacjach miejscami podróży i światem, budowanymi w trakcie wypraw odbywanych w formie turystyki niezorganizowanej, dalekich i bliskich podroży, doświadczanych jako nieprzewidywalna, oparta na bezinteresownej gościnności droga, której celem jest zawsze miejsce startu – Miasto Łódź.

   Opowieść o dorastaniu, relacji córka – ojciec, o specyfice budowania i postrzegania świata, którego nie formatują kreowane i narzucane przez prawa rynku potrzeby i wzorce zachowań.  W odniesieniu do wspólnych wspomnień́ o nieoczekiwanych wyjazdach bez planu chcieliśmy zbadać́ jak bardzo współczesna turystyka instrumentalizuje doznania, redukuje szansę doświadczenia świata i nieoczywistej bliskości wynikającej ze spotkania i budowania bezinteresownej relacji z innymi, obcymi, nieznajomymi.

   Jesienią 2023 roku staraliśmy się łapać ulotne chwile zbierając wspomnienia i myśli o naszych podróżach i turystyce niezorganizowanej, a także próbując być ze sobą blisko w czasie, kiedy ścieżki naszych podróży nieuchronnie się rozchodzą. W efekcie powstał kameralny spektakl teatralny non inclusive  Tosia Brzozowska/Marcin Brzozowski/Kacper Stich Pawlicki

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!