Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Chór Politechniki Morskiej z nominacją do Fryderyka

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Chór Politechniki Morskiej z nominacją do Fryderyka

   Najnowszy album Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch pn. The Sound of the Sea został nominowany do najważniejszego, muzycznego wyróżnienia w Polsce - nagrody Fryderyk. Płyta wydana w listopadzie ubiegłego roku została zgłoszona do nominacji w grudniu 2022 przez wytwórnię odpowiedzialną za wydanie krążka, DUX Recording Producers, w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna w sekcji muzyki poważnej. 

   Dziś wiemy już, że Chór otrzymał oficjalną nominację i znalazł się wśród znamienitego towarzystwa profesjonalnych muzyków i zawodowych zespołów. W tej samej kategorii nominowane zostały zespoły: Camerata Silesia, Chór Polskiego Radia, Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz Kameralny Zespół Wokalny Mimesis. Podczas 29 edycji konkursu, jedynie kilku szczecińskich artystów zostało nominowanych lub otrzymało nagrodę Fryderyk.

   - Nominacja jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zaszczyceni faktem, że członkowie komisji Akademii Fonograficznej – kompozytorzy, muzycy, krytycy muzyczni, a także laureaci i nominowani artyści poprzednich edycji nagrody Fryderyk, docenili naszą pracę oddając swój głos na nasmówi dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.Ten album to efekt pracy olbrzymiego sztabu osób, znakomitych kompozytorów, doświadczonego reżysera dźwięku Piotra Madziara, a przede wszystkim cudownych, pracowitych, pełnych pasji i entuzjazmu chórzystów Politechniki Morskiej w Szczecinie.

   Już sam tytuł albumu, The Sound of the Sea (dźwięk morza), zapowiada potęgę brzmienia, nieoczywiste, często zaskakujące rozwiązania muzyczne, różnorodną paletę muzycznych barw i ogromny ładunek emocjonalny. Płyta jest też prekursorskim ukłonem w stronę marynistycznej tradycji muzycznej i staje się ważnym punktem na mapie współczesnej, polskiej chóralistyki, czego potwierdzeniem jest nominacja do nagrody Fryderyk. 

   Album zawiera premierowo wykonane utwory a cappella inspirowane tematyką morską, które zostały napisane i zadedykowane Chórowi Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz jego dyrygentce Sylwii Fabiańczyk-Makuch przez czołowych kompozytorów współczesnej krajowej chóralistyki. Są wśród nich przedstawiciele trzech różnych generacji. Pierwszą tworzy autorytet polskiej muzyki chóralnej – nieżyjący już śp. Marek Jasiński. Druga generacja to doświadczeni twórcy, tacy jak: Janusz Stalmierski, Miłosz Bembinow, Jacek Sykulski czy Bartosz Kowalski-Banasewicz. W trzeciej znaleźli się przedstawiciele młodego pokolenia: Anna Rocławska-Musiałczyk (twórczyni dzieła, od którego pochodzi tytuł albumu płytowego), Zuzanna Koziej, Zuzanna Falkowska, Katarzyna Danel oraz Marek Raczyński. Każdy z nich tworzy w innej stylistyce, z charakterystycznymi dla siebie środkami wyrazu, a jednak wszyscy połączeni są wspólnym mianownikiem – tematyką marynistyczną. 

    - The Sound of the Sea pokazuje, że nie istnieje morze, które zdołałoby pomieścić wrażliwość i kreatywność wszystkich kompozytorów. Dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zmierzenie się z taką mnogością pomysłów bez wątpienia było wypłynięciem na głębokie wody – dosłownie i w przenośni. Mimo to, słuchając płyty, ani przez chwilę nie odnosi się wrażenia utraty kontroli: wyrazistość koncepcji interpretacyjnych i konsekwencja w ich realizacji, dbałość o najdrobniejsze szczegóły i emocjonalna ekspresja sprawiają, że chór bezpiecznie i pewnie przemierza każde z mórz, triumfalnie pokonując nawet najwyższe fale technicznych trudności - pisze w omówieniu muzykologicznym Aleksandra Chmielewska.  

   Ta trwająca nieco ponad godzinę podróż z morskimi brzmieniami Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie poniesie w bezkresne morze każdego, zwłaszcza tęskniących za czymś nowym, wyjątkowym i tajemniczym. Niech owa muzyczna przygoda sprawi, że po wybrzmieniu ostatniego dźwięku, słuchacz z satysfakcją odpocznie na brzegu, trwając w niekończącej się zadumie nad pięknem tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju muzyki.   

   Patronat honorowy nad płytą objął Prezydent Miasta Szczecin oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Płyta została dofinansowana przez Akademię Sztuki w Szczecinie, Urząd Miasta Szczecin oraz Pomorze Zachodnie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!