Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Węzeł Głębokie - wieści z budowy #3

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Węzeł Głębokie - wieści z budowy #3
      Głębokie (1).JPG
      Głębokie (2).JPG
      Głębokie (3).JPG
      Głębokie (4).JPG
      Głębokie (5).JPG
      Głębokie (6).JPG
      Głębokie (7).JPG
      Głębokie (8).JPG
      Głębokie (9).JPG
      Głębokie (10).JPG
      Głębokie (11).JPG
      Głębokie (12).JPG
      Głębokie (13).JPG
      Głębokie (14).JPG
      Głębokie (15).JPG

      Budowa torowiska tramwajowego, prace przy budowie ścieżki rowerowej, prace sieciowe. Roboty budowlane toczą się aktualnie w wielu miejscach tej rozległej inwestycji. To oznacza również kolejne zmiany w organizacji ruchu.

      Diametralnie zmienił się krajobraz na terenie przyszłej pętli tramwajowo-autobusowej. Na ułożonych podkładach ustawione są już fragmenty nowego torowiska tramwajowego.

      Prace toczą się także wzdłuż ulicy Kupczyka, gdzie wykonywane są kolejne warstwy konstrukcyjne nawierzchni ulicy jak również ścieżki rowerowej.

      W bliskim sąsiedztwie ulicy Kupczyka prowadzone są roboty związane z budową zbiornika retencyjnego. Trwa montaż ścianek szczelnych. Pojemność czynna zbiornika wyniesie ok 1300m3.

      Utrudnienia w ruchu

      W związku z realizacją robót budowlanych, między 17 a 19 czerwca br. planowane jest wprowadzenie kolejnego etapu czasowej organizacji ruchu na ul. Zegadłowicza. Od ul. Kąpieliskowej na długości około 110 m w kierunku Szczecina w miejscu niegdyś istniejącego chodnika, zostanie wykonane poszerzenie istniejącej jezdni. Następnie zamknięty zostanie pas ruchu w kierunku Polic, przy jednoczesnym utrzymaniu ruchu dwukierunkowego.

      Dodatkowo w dniu 20 czerwca br. na ul. Kupczyka wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na kolejnym odcinku przebudowywanej ulicy.

      O inwestycji

      W ramach inwestycji wykonana zostanie pętla tramwajowo-autobusowa z peronami tramwajowo-autbusowymi door to door, miejscami postojowymi kiss&ride, stanowiskami do postoju taksówek, parkingiem rowerowym, stanowiskiem wypożyczalni roweru miejskiego. Na terenie pętli zamontowanych zostanie 8 dwustronnych wiat przystankowych oraz elementy małej architektury takich jak ławki, przysiadki i kosze na śmieci. Pętla posiadać będzie budynek socjalny z poczekalnią dla pasażerów. Węzeł zostanie wyposażony w System Informacji Pasażerskiej oraz system zasilania telefonów komórkowych – ładowny poprzez panele słoneczne. W ramach przebudowy skrzyżowania Al. Wojska Polskiego z ul. Zegadłowicza, ul. Kupczyka i  ul. Miodową powstanie czterowlotowe rondo turbinowe. Inwestycja obejmie również budowę parkingu z zachowaniem walorów parkingu leśnego i okolicznego drzewostanu.

      Przebudowane zostaną również okoliczne ulic. W ramach przebudowy Al. Wojska Polskiego zaprojektowano 2 jezdnie po 2 pasy ruchu. Po stronie zachodniej znajdzie się wydzielony ciąg pieszo-rowerowy, oddzielony od jezdni pasem zieleni o szerokości 3 m. Na ul. Zegadłowicza zaprojektowano jezdnię o szerokości 7 m (2 x 3,5 m) na odcinku od skrzyżowania al. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Kąpieliskową – ok. 300 m. Wykonane zostanie także włączenie do nowego układu drogowego ul. Kąpieliskowej. Po stornie zachodniej zaprojektowano pomiędzy krawędzią jezdni a ogrodzeniem kąpieliska „Głębokie”, ścieżkę rowerową dwukierunkową o szerokości 2,5 m i chodnik o szerokości 2,25 m. Na ulicy Miodowej przebudowany zostanie niezbędny odcinek ze względu na przebudowę skrzyżowania i budowę wjazdu na pętlę. Wzdłuż ul. Miodowej, pomiędzy istniejącym budynkiem restauracji a pętlą tramwajowo-autobusową, zaprojektowano ścieżkę rowerową o szerokości 2 m z włączeniem do układu dróg leśnych. W pobliżu skrzyżowania wykonany zostanie wlot na układ ścieżek rowerowych z jezdni ul. Miodowej. W ramach projektu dojdzie również do przebudowy ul. Kupczyka na odcinku ponad 1,8 km. Pojawi się nowa jezdnia o szerokości 6 m (2 x 3 m) a także ciągi pieszo-rowerowe i ścieżka rowerowa. Prace obejmą także budowę oświetlenia, kanalizacji deszczowej oraz przebudowę instalacji podziemnych.

      Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

      Projekt objęty dofinansowaniem w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!