Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Razem dla zachodniej obwodnicy Szczecina

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Razem dla zachodniej obwodnicy Szczecina

      Miasto Szczecin, w porozumieniu z Policami, deklaruje wsparcie finansowe przy przygotowaniu koncepcji programowej oraz geologicznej Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. To propozycja w odpowiedzi na doniesienia o wysokich ofertach w przetargu na dokumentację obwodnicy.

      Budowa Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, o którą miasto Szczecin wspólnie z sąsiadującymi samorządami zabiega od lat. Dlatego też w odpowiedzi na doniesienia o wysokich ofertach w przetargu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, miasto Szczecin w porozumieniu z Policami deklaruje pomoc merytoryczną oraz finansową.

      - Chcemy uczestniczyć w procesie budowy zachodniej obwodnicy Szczecina. To ważny moment, żeby o tym mówić. Wysłałem pismo do Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie, w którym wspólnie z Gminą Police, deklarujemy wsparcie merytoryczne oraz finansowe przy realizacji tej inwestycji. Pokazujemy naszą determinację i chcemy jednocześnie zdopingować odpowiednie organy do tego, aby doprowadzić do realizacji projektu, który jest ważny dla całego regionu To dla nas najważniejsze, jesteśmy gotowi do rozmów i o to postulujemy – powiedział Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.

      - Budowa obwodnicy to ważna inwestycja, która odciąży Szczecin od ciężkich ładunków. To ważny argument przemawiający za tym, aby kontynuować realizację tego projektu pomimo trudności, które mogą wynikać z przetargów. Jesteśmy zdeterminowani aby działać razem w tej sprawie – mówił Władysław Diakun Burmistrz Gminy Police.

      Wysokość partycypacji będzie przedmiotem uzgodnień. Deklaracja jest wyrazem determinacji samorządów Szczecina i  Police, które od dawana zabiegają o tę inwestycję.

      Droga do Obwodnicy

      Budowa ZDOS orz tunelu pod rzeką Odrą w rejonie Police-Święta, otworzy zupełnie nowe możliwości komunikacyjne. Przyczyni się do usprawnienia tranzytu, odciążenia ruchu pomiędzy Szczecinem a Policami, oraz podniesie atrakcyjność gospodarczą Szczecina oraz regionu. Dlatego też mając świadomość znaczenia jaką ma budowa nowej drogi, Miasto Szczecin uczestniczy w działaniach zmierzających do jej budowy od blisko 10 lat. Przełomowe znaczenie dla zwiększenia szans realizacji całości przedsięwzięcia miało skupienie działań na przygotowaniu w pierwszej kolejności budowy I etapu ZACHODNIEGO DROGOWEGO OBEJŚCIA SZCZECINA: WĘZEŁ NR 6 „POLICE” – PRZEPRAWA PRZEZ ODRĘ – WĘZEŁ NR 8 „GOLENIÓW”.

      List intencyjny i porozumienie początkiem drogi do obwodnicy

      W sierpniu 2015 r. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Burmistrz Polic Władysław Diakun i Starosta Policki Andrzej Bednarek podpisali list intencyjny wyrażający wolę wspólnego przygotowania procesu inwestycyjnego kluczowego elementu zachodniego drogowego obejścia Szczecina obejmującego przeprawę między węzłami Police-Goleniów. Urzeczywistnieniem zapisów listu intencyjnego stało się porozumienie z dnia 13 maja 2016 r. w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz przygotowania realizacji zachodniego drogowego obejścia Szczecina, obejmującego przeprawę pomiędzy węzłami drogowymi Police-Goleniów. Sygnatariusze – Gmina Miasto Szczecin, Gmina Police, Powiat Policki oraz Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. uzgodniły wspólne finansowanie i zakres prac przygotowawczych.

      Mamy decyzję środowiskową

      06 kwietnia 2017 r. na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, która po zakończonej procedurze odwoławczej, została jedynie w niewielkiej części uchylona. Zakres decyzji umożliwia obecnie realizację I etapu przedsięwzięcia. Województwo Zachodniopomorskie przeniosło uzyskaną decyzję na GDDKiA.

      Finansowanie inwestycji

      Całość wspólnych działań Gminy Miasto Szczecin i partnerów koncentrowała się na stworzeniu warunków do uzyskania finansowania przedsięwzięcia. Wniosek o wpisanie inwestycji do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do roku 2025) złożony w 2016 r. nie został do dziś rozpatrzony właśnie ze względu na kwestie braku finansowania. Gmina Miasto Szczecin 1 marca 2017 r. podpisała z Polskim Funduszem Rozwoju (Fundusz Inwestycji Samorządowych) porozumienie potwierdzające wstępną gotowość PFR do zaangażowania finansowego w realizację ww. projektu.

      W kwietniu 2017 roku Miasto Szczecin zostało poinformowane, że wniosek o którym mowa wyżej jest wnikliwie analizowany pod kątem zapewnienia środków, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uznaje inwestycję za jedną z kluczowych. Co istotne w informacji przesłanej wskazano, że istnieje możliwość realizacji przedsięwzięcia w formule ppp (pod warunkiem potwierdzenia w analizach opłacalności ekonomiczno-społecznej).

      Jeszcze we wrześniu 2017 r. na zlecenie Gminy Miasto Szczecin Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego opracował „Przedrealizacyjną Analizą Prawną "Północno - Zachodnia Obwodnica Szczecina – Etap I: węzeł nr 6 „Police” – węzeł nr 8 „Goleniów”; Zadanie I węzeł nr 6 „Police” – przeprawa tunelowa – miejscowość Święta w formule partnerstwa publiczno-prywatnego”, która zawiera analizę i rekomendacje w zakresie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

      Odzwierciedleniem intensywnych zabiegów Gminy Miasto Szczecin i stałego kontaktu z ministerstwami stała się zapowiedź Ministra Infrastruktury i Budownictwa złożona publicznie w Szczecinie 18 grudnia 2017 r. zapowiadająca przystąpienie GDDKiA do opracowania koncepcji programowej i wykonania badań geologicznych, a także przyspieszenie z pracami wykonawczymi i wyceną inwestycji. Równocześnie efektem podjętych działań stało się wpisanie ZDOS na listę sześciu inwestycji zgłoszonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jako projektów możliwych do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, dla których przeprowadzono pogłębione analizy i spośród których Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów miał wybrać te, które będą realizowane w pierwszej kolejności.

      KERM wydaje pozytywną decyzję

      W marcu i kwietniu 2018 r. Prezydent Szczecina podjął działania formalne zmierzające do uzyskania pozytywnej decyzji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (pisma do Ministra Infrastruktury oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju), wskazując na gotowość finansowego zaangażowania Gminy Miasto Szczecin i zasadność etapowania przedsięwzięcia, tak by stało się ono konkurencyjne w stosunku do pozostałych projektów, a wręcz wyróżniało się aspektem włączenia samorządu.

      Skutkiem podjętych działań Gminy Miasto Szczecin jest pozytywna decyzja KERM z dn. 5 czerwca 2018 r., która zapewniła dalsze przyspieszenie prac zmierzających do realizacji inwestycji.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!