Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Przesadzarka wkroczyła do akcji

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Wygląda niepozornie, niczym mały transformers, nazwę też ma podobną, ważne jednak jest to, że robi robotę. Mowa o przesadzarce do drzew, która sprawnie wykopała, przetransportowała i zasadziła kilka drzew obok będącego w przebudowie Szczecińskiego Domu Sportu.

   Prace przy przebudowie Szczecińskiego Domu Sportu ruszyły na dobre. Wraz z rozbiórkami rozpoczęło się zabezpieczenie zieleni, która znajduje się w obrębie prowadzonej inwestycji. Jednym z etapów prac jest przesadzanie drzew. Do tego zadania użyto dedykowanej maszyny, jaką jest przesadzarka. Ta metoda przesadzania sprawia, że bryła korzeniowa drzewa jest idealnie dopasowana do nowego miejsca nasadzenia, nie ulega rozerwaniu, a korzenie nie zostają uszkodzone.

   - Do przesadzania wykorzystano przesadzarkę marki Opitz-Optimal 2000 na podwoziu Mercedes Unimog U-500. Urządzenie jest w stanie przesadzić drzewo, którego górna średnica bryły korzeniowej wynosi 200 cm, wysokość wykopanej bryły korzeniowej to 126 cm, a maksymalny obwód drzewa ma 70 cm na wysokości 120 cm. Waga samej przesadzarki to ponad 3 tony - poinformował Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. 

   O inwestycji

   W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

   - W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną - zaznaczył Zieliński. 

   Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj.

   Generalnym Wykonawcą robót jest BUDIMEX S.A. Koszt prac to ponad 108,8 mln zł brutto. Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

   Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!