Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      17°

      Przebudowa alei Wojska Polskiego zakończona

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Przebudowa alei Wojska Polskiego zakończona
      Aleja Wojska Polskiego 1
      Aleja Wojska Polskiego 2
      Aleja Wojska Polskiego 3
      Aleja Wojska Polskiego 4
      Aleja Wojska Polskiego 5
      Aleja Wojska Polskiego 6
      Aleja Wojska Polskiego 7
      Aleja Wojska Polskiego 8
      Aleja Wojska Polskiego 9
      Aleja Wojska Polskiego 10
      Aleja Wojska Polskiego 11
      Aleja Wojska Polskiego 12
      Aleja Wojska Polskiego 13
      Aleja Wojska Polskiego 14
      Aleja Wojska Polskiego 15
      Aleja Wojska Polskiego 16
      Aleja Wojska Polskiego 17
      Aleja Wojska Polskiego 18
      Aleja Wojska Polskiego 19
      Aleja Wojska Polskiego 20
      Aleja Wojska Polskiego 21
      Aleja Wojska Polskiego 22
      Aleja Wojska Polskiego 23
      Aleja Wojska Polskiego 24
      Aleja Wojska Polskiego 25
      Aleja Wojska Polskiego 26
      Aleja Wojska Polskiego 27
      Aleja Wojska Polskiego 28
      Aleja Wojska Polskiego 29
      Aleja Wojska Polskiego 30

      Śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego nie jest już placem budowy. Z końcem wakacji prace budowlane zostały zakończone.

      Przestrzeń dla pieszych, wyznaczone miejsca postojowe oraz dużo zieleni, tak zmieniła się aleja Wojska Polskiego w ramach realizacji projektu rewitalizacyjnego. Nowa aleja Wojska Polskiego to ogromna zmiana w śródmieściu Szczecina. Przebudowane zostały nawierzchnie jezdni i chodników – wykonana została nowa jezdnia z kostki, pieszym udostępnione zostały szerokie chodniki. Uporządkowane zostało parkowanie, które odbywa się teraz na wyznaczonych miejscach w środkowym pasie alei. To 173 miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

      - Znajdują się tam również miejsca do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym oraz miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami - informuje Piotr Zieliński rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - Wzdłuż alei wyznaczone zostały miejsca postojowe dla pojazdów z zaopatrzeniem. Wprowadzone zostało ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę i sugerowane przejścia dla pieszych. Powstały przystanki autobusowe, przy których zainstalowane zostały tablice Systemu Informacji Pasażerskiej.

      Pracami objęta była również ulica Jagiellońska na odcinku od al. Piastów do alei Wojska Polskiego. Tu zmieniła się nawierzchnia jezdni oraz chodników, wyznaczone zostały miejsca postojowe dla samochodów oraz miejsca dla zaopatrzenia.

      Przebudowany został również fragment ulicy Śląskiej gdzie również wyznaczone zostały nowe miejsca postojowe. W ramach poprawy bezpieczeństwa i w odpowiedzi na liczne apele ze strony mieszkańców, zainstalowano słupki uniemożliwiające parkowanie na chodnikach – były one systematycznie zamawiane i montowane w nowo wyznaczanych miejscach.

      Do budowy nowej infrastruktury drogowej wykorzystano materiał pochodzący z odzysku.

      - To ponad 800 ton kostki kamiennej pochodzącej z rozbiórki starej nawierzchni. Przed jej ułożeniem, kostka przeszła obróbkę mechaniczną - tłumaczy Piotr Zieliński . - Jej górna krawędź została ścięta, wyrównana i przeszła płomieniowanie. Kostkę wykorzystano w obrębie miejsc parkingowych, ronda Placu Zgody oraz nawierzchni placów. Jest to pierwsza miejska inwestycja, w której na tak dużą skalę zastosowano materiał kamienny odzyskany z rozbiórek.

      Ciekawostką jest ponadto wkomponowanie w nową jezdnię fragmentu starego torowiska tramwajowego, które zostało odkryte w czasie prac ziemnych i rozbiórek. W bezpośrednim sąsiedztwie wyeksponowanego torowiska ustawiono symboliczny słup przystankowy nawiązujący charakterem do istniejącej przed wojną infrastruktury tramwajowej. Przebudowana została również infrastruktura sieciowa, w tym sieci wodociągowe czy kanalizacja deszczowa.

      - Mała architektura w postaci ławek oraz ławkodonic zainstalowanych pod nowymi magnoliami pozwoli spacerowiczem znaleźć miejsce do odpoczynku - informuje Piotr Zieliński . - Na Placu Zgody w ramach rekreacyjnego placu zabaw zainstalowane zostały trampoliny, instalacje umożliwiające grę w głuchy telefon, ławki oraz huśtawki.

      Znajduje się tu również tablica upamiętniająca Jarosława Bondara, który pełnił funkcję Architekta Miasta Szczecin. Miejsca rekreacji uzupełnia nowa fontanna, która powstała w rejonie dawnej „ściany płaczu”. Wypływająca z długiego ramienia "ściana wody" jest nawiązaniem do potocznej nazwy tego miejsca. Fontanna wyposażona jest również w oświetlenie ledowe.

      Nowa aleja Wojska Polskiego to także dużo zieleni znajdującej się w środkowym pasie oraz zieleńcach rozsianych wzdłuż chodników, oraz na Placu Zgody.

      - Znajdziemy tu ponad 150 nowych drzew, m.in. przepiękne i duże platany o wysokości ok. 10m, magnolie, brzozy, oraz blisko dwadzieścia tysięcy sztuk różnego rodzaju krzewów - mówi Piotr Zieliński. - Do zazielenienia alei wykorzystano sadzonki, które znacznie przekraczały pierwotnie zakładane parametry.

      W ramach prac powiększyła się powierzchnia biologicznie czynna, która zwłaszcza przy obfitych opadach deszczu pozwala wodzie wsiąkać do gruntu. W toku prac zainstalowane zostały dodatkowe zabezpieczenia zieleńców w postaci barierek, uniemożliwiając tym samym parkowanie i niszczenie roślin.

      Inwestycja objęta jest 6 letnim okresem gwarancji.

      Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk. Wykonawcą jest Firma Budowlano – Drogowa MTM SA. Koszt prac to ponad 49,2 mln zł brutto. Nadzór nad przebudową śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o. o.

      Inwestycja objęta dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

      Zobacz też: wojskapolskiego.szczecin.eu

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!