Muzeum Techniki i Komunikacji – wieści z budowy #3
Piotr Zieliński
Na placu budowy Muzeum Techniki i Komunikacji zaszło wiele zmian. Budynek przyszłego łącznika, pnie się do góry.
Wykonywane są słupy oraz zewnętrzne ściany żelbetowe budynku. Trwa montaż szalunków oraz zbrojenia. Z betonu architektonicznego wykonana została już antresola wraz ze stropem.
W bliskim sąsiedztwie modernizowanej kamienicy, toczą się prace przy budowie szybu windowego. Rozpoczęto także remont prawej nawy hali, obecnego obiektu Muzeum.
Roboty toczą się również na obiekcie starej kamienicy. Oprócz prac rozbiórkowych, obniżono również fundamenty budynku o ok 60 cm.
O inwestycji
W ramach inwestycji zaplanowano adaptację istniejącej kamienicy na potrzeby Muzeum Techniki i Komunikacji oraz rozbudowę o łącznik pomiędzy kamienicą a obecnym budynkiem muzeum. Zakres szczegółowy prac obejmuje:
- Rozbudowę Muzeum o łącznik pomiędzy istniejącym obiektem Muzeum a istniejącą kamienicą zlokalizowaną przy ul. Niemierzyńskiej 18A;
- Remont i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku kamienicy na potrzeby Muzeum;
- Dostosowanie części prawej nawy budynku Muzeum Techniki i Komunikacji w zakresie niezbędnym do zaprojektowania połączenia tego budynku z nowym budynkiem łącznika oraz wymiana i remont posadzki prawej nawy Muzeum;
- Przebudowę infrastruktury technicznej w zakresie związanym z projektowaną rozbudową.
W łączniku znajdzie się wejście do muzeum, szatnie, recepcja a także strefa ekspozycyjna. Przebudowana kamienica włączona zostanie do powierzchni funkcjonalnej muzeum - mieścić będzie funkcje ekspozycyjne i administracyjne. Znajdą się w niej m.in. sale edukacyjne, sala konferencyjna oraz czytelnia. Łącznik jak i kamienica dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” – Przemysłówka Spółka z o.o. Koszt to 18.265.500,05 zł brutto. Inwestycja powinna być gotowa w październiku 2021 roku.
Projekt inwestycji przygotowało konsorcjum szczecińskich biur projektowych Ch2 Architekci Sp. z o.o. Sp.K. oraz NAAN Architekci Sp. z o.o. Sp.K. Głównym Projektantem jest mgr inż. arch. Michał Kołodziejczyk.