Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Drogowo-tramwajowa kumulacja inwestycji

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Drogowo-tramwajowa kumulacja inwestycji

      Zapowiadana w Szczecinie od kilkunastu miesięcy kumulacja inwestycji drogowo-tramwajowych staje się faktem. Najbliższe miesiące to okres wzmożonych robót budowlanych oraz wiążących się z nimi utrudnień. Miasto zachęca mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych. Informacje o największych utrudnieniach będą aktualizowane na bieżąco.

       

      Szczecin staje się jednym wielkim placem budowy. Budowy węzłów drogowych, przebudowy torowisk oraz realizacja mniejszych inwestycji drogowych oznacza dwie rzeczy - będzie dużo utrudnień, ale po przebudowie Miasto zyska nową i bezpieczną infrastrukturę, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy. 

       

      Koordynacja zadań i co ma wpływ na harmonogram

      Planując proces inwestycyjny w skali globalnej i każdą realizację z osobna, Miasto zawsze ma na względzie jak największe zminimalizowanie utrudnień wynikających z prac budowlanych. Nie wszystko jednak jest w 100% zależne od Miasta. Wydłużanie przetargów m.in. z powodów kontroli postępowań, uzyskiwanie uzgodnień, dodatkowe nieplanowane roboty budowlane, inwestycje drogowe realizowane przez sąsiednie samorządy oraz instytucje rządowe na drogach dojazdowych do Szczecina, a nawet gwałtowne zmiany aury - mają istotne znaczenie na ustalony wcześniej plan. Dlatego pomimo czynionych starań, mających na celu ograniczanie do minimum sytuacji pokrywania się zadań w jednym czasie, nie zawsze jest możliwe, aby takiej sytuacji zaradzić. Koordynacja zadań jest tym bardziej utrudniona, gdy w zbliżonym okresie realizowanych jest kilka zadań, z których każde ma własne terminy i wiążące się z tego tytułu zobowiązania - w głównej mierze finansowe, zarówno po stronie Inwestora jakim jest Miasto jak i poszczególnych wykonawców robót budowlanych.

       

      Wykorzystujemy dofinansowanie z UE

      Kumulacja inwestycji, z którą mamy do czynienia, to także efekt wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej. Strategiczne, duże zadania inwestycyjne są w głównej mierze realizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu. Choć mijająca perspektywa rozpoczęła się w 2014 roku i skończyła się w 2020 roku, to z racji jej konstrukcji (zasada n+3) i planowania finansowego Miasta, zdecydowana większość zadań wykonywana jest pod jej koniec. To wynik przyznawania środków na realizację poszczególnych zadań - Miasto bez pewności finansowania bardzo rzadko decyduje się na realizację inwestycji licząc na zwrot środków w późniejszym czasie. Szczecin do maksimum wykorzystał możliwości jakie dała UE w tej perspektywie. Jednocześnie brak pewności co przyniesie kolejne rozdanie budżetowe UE oznacza, że te inwestycje należy przeprowadzić teraz do czasu kiedy można je rozliczyć, ponieważ drugiej szansy na ich realizację w takim zakresie jak obecny Miasto mogłoby już nie dostać. 

       

      Co generuje utrudnienia

      Ponad 10 strategicznych inwestycji komunikacyjnych, kilka pomniejszych zadań, a także bieżące zajęcia pasa drogowego i prace sieciowe, mają razem wpływ na komfort przemieszczenia się w granicach administracyjnych Szczecina. Na chwilę obecną Miasto zdefiniowało najważniejsze zadania, których realizacja ma oraz mieć będzie istotne znaczenie w zakresie utrudnień w ruchu:

       

      Inwestycje w realizacji:

      1. Węzeł Łękno - prace w toku - planowany termin zakończenia III kwartał 2021 r.
      2. Węzeł Granitowa - prace w toku - planowany termin zakończenia III kwartał 2021 r. 
      3. Węzeł Głębokie - prace w toku - planowany termin zakończenia IV kwartał 2021 r. 
      4. Przebudowa ul. Szafera - prace w toku - planowany termin zakończenia II połowa 2021 r.
      5. Przebudowa ulicy Górnośląskiej - prace w toku - planowany termin zakończenia III/IV kwartał 2021 r.
      6. Modernizacja Estakady Pomorskiej w ciągu ul. Gdańskiej - prace w toku - planowany termin zakończenia III kwartał 2022 r.
      7. Modernizacja torowisk w ciągu al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego - Matejki – al. Wyzwolenia – pl. Rodła - Rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo - prace w toku - planowany termin zakończenia IV kwartał 2022 r.
      8. Przebudowa al. Jana Pawła II - prace w toku - planowany termin zakończenia IV kwartał 2021 r.
      9. Przebudowa ulicy Ściegiennego, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ul. Małkowskiego do ul. Ściegiennego - prace w toku - planowany termin zakończenia IV kwartał 2021 r. 
      10. Przebudowa ulic Andersena, Północnej i Wapiennej – etap I - prace w toku - planowany termin zakończenia IV kwartał 2021 r.

      Inwestycje planowane

      1. Przebudowa ulic: Energetyków, Władysława IV, Spichrzowej, Zbożowej, Celnej, Świętego Floriana, części ulicy Bytomskiej oraz Bulwaru Śląskiego i Gdańskiego - faza przetargowa - planowany termin rozpoczęcia II/III kwartał 2021 r. - planowany termin zakończenia II/III kwartał 2023 r.
      2. Przebudowa ulic: Rybnickiej, Kujota, Hryniewieckiego, Logistycznej oraz części ulicy Bytomskiej - faza przetargowa - planowany termin rozpoczęcia II/III kwartał 2021 - planowany termin zakończenia II/III kwartał 2023 r.
      3. Przebudowa śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego wraz z przebudową Placu Zwycięstwa - faza przetargowa - planowany termin rozpoczęcia II/III kwartał 2021 r. - planowany termin zakończenia II/III kwartał 2023 r. 
      4. Przebudowa torowisk w ciągu ul. Kolumba i Powstańców Wielkopolskich - faza przetargowa - planowany termin rozpoczęcia przełom 2021/2022 r. - realizacja 2 lata.

      Zrealizowanie tych inwestycji odmieni układ komunikacyjny Szczecina. Dzięki nowym drogom przy Głębokim, w Podjuchach i w ciągu ulic Gdańskiej i Energetyków poprawi się płynność ruchu przy wjeździe do Miasta. Powstająca w ramach budowanych węzłów przesiadkowych infrastruktura zachęcać będzie do korzystania z komunikacji miejskiej. Nowe torowiska oznaczać będą płynniejszą jazdę tramwajami przez wiele kolejnych lat. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz pozostałych uczestników ruchu.

       

      Jakie są alternatywy

      Choć obszar Miasta jest rozległy i zdecydowana większość ulic zachowa przejezdność, to aby uniknąć całkowitego sparaliżowania ruchu konieczna jest zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych. Jeśli to możliwe korzystajmy z komunikacji miejskiej albo carpoolingu, planujmy podróż z wyprzedzeniem. Tam, gdzie będzie to umożliwiała czasowa organizacja ruchu komunikacja miejska uzyska priorytet. Po ścisłym centrum przemieszczać się można rowerem albo hulajnogą - taki sprzęt do wypożyczenia oferują również operatorzy prywatni. Przypominamy także o możliwości podróżowania w granicach administracyjnych Miasta pociągiem. Zgodnie z porozumieniem zawartym z przewoźnikiem kolejowym POLREGIO w pociągach REGIO kursujących do i ze Szczecina Głównego, w granicach administracyjnych miasta Szczecin (między stacjami: Szczecin Główny, Szczecin Port Centralny, Szczecin Zdroje, Szczecin Dąbie, Szczecin Zdunowo, Szczecin Załom, Szczecin Podjuchy, Szczecin Gumieńce) do końca roku będą honorowane wszystkie bilety okresowe ZDiTM.

       

      Nowe narzędzie informacyjne

      Zachęcamy do śledzenia oficjalnych kanałów informacyjnych Miasta, gdzie na bieżąco przekazywane będą informacje o występujących utrudnieniach, sugerowanych objazdach bądź innych udogodnieniach mających zniwelować tymczasowe uciążliwości. 

       

      Na stronie www.utrudnienia.szczecin.eu – podawane będą regularnie aktualizowane informacje o największych utrudnieniach drogowych w Szczecinie.

       

      Przepraszamy Mieszkańców za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość. Miasto wraz z jednostkami realizującymi poszczególne inwestycje, dokładać będzie starań aby zminimalizować utrudnienia. Budujemy dla Was!

       

      Załączniki

      • plansze drogowe.pdf

        application/pdf

        Pobierz

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!