Zastrzyk słonecznej energii dla schroniska
Natalia Mróz
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie jest zasilane prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie ekologiczne, ale także ekonomiczne.
Nowe schronisko przy ul. Zwierzęcy Zakątek to obiekt, który nie tylko zapewnia doskonałe warunki podopiecznym, ale także umożliwia zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
Jednym z nich jest, składająca się z 94 paneli, instalacja fotowoltaiczna, która pojawiła się na dachach pawilonów. Zastosowane panele wyróżniają się podwyższoną wytrzymałością i są wyposażone w technologię samoczyszczącą SELF-C, dzięki której nie trzeba martwić się o ich mycie. Jej łączna moc wynosi 40,42 kWp, a roczna szacowana produkcja energii to 38,18 MWh, co ma przełożyć się na redukcję emisji CO2 do środowiska na poziomie 27,03 t.
- To dosłownie ogromny zastrzyk energii dla samego schroniska - tłumaczy Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Prąd ze słońca zasili wszystkie obszary jego działalności: od sprzętu medycznego i wentylacji, poprzez komputery i oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach, aż po ładowarkę elektrycznego samochodu, który już wkrótce będzie służył pracownikom i podopiecznym.
Przewiduje się, że w okresie od marca do października instalacja wytworzy prąd w pełni zaspokajający potrzeby placówki, a nawet jego nadwyżkę, która będzie odsprzedawana dostawcy energii elektrycznej (szacunkowo 8700 kWh rocznie). W pozostałej części roku, mniej słonecznej, instalacja wciąż w znacznej części będzie zasilała schronisko. Oznacza to oczywiście realne obniżenie rachunków za prąd. Szacuje się, że oszczędności z tego tytułu, przy obecnej cenie za 1 kWh, mogą wynieść ponad 30 tys. zł brutto rocznie.